ارتقای ۲۱ پله‌ای رتبه اتاق بندرعباس در دوره جدید

رئیس اتاق بندرعباس گفت: شعار اتاق بندرعباس در دوره نهم «اتاق شیشه‌ای» بوده است به این معنی که تمامی فعالیت‌های خود را به‌صورت شفاف به رسانه‌ها و مردم شریف هرمزگان نمایش می‌دهد که همین مسئله باعث شده اتاق امروز آن اتاق سابق نباشد.

محمدرضا صفا در نشست خبری اظهار کرد: اتاقی که در گذشته تحویل گرفتیم در بین ۳۴ اتاق در جایگاه ۳۴ بود و امروز جایگاه اتاق بندرعباس به ۱۳ رسیده که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم جزء ۱۰ اتاق برتر کشور باشیم و من این قول را به مردم استان هرمزگان می‌دهم.

رئیس اتاق بندرعباس تصریح کرد: خوشبختانه طی ۲ سال اخیر باوجود شیوع ویروس کرونا، رشد ۲۰۰ درصدی در عملکردهای خود داشتیم. ایجاد دفاتر نمایندگی بندرلنگه، قشم، جاسک و میناب جهت جذب سرمایه‌گذار، صدور گواهی و جلوگیری از جعل اسناد گواهی مبدأ را در این دو سال داشته‌ایم.

صفا عنوان کرد: ساماندهی مرزنشینان، ایجاد مشاغل پایدار، برگزاری جلسات متعدد با فرمانداری‌ها و صادرکنندگان و بررسی مشکلات موجود ازجمله کارهای صورت گرفته در این دفاتر نمایندگی بوده است. خدمات ۲۴ ساعته صدور گواهی مبدأ در بندر شهید رجایی، سیستمی کردن تمامی اطلاعات مربوط به صدور گواهی مبدأ، نمایش آمار صادرات بر روی سایت اتاق بازرگانی که رشد ۹۸ درصدی به‌خصوص در صادرات به امارات، عمان، چین داشته، ازجمله کارهای صورت گرفته در ۲ سال اخیر بوده است.

وی بیان کرد: برای فعالان اقتصادی با توجه به حذف کارت بازرگانی، یک گواهی‌نامه معتبر عضویت صادر خواهیم کرد تا نگرانی بازرگانان استان را در این زمینه رفع کنیم. برگزاری دوره‌های آموزشی ابتدایی و تکمیلی به‌صورت وبیناری و کارگاهی را در زمینه‌های مختلف تجاری، گمرکی و … داشته‌ایم.

رئیس اتاق بندرعباس گفت: در سال ۹۹ حدود ۳۵ دوره آموزشی برگزار کردیم که بیش از ۵۰۰ ساعت دوره و بیش از ۱۲ هزار نفر ساعت آموزش بوده و نسبت به سال قبل رشد ۳۰ درصدی داشتیم. از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۹ دوره آموزشی برگزار کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۷۰ درصدی داشته است.

صفا تصریح کرد: برگزاری نشست با سفیر فرانسه و مالزی و وبینارهایی با اتاق‌های هرات، پرتغال، قزاقستان، سنگال و … صورت گرفته و تفاهم‌نامه‌هایی نیز به‌منظور همکاری بیشتر منعقد شده و خواهد شد. با توجه به نیازهایی که داریم با اتاق‌های بازرگانی کشور نیز ارتباط می‌گیریم.

وی افزود: تعداد ۱۲ کمیسیون تخصصی به‌عنوان اتاق فکر بخش خصوصی با توجه به نیازهای استان شکل گرفته است. کمیسیون‌ها به‌عنوان بازوان مشورتی اتاق برای خروج بخش خصوصی از مشکلات عمل می‌کند. با توجه به پتانسیل‌های فراوان در هرمزگان ۹ تشکل در زمینه‌های مختلف اقتصادی ایجاد شده و حمایت‌های قابل‌توجهی نیز در جهت تأمین رفاه تشکل‌های زیرمجموعه انجام شده است.

رئیس اتاق بندرعباس عنوان کرد: شورای گفت‌وگو اتاق بندرعباس امروز در رتبه ۱۱ قرار گرفته است. اتاق بندرعباس در گذشته واحد پژوهش نداشته که در این دوره ایجاد شده و در خصوص مسائل مختلف گزارش‌های جامعی را به سمع و نظر فعالین اقتصادی رسانده است.

صفا خاطرنشان کرد: مرکز داوری اتاق بازرگانی دارای صلاحیتی اختصاصی برای رسیدگی به اختلافات تجاری و اقتصادی است. خوشبختانه موفق شدیم در این مدت دایره شمول فعالیت‌های مرکز را توسعه دهیم. کارگروهی با هدف توسعه مرکز داوری شکل دادیم و ۱۹ فقره تفاهم‌نامه با اتحادیه‌ها و صنوف مختلف منعقد کردیم.

وی اظهار کرد: افرادی که در اتاق هستند هیچ دریافت مالی ندارند و خوشبختانه این اتاق در سال‌های اخیر دچار تحولات خوبی شده است. از زمانی که کار خود را آغاز کردیم تنها ۵۴۸ کارت بازرگانی در استان موجود بود که امروز به هزار و ۶۰۰ کارت رسیده است.

رئیس اتاق بندرعباس بیان کرد: در زمینه کارهای عام‌المنفعه برای استان، اتاق بازرگانی در آینده‌ای نزدیک ساختمانی برای بخش تشکل‌های اقتصادی خریداری کرده و ۱۰ مدرسه خواهد ساخت و به نام بازرگانان استان به مردم هرمزگان هدیه خواهد کرد.

صفا اظهار کرد: استاندار جدید دردآشنای تولید است و با تجربه خود می‌تواند استان را به رونق اقتصادی برساند. استان هرمزگان در درآمدزایی پنجمین استان کشور است اما در زمینه محرومیت نیز در رتبه سوم قرار دارد که امیدوارم این آمار با حضور استاندار جدید، تغییر فاحشی داشته باشد.

حتما ببینید

دفتر صنایع خراسان شمالی در ترکیه دایر شود

رئیس اتاق بجنورد در نشست با سرکنسول ترکیه در مشهد خواستار شد دفتر صنایع خراسان …