از چاره‌اندیشی‌های کوتاه‌مدت برای صنعت خودرو دست برداریم

به گزارش خبرخودرو، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران روش‌های فعلی فروش خودرو از طریق خودروسازی‌ها را غیرمعمول خواند و گفت: تا چه زمانی باید به اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت دلخوش کرد در حالی که راهکارهای مناسب‌تری برای حل مشکلات این صنعت، فروش و حذف واسطه‌گری در بازار وجود دارد.

سید عبدالوهاب سهل آبادی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص برنامه‌های خودروسازان مبنی بر فروش ماهانه خودرو تحت عنوان طرح‌های پیش فروش و فوق‌العاده اظهار داشت: روش‌های پیش‌بینی شده برای فروش خودرو در کشور در دنیا معمول نیست.

وی افزود: کارخانجات خودروسازی می‌بایست قادر به ارائه تسهیلات به مشتریان ایرانی در ازای خرید خودرو باشند به گونه‌ای که خرید به راحتی از طریق نمایندگی‌های رسمی فروش امکان‌پذیر شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با انتقاد از دلال‌بازی در فروش خودرو گفت: بازار خودرو به واسطه ایجاد روش‌های دلالی تبدیل به بورس شده و قیمت‌ها به صورت التهابی یک روند صعودی را طی می‌کند که مانع از فروش به روش‌های معمول دنیا و از طریق نمایندگی‌های رسمی می‌شود.

سهل‌آبادی در خصوص شرایط محدودیت‌زای مندرج در طرح‌های فروش مبنی بر شرط عدم مالکیت خودرو برای متقاضی و ترهین یکساله سند خودرو گفت: سال‌ها است که شاهد این اتفاقات به طرق متعدد در صنعت خودروی کشور و روش‌های فروش هستیم اما اینکه چقدر موفق بوده، جای سوال دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: اگر این خواسته وجود داشته باشد که بازار دلالی و بورس بازی از بازار خودرو رخت بربندد، راهکارها و شیوه‌های مناسب‌تری برای فروش خودرو وجود دارد.

سهلآبادی با تاکید بر ضرورت اشباع بازار از تولیدات خودرویی به عنوان راهکار اصلی گفت: بنده به عنوان کسی که در سایر حوزه‌های تولید فعالیت دارم، معتقد هستم نیازی نیست که در ارتباط با این صنعت و بحث فروش محصولاتشان، این حجم از برنامه‌های ناموفق پیاده شود حال آنکه این برنامه‌ها تا چه زمانی تداوم داشته و قابلیت اجرایی دارد.

وی با بیان اینکه نمی‌بایست رویکرد ما برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی برای کوتاه‌مدت باشد، گفت: با وجود گذشت چندین دهه از عمر خودروسازی کشور، هنوز قیمت درست و عادلانه به عنوان یکی از مشکلات صنعت خودرو مطرح می‌شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: گرانی، قیمت بازاری ارز و نیاز کارخانجات به قطعات و ماشین‌آلات نابسامانی در صنعت خودرو کشور و تولید را موجب شده است.

سهل‌آبادی در ادامه با اشاره به فروش حواله‌ای خودرو و تفاوت قیمت کارخانه‌‍ای و بازاری خودرو تصریح کرد: در حال حاضر تمامی تولیدکنندگان در تهیه مواد اولیه با چالش‌هایی مواجه هستند و تفاوت نرخ ارز و گرانی در این امر بسیار تاثیرگذار است.

وی ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر اینکه بازار خودرو در دست مردم قرار بگیرد، اذعان داشت: بازار خودرو باید از این محصول اشباع شود و نمایندگی‌های خودروسازان با برخورداری از انواع خودروها، کالای خود را به قیمت روز در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

سهل‌آبادی در پایان خاطرنشان کرد: در صورت ساماندهی نرخ ارز، ورود تعداد زیادی خودرو به نمایندگی‌ها و فروش به خریداران با قیمت مشخص و همچنین اشباع بازار، تفاوت قیمت‌های سه برابری از کارخانه تا بازار برچیده خواهد شد.

حتما ببینید

افزایش ۱۲.۵ درصدی حمل و نقل جاده ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد حمداللهی با اشاره …