ایران و ترکیه محصولات مشترک تولید می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، یونس ژائله دیشب در دیدار حسین گونگور سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز با اعضای هیات رئیسه و برخی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تبریز در محل اتاق تبریز از تلاش های سرکنسول کشور دوست و همسایه در راستای گسترش همکاری های دو جانبه در خصوص  افزایش همکاری دو جانبه اظهار داشت: باید مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی و تجاری دو کشور را به منظور گسترش روابط دو جانبه احصاء و با توجه به چشم انداز توسعه همکاری های دو جانبه برنامه های کوتاه مدت و بلند مدتی را در این خصوص تدوین و عملیاتی کنیم.

وی با یادآوری این مورد که برای تحقق چشم انداز توسعه روابط اقتصادی تا ۳۰  میلیارد دلار که از طرف روسای جمهوری دو کشور در سالهای قبل  ارائه شده است؛ خاطرنشان کرد: باید نقشه راه این چشم انداز را از فعالان اقتصادی در بخش خصوص دو کشور بخواهیم تا آنها با توجه به ظرفیت های و واقعیت های موجود در یک برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت آن را تحقق بخشند.

ژائله سرمایه‌گذاری‌های مشترک به منظور تولید محصولات با کیفیت به صورت مشترک و صادرات به کشورهای ثالث، به خصوص بهره‌برداری از فرصت ایجاد شده از طریق اتحادیه اقتصادی اوراسیا، استفاده از ظرفیت اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، و سازماندهی اقدامات صورت گرفته بر اساس ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های مختلف؛ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را  پیشنهاد کرد.

حسین گونگور سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز نیز در این دیدار با اشاره به این نکته که از ماموریت خود در تبریز حدود یک سال می‌گذرد؛ اظهار امیداوری کرد که با توجه به پتانسیل‌ها و مشترکات موجود دو کشور ایران و ترکیه روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف بیش از پیش افزایش یابد.

سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز با یادآوری این نکته که ظرفیت‌های بی‌بدیل فرهنگی و تاریخی همچون بازار سرپوشیده تبریز به عنوان بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان که از طرف یونکسو ثبت جهانی شده است و سایر ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و صنعتی موجود در تبریز و استان خاطرنشان کرد: بازار مشابه‌ای در شهر استانبول ترکیه وجود دارد که باید در خصوص گسترش همکاری‌های صنوف مختلف اقتصادی و تجاری دو کشور و شهر تلاش شود.

گونگور با  تاکید بر این نکته که روابط کنسولی دو کشور از ۹۸ سال قبل آغاز شده از رئیس اتاق تبریز و اعضای اتاق تبریز خواست تا با گسترش همکاری‌های دو جانبه امکان توسعه روابط اقتصادی دو جانبه را فراهم آورند.

سرکنسول ترکیه در تبریز با تاکید بر این نکته که در مدت ماموریت خود در تبریز تلاش کرده به با حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی استان در خصوص گسترش روابط دو جانبه دیدار داشته باشد؛ یادآور شد: در همین راستا  با مدیران ارشد پارک فناوری و برخی شرکت‌های دانش بنیان دیدار نموده است.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …