بانک مرکزی در سیاست‌های ارزی خود تجدیدنظر کند

رئیس اتاق بارگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد، گفت: مهم‌ترین مشکلات تجار ایرانی با تجار عراق، مشکلات بانکی و نقل و انتقالات مالی است که به دلیل تحریم‌ها ایجاد و باعث شده تجار لرستان از طریق صرافی‌ها با هزینه بالاتری ارزهای حاصل از صادرات را انتقال دهند.

محمد خاکی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان لرستان، اظهار کرد: فعالیت‌های معدنی در استان لرستان از حجم بالایی برخوردار است و سیاست‌گذاری‌های کوتاه‌مدت در این بخش معنا ندارد و حکمرانی در بخش معدن با نگاه به آینده مطرح است.

خاکی همچنین با اشاره به اعزام یک هیات تجاری از لرستان به اقلیم کردستان و جنوب عراق اضافه کرد:‌ برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته تا مذاکرات اقتصادی با فعالین اقتصادی اقلیم کردستان انجام گیرد.

وی با اشاره به احصای کالاهای صادراتی از استان لرستان به کشور عراق ادامه داد: ظروف شیشه‌ای، محصولات لبنی، شیر خشک صنعتی، پودر پنیر، انواع بیسکویت، آهک، ماکارونی، سنگ، پودر حشره‌کش، آرد خبازی، روکش صندلی، محصولات کشاورزی، محصولات صنعتی، کاشی، کولر و فرش ماشینی بخشی از کالاهای صادراتی لرستان به کشور عراق است.

خاکی تصریح کرد:‌ زمینه‌های همکاری لرستان با عراق هم در بخش‌های دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و محصولات کشاورزی، محصولات پتروشیمی و معدنی، سنگ، سیمان، مصالح ساختمانی، صدور خدمات فنی، مهندسی، مسائل آموزشی بین دانشگاهی و گردشگری سلامت است.

وی با اشاره به مهم‌ترین مشکلات تجار ایرانی با عراق، تصریح کرد: مشکلات بانکی و نقل و انتقالات مالی است که به دلیل تحریم‌ها تجار ایرانی با مشکل مواجه هستند و از طریق صرافی‌ها با هزینه بالاتری ارزهای حاصل از صادرات را انتقال می‌دهند و همچنین عدم تعهدات ارزی از مهم‌ترین مشکلات تجار ایرانی است.

رئیس اتاق بارگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد ادامه داد: بخشنامه‌های مخل صادرات و بخشنامه‌های خلق‌الساعه باعث شده نتوانیم قرارداد بلندمدتی را با بازار کشورهای هدف برقرار کنیم و همچنین هزینه‌های بالای ثبت و عدم اطلاع از نحوه برگزاری مناقصات در کشور عراق از دیگر مشکلات تجار است.

خاکی اضافه کرد: درخواست تجار لرستان ایجاد بسترهای لازم حقوقی و مالی برای حضور پیمانکاران لرستان در مناقصات کشور عراق، ایجاد دفاتر تجاری در کشور عراق، تدوین سیاست‌های مالی و تشویقی، ارائه خدمات مشاوره و بازاریابی و تحقیقات در کشور عراق است.

وی همچنین در خصوص برنامه‌های توسعه روابط لرستان با کشور عراق افزود:‌ توسعه روابط اقتصادی اتاق بازرگانی با اتاق‌های محلی کشور عراق، اعزام و پذیرش هیات‌های سرمایه‌گذاری، برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری لرستان و فراهم کردن زمینه‌های شناخت تجار و عاملین اقتصادی ۲ کشور از امکانات یکدیگر، توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی، شناسایی موانع موجود تجارت استان و راهکارهای تسهیل تجارت و فراهم کردن زمینه حضور تجار لرستان در کشور عراق است که امیدواریم تسهیل شود.

وی افزود:‌ باید حمایت‌های لازم جهت شناساندن فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان به شمال عراق و همچنین معرفی بنگاه‌های خصوصی و ظرفیت‌های صادراتی استان با هدف جذب سرمایه‌گذاری در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اتاق خرم‌آباد، روند بانک مرکزی در خصوص تعهدات ارزی را موجب کاهش رغبت فعالان اقتصادی برای صادرات عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود این شیوه برخورد اصلاح شود، چراکه موجب از دست دادن بازارهای هدف و کاهش صادرات می‌گردد.

خاکی اظهار کرد: یکی از عوامل کاهش صادرات، سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و شیوه‌نامه آن برای تسویه تعهدات ارزی است.

وی خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی به دنبال این نیستند که ارز حاصل از صادرات خود را به بانک مرکزی بازنگردانند، کما اینکه ما نیز معتقد هستیم مدیریت منابع ارزی باید در اختیار بانک مرکزی باشد.

خاکی با بیان اینکه اتاق ایران پایش محیط کسب‌وکار را در راستای ماده ۴۰ قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار از سال ۱۳۹۴ شروع کرده و هر فصل به بررسی فضای کسب‌وکار پرداخته و نتیجه آن را منتشر می‌کند، افزود: در آخرین پایش محیط کسب‌وکار که بهار امسال انجام شد، شاخص کلی ملی ۶٫۰۵ است که لرستان با ۵٫۹۲ در رتبه نهم کشور قرار گرفته است.

وی، شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت را ظرفیت خوبی برای بیان مشکلات فعالان اقتصادی بیان کرد و افزود: همچنین این شورا فرصت خوبی برای بیان پیشنهادات بخش خصوصی در راستای بهبود فضای کسب‌وکار و جذب سرمایه‌گذار است.

۵۰ درصد صادرات ایران به عراق وارد اردبیل می‌شود

سرکنسولگری ایران در اربیل عراق نیز در این نشست گفت: اربیل عراق ۵۰ درصد صادرات جمهوری اسلامی به عراق را پذیرا است و در اغلب زمینه‌ها وارد کننده است.

نصراله رشنودی اظهار کرد: امسال نمایشگاه بین‌المللی ایران در اقلیم کردستان برگزار می‌شود و همچنین در سال آینده نیز نمایشگاه‌های متعددی در اقلیم کردستان و استان‌های هم‌جوار همچون نینوا و کرکوک برگزار خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه لازم است فعالان اقتصادی در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کنند افزود: استان لرستان ظرفیت‌های بالایی جهت صادرات محصولات مختلف به خارج از کشور در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و معدن دارد.

رشنودی با بیان اینکه لرستان مرز خارجی ندارد، عنوان کرد: این امر از موانع مهم صادرات برای فعالان اقتصادی لرستان محسوب می‌شود که تلاش ویژه‌ای برای معرفی محصولات به خارج از کشور را می‌طلبد.

سرکنسول ایران در اربیل عراق تصریح کرد: اربیل عراق ۵۰ درصد صادرات جمهوری اسلامی را پذیرا است و در اغلب زمینه‌ها وارد کننده است اما بااین‌وجود گام‌هایی را برای خودکفایی نیز برداشته است.

رشنودی با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی باید بر اساس نیازهای منطقه اقدام به صادرات محصول نمایند افزود: برای تحقق این مهم باید از بازار مقصد شناخت کافی وجود داشته باشد.

وی عنوان کرد: از ایجاد فعالیت مشترک در اقلیم کردستان می‌توان به منافع خوبی دست یافت که معافیت‌های گمرکی و دسترسی به کشورهای اتحادیه عرب از جمله این منافع است.

رشنودی با اشاره به توانمندی‌های لرستان در صادرات مصالح ساختمانی، افزود: باید ارتباط تنگاتنگی با تجار عراقی برقرار کرد تا نمایندگی انحصاری ایجاد شود و ضمن قطع واسطه‌گری‌ها، از تولیدات استان نیز دفاع شود.

وی با بیان اینکه گردشگری سلامت از دیگر ظرفیت‌های لرستان است، بیان کرد: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های لرستان را باید به عراقی‌ها معرفی کرد.

وی افزود: استان لرستان در زمینه فعالیت‌های دارویی و کارخانجات داروسازی می‌تواند حرف‌های خوبی برای تعامل با کشور عراق داشته باشد.

حتما ببینید

دستورالعمل‌های دولتی مخل کسب‌وکار بازنگری شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اهمیت احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه …