اجرایی شدن کریدور هند-چابهار-افغانستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، مصطفی آیتی، مدیرکل ترانزیت گمرک گفت: با ارسال و انتقال دو کانتینر تجهیزات خط تولید تحت پوشش کارنه تیر و با عبور این کانتینرها از بمبئی هند و ورود به چابهار و در نهایت عبور از ایران از مرز دوغارون این کریدور رسماً به طور موفقیت آمیزی اجرایی شد.

این مقام مسئول در مورد انتقال آزمایشی این کانتینرها تحت کارنه تیر افزود: این محموله صبح امروز از گمرک چابهار به مقصد هرات افغانستان از طریق گمرک دوغارون ارسال شد.

وی در خصوص این کریدور تاکید کرد: قبلاً این کریدور از مسیر افغانستان به هند با ۲۴ کارنه تیر افتتاح شده بود و با ارسال این دو کانتینر در مسیر برگشت از هند عملاً اجرای ترانزیت تحت کارنه تیر در کریدور شرقی به طور موفقیت آمیز عملیاتی شد.

عضو شورای اجرایی تیر سازمان ملل در ادامه توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران با اجرای پروژه اسلونی-ایتالیا-ترکیه-بندرعباس در سال ۲۰۱۷ اولین پروژه موفق حمل و نقل ترکیبی کارنه تیر را در بین ۷۶ کشور عضو کنوانسیون تیر اجرا کرد و بعنوان پیشتاز حمل و نقل ترکیبی تیر در مجامع بین المللی مورد تقدیر بوده است.

وی افزود: هدف از اجرایی شدن این مسیر ،توسعه کریدور شرقی هند-چابهار-افغانستان و نهایتاً CIS از طریق افغانستان است که گمرک جمهوری اسلامی ایران با کارنه تیر در وهله اول در حال عملیاتی کردن این کریدور و در گام بعدی فعال سازی کریدور شمال-جنوب (INSTC) است.

آیتی درباره نقش کشورمان در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران از کشورهای مؤثر در کنوانسیون تیر در سطح بین الملل است که با اجرای پروژه‌ای eTIR با کشورهای ترکیه و آذربایجان و همچنین توسعه حمل و نقل ترکیبی تیر در سالهای اخیر به عنوان پیشتاز توسعه تیر با ابزارهای نوین مطرح بوده است.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …