اهمیت پایدار بودن اشتغال از ایجاد شغل بیشتر است

رئیس اتاق کرمان با تأکید بر اینکه مسئله ایجاد شغل مهم است اما مهم‌تر از آن پایدار بودن شغل است، گفت: باید بررسی کرد که آیا شغل‌های ایجاد شده در سال‌های بعد نیز ماندگار هستند یا خیر، زیرا پایداری شغل موضوعی بااهمیت است.

سیدمهدی طبیب‌زاده، در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کرمان با موضوع بررسی وضعیت اشتغال افزود: اتاق کرمان به‌عنوان دبیر انجام طرح ایجاد ۱۲ هزار شغل خرد و خانگی از منابع مالی شرکت‌های بزرگ استان کرمان است و بانک رسالت نیز به‌عنوان بانک عامل بر نحوه استفاده از تسهیلات نظارت دارند تا وام‌ها در مسیر خود استفاده شوند.

طبیب‌زاده، با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد یک بازار مجازی برای تضمین آینده این مشاغل هستیم، خاطرنشان کرد: ایجاد این ۱۲ هزار شغل مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است و برای تسریع در اجرای طرح و هماهنگی با بانک رسالت، زیرساخت‌های لازم ایجاد شده و انجام آن بستری مناسب برای سال‌های آینده است.

او همچنین با اشاره به جایگاه و نقش پنجره واحد سرمایه‌گذاری برای سرعت بخشیدن در استعلام‌ها و صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری، فعالیت موفق آن را منوط به همکاری همه دستگاه‌ها دانست و گفت: پنجره واحد سرمایه‌گذاری می‌تواند در سرعت و کیفیت امور سرمایه‌گذاری استان اثر مثبت داشته باشد.

در ادامه این نشست عباس عسجدی، دبیر اجرایی معاونت کسب‌وکار اتاق کرمان نیز به ارائه گزارشی در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای ایجاد ۱۲ هزار شغل خرد و خانگی، ازجمله راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام، فراهم کردن زیرساخت‌های لجستیکی و تشکیل جلسات هماهنگی با دستگاه‌های متولی پرداخت و خواستار تمدید مهلت ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات تا ۲۵ شهریورماه جاری شد.

همچنین استاندار کرمان در این نشست تصریح کرد: تعهد استان در سال جاری ایجاد بیش از ۴۱ هزار شغل است و با توجه به اینکه بیشتر افراد بیکار را بانوان تشکیل می‌دهند، معضل اشتغال بانوان باید در حوزه مشاغل خرد و خانگی جبران شود.

علی زینی وند افزود: در نیمه دوم سال باید ایجاد اشتغال سرعت بگیرد و این موضوع نیاز به همکاری همه دستگاه‌ها دارد.

او همچنین از اتاق کرمان به دلیل پیگیری برای ایجاد ۱۲ هزار شغل از منابع مالی شرکت‌های بزرگ استان تقدیر کرد و گفت: باید از فرصت ایجاد اشتغال در روستاها و ظرفیت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز استفاده کرد.

او ادامه داد: همه دستگاه‌ها باید خود را با سیستم پنجره واحد سرمایه‌گذاری لینک کنند تا اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری سرعت بگیرد. وی تأخیر در صدور استعلامات و مجوزهای سرمایه‌گذاری را ناشی از سوء مدیریت برخی مدیران دانست و گفت: اطلاعات مرکز فرصت‌های سرمایه‌گذاری باید به‌روز باشد تا در اختیار متقاضیان سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

در استان کرمان حدود ۱۰۰ هزار نفر بیکار وجود دارد و نرخ بیکاری ۱۱ و چهاردهم درصد است که حدود ۳ درصد از میانگین کشوری بالاتر است. سال گذشته ۴۳ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا ۷۶ هزار فرصت شغلی در استان از بین رفت و به همین دلیل خالص اشتغال استان منفی ۳۳ هزار نفر است که این موضوع باعث شده جایگاه استان در کشور نامناسب باشد.

حتما ببینید

دولت از مشوق‌های مالیاتی برای بهبود فضای کسب‌وکار حمایت کند

رئیس اتاق اهواز با اشاره به موضوع معافیت مالیات ارزش‌افزوده شرکت حمل‌ونقل کالا، گفت: مشوق‌های …