آخرین وضعیت مرزهای کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور را تشریح کرد و گفت: گمرکات بزرگ در مرزهای آبی جنوبی کشور، روند طبیعی وعادی خود را دارند ودر گمرکات بنادر شهید رجایی، شهید باهنروجاسک در استان هرمزگان، بندر حضرت امام خمینی (ره) در استان خوزستان، گمرکات بنادر بوشهر، همچنین گمرکات بندر چابهار، فعال هستند و روال عادی تجارت خارجی در حال انجام است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص گمرکات مرزی با کشور عراق گفت: مرزهای کشور با عراق در حال حاضربه جز مرزهای مشترک با اقلیم کردستان مسدود است.

وی افزود: شرایط در مرزهای ایران با اقلیم کردستان متفاوت است بطوریکه مرز باشماق و پرویز خان در حال حاضر با حفظ کلیه شرایط ونکات بهداشتی ورعایت پروتکل‌های لازم برای مقابله با ویروس کرونا، باز است وطی روز گذشته قریب به دو هزار دستگاه از این دو مرز به اقلیم کردستان صادرات صورت گرفته است.

وی گفت: خروج کامیون‌های ترکیه از سایر مرزها برای رسیدن به بازرگان همچنان ادامه دارد وکشور ترکیه کامیون‌های هیچ کشوری را به غیر اتباع ترک را پذیرش نمی‌کند.در حال حاضرکامیون‌های ایرانی که قصد بازگشت به کشورمان را دارند در کشور ترکیه در مرزهای ایران با این کشور پذیرش می‌شوند.با این حال تعداد ۱۶۰ کامیون ترکیه‌ای که حامل کالا برای ایران هستند از سوی طرف ترک اجازه ورود به مرزهای کشور داده نشده و بلاتکلیف هستند که در این خصوص رایزنی‌های لازم در حال انجام است. ضمن آنکه در مرز بازرگان در حوزه مسافری، صرفاً اتباع ترک مجوز خروج و هموطنان ما امکان ورود به کشور را دارا هستند. شایان توجه است که با توجه به مذاکرات سفیر ایران با مقامات وزارت بهداشت ترکیه، پیشنهاداتی در خصوص مبادلات تجاری ارائه شده که با اعلام نظر طرف ترک، امکان گشایش مرزها وجود دارد.

لطیفی ادامه داد: طی ملاقات‌های مرزی صورت گرفته بین مقامات مرزی ایران و ارمنستان و طی درخواست مقامات ارمنی، پیرو محدودیت‌های تردد برای مسافران به ارمنستان که از ششم اسفند عملیاتی شده بود تغییراتی ایجاد شده و از امروز ۲۸ اسفند ماه کلیه مسافرین ورودی به کشور ارمنستان که قبلاً مستثنی بودند (اتباع ارمنی، دوتابعیتی ها و دارای کارت اقامت) در صورت ورود به مدت دو هفته قرنطینه خواهند شد واین اقدام تا تاریخ ۲۶ فروردین ماه سال ۹۹ ادامه خواهد داشت.

وی گفت: مرز تجاری با جمهوری نخجوان باز است وطبق روال در حال انجام است. تجارت با کشورآذربایجان هم در مرزهای زمینی، دریایی و ریلی با حفظ کلیه پورتکل های بهداشتی در حال انجام است، ترانزیت زمینی کالا با روسیه نیزاز طریق خاک آذربایجان صورت می‌گیرد وشرایط عادی است. بنادر شمالی کشور در حاشیه دریای خزر فعال هستند و سیر طبیعی تجارت خارجی در آنها برقرار است.

لطیفی اظهار کرد: مرزهای کشور با ترکمنستان همچنان با تصمیم مقامات ترکمن بسته است و صرفاً کامیون‌های ترکمن می توانندبه کشورشان بازگردند، از طرفی در مرز سرخس با این کشور به صورت محدود کالاهای صادراتی فاسد نشدنی از طریق ریل به ترکمنستان صادر می‌شوند ولی اینچه برون در گلستان با وجود دارا بودن ریل در مرز با ترکمنستان همچنان متوقف مانده است.

لطیفی گفت: مرزهای کشورمان با افغانستان از جمله ماهیرود، میلک و دوغارون باز هستند و فعالیت تجاری ومسافری با رعایت کلیه کنترل‌های بهداشتی ازسوی گمرکات ایران وافغانستان به شکل مطلوبی در حال انجام است.

وی ادامه داد: تا اطلاع ثانوی کلیه مرزهای کشور با پاکستان مسدود است.

لطیفی همچنین گفت: در مرز هوایی فرودگاه امام از روز گذشته اولین بخش از محموله تجاری دو هزار کیلویی اقلام بهداشتی مقابله با ویروس کرونا که شامل تعداد دو میلیون ماسک سه لایه، سه میلیون ماسک فیلتردار، و دو میلیون لباس محافظت پزشکی (گان) و۱۰ هزار تب سنج الکترونیکی است ترخیص شده و پیش بینی می‌شود تا فردا ۱۵ میلیون ماسک از این گمرک وارد کشور شود.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …