بازار ۳۰۰ میلیارد دلاری بازسازی عراق/ وارد مرحله تولید مشترک شویم

به گزارش خبرنگار مهر، حسن دانایی فر ظهر امروز چهارشنبه در همایش «حضور در بازار عراق و سوریه» در اتاق بازرگانی لرستان با اشاره به اینکه روابط ما با عراق امسال شانزدهمین سالش را دارد طی می‌کند، مرحله جدیدی از تعاملات و صادرات به عراق را داریم پشت سر می‌گذاریم، اظهار داشت: از سال ۲۰۰۳ تا کنون رشد قابل توجهی از صادرات محصولات به عراق را داریم.

۳۳ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق است

وی با بیان اینکه در سال ۸۵ بالغ بر ۷۹۰ میلیون دلار صادرات به عراق داشتیم که امروز به بیش از ۱۲ میلیارد دلار رسیده است، حدود ۹ میلیارد دلار فقط کالا صادر شده است، تصریح کرد: ۳۳ درصد صادرات غیرنفتی ما به عراق است.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با طرح این مطلب که لرستان در این رقم صادرات چه جایگاهی دارد؟ این موضوع را مورد کنکاش قرار دهید، ادامه داد: در حوزه انرژی، گردشگری، خدمات فنی و مهندسی با عراق مبادله می‌کنیم؛ در سال ۹۱ و ۹۲ بیش از ۷۵ درصد خدمات فنی و مهندسی ما به عراق بوده است.

دانایی فر با اشاره به اینکه ارزش مرحله بازسازی عراق معادل ۳۰۰ میلیارد دلار است، اظهار داشت: این میزان به مقدار بالایی می‌تواند برای مبادلادت اقتصادی ما تحول زا باشد.

ما مرحله صادرات را پشت سر گذاشته‌ایم و باید وارد مرحله تولید مشترک برویم

وی با بیان اینکه ما مرحله صادرات را پشت سر گذاشته‌ایم و باید وارد مرحله تولید مشترک برویم، تصریح کرد: به همت فرزندان غیور جمهوری اسلامی ایران و در رأس آن رهبری امروز روابط ایران با عراق از بهترین شرایط برخوردار است. از نظر سیاسی، تفاهم و همکاری‌ها علی رغم فشار بسیار زیاد آمریکایی‌ها، در بهترین شرایط هستیم.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با تاکید بر اینکه روزی نیست که آمریکایی‌ها با مسئولین عراقی جلسه نگیرند و فشار نیاورند که حق ندارید با ایرانی‌ها کار کنید، اما عراقی‌ها نیاز به بازار ایران دارند، آمریکایی‌ها در این روابط به راحتی نمی‌توانند اثرگذار جدی باشند و قدرت این را ندارند.

با برنامه ریزی های صورت گرفته تا ۱۰ سال آینده این وضع پایدار اقتصادی را با عراق می‌توانیم ادامه دهیم

دانایی فر با اشاره به اینکه با برنامه ریزی های صورت گرفته تا ۱۰ سال آینده این وضع پایدار اقتصادی را با عراق می‌توانیم ادامه دهیم، گفت: باید ظرفیت‌های صادرات را ساماندهی کنیم نه ظرفیت تولید را، بعضاً مازاد تولید هم داریم که روی دست مانده است. ظرفیت‌های صادرات مهم است و ساز و کارهایی که می‌تواند صادرات را استمرار دهد.

وی با بیان اینکه در نشست با مسئولان لرستان سه موضوع را جمع بندی داشتیم، نخست تشکیل کارگروه ویژه صادرات به عراق و سوریه که باید میز صادرات در استانداری لرستان تشکیل شود، تصریح کرد: یک جمع بندی از ظرفیت‌ها و امکانات لرستان باید ارائه شود و تیم‌های اعزامی برای امکان سنجی بازارهای سوریه و عراق را ترتیب دهیم.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با تاکید بر اینکه تنها راه ما تولید ثروت ملی است، راهی نداریم به جز اینکه افزایش ثروت ملی داشته باشیم، افزود: موضوع اصلی ما اشتغال است بعد تورم، اگر بتوانیم مشکل اشتغال را حل و فصل کنیم مسئله تورم هم حل می‌شود. در این راستا هم راهی جز ورود به بازارهای پیرامونی نداریم.

حتما ببینید

بیشترین توان قوه قضائیه به حمایت از تولید اختصاص دارد

در پی سفر رئیس و معاونان قوه قضائیه به استان کهگیلویه و بویراحمد، حمزه خلیلی، …