ایران در اولویت تجاری هیچ‌ یک از همسایگان قرار ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، محمد قاسمی امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: جایگاه ایران در دیپلماسی اقتصادی همسایگان برای ایران مهم است زیرا در حال حاضر همسایگان مهم‌ترین کشورهای هدف تجاری هستند و باید بدانیم که این مهم روی وضعیت کسب‌وکار کلیه بنگاه‌های اقتصادی اثر دارد. اگر قرار دادن این کشورها به‌عنوان اولویت مهم است باید بدانیم که آیا این کشورها هم ایران را در اولویت خود قرار دادند. در واقع باید بدانیم که رویکرد آنها نسبت به ایران چیست.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران اعلام کرد: با نگاهی اجمالی به ساختار سیاست‌های تجاری و داخلی کشورهایی چون روسیه، ترکیه، افغانستان، پاکستان و عراق می توان گفت که همه کشورهای همسایه‌های ایران سهم ۶ درصدی در تجارت جهانی دارند؛ اما جایگاهی در مدیریت اقتصاد جهانی ندارند و این روند در ۷۰ سال اخیر تغییری نکرده است.

وی تاکید کرد: در محیط همسایگی ایران همه کشورها با تمرکز بر داخل حکمرانی می‌کنند و اتحادیه‌های شکل گرفته در منطقه مانند اکو، شانگهای، اوراسیا و غیره موفقیتی نداشته اند.

قاسمی ادامه داد: کشورهای همسایه اسناد راهبردی صادراتی بلندمدت خود را منتشر کرده و در هیچ‌کدام از این اسناد، ایران در اولویت تجاری قرار ندارند.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران گفت: ایران خود را به ۶ درصد تجارت جهانی محدود کرده است و متأسفانه در اولویت تجاری هیچ‌یک از کشورهای همسایه قرار ندارد. از طرف دیگر تمام این کشورها دنبال پیوستن به زنجیره‌های ارزش جهانی دیگری هستند؛ از این‌ رو دولت باید متناسب با این شرایط، سیاست‌های خود را تغییر دهد و در پی سیاست‌های جایگزین باشد.

حتما ببینید

نباید تبدیل به زمین بازی دیگران در مذاکرات شویم

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی امروز در آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، …