اقدام جدید گمرک برای تسریع در ترخیص مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید

مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از موارد ایستایی کالا در حین تشریفات گمرکی در گمرک، رسیدگی به ارزش کالا است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: این مساله نیز ناشی از «تمرکز بر رسیدگی ارزش کالا در ستاد گمرک ایران» است زیرا تمامی گمرکات رسیدگی به ارزش کالا را به ستاد گمرک اعاده می‌دهند و در ستاد هم به دلیل حجم مراجعات و مکاتبات، این روند طولانی می‌شود.

وی ادامه داد: در این راستا تصمیم گرفته شد که از این به بعد رسیدگی به ارزش کالا توسط خود گمرکات انجام شود که این موضوع فاز به فاز در حال انجام است.

ارونقی اظهار داشت: همچنین در موردی دیگر برای جلوگیری از ایستایی کالا هفته گذشته به رئیس کل گمرک پیشنهاد دادیم که در سال رونق تولید تسهیلات ویژه ای برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شود.

وی افزود: ابتدا این مساله باید توضیح داده شود که زمانی که اظهارنامه واحد تولیدی در مسیر سبز قرار می‌گیرد دیگر کارشناسی سرویس ارزیابی انجام نمی‌شود و اظهارنامه خود به خود به درب خروج گمرک هدایت خواهد شد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: پیشنهاد شد که اظهارنامه‌های گمرکی مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید و سایر کالاهای مورد استفاده در تولید یا پردازش و همچنین محصولات تولید شده مربوط به واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و کلیه اظهارنامه‌های گمرکی مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید و سایر کالاهای مورد استفاده در فرآیند تولید، وارده توسط واحدهای تولیدی مستقر در سرزمین اصلی که در مسیر سبز قرار نمی‌گیرد، توسط کارشناسان مجازی همان گمرک رسیدگی شود.

ارونقی افزود: درواقع اگر اظهارنامه برای کالاهای اساسی و واحدهای تولیدی در مسیر زرد و قرمز قرار گیرد در هر دو مورد توسط کارشناسان سرویس ارزیابی همان گمرک محل اظهار رسیدگی می‌شود تا در اسرع وقت نسبت به ترخیص این کالاها اقدام شود.

بخشنامه معاونت فنی و امور گمرکی به معاونت برنامه ریزی و امور بین الملل به شرح زیر است.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …