بانک مرکزی در مورد منشأ ارز خودروهای سوپرلوکس فوتبالیست‌ها شفاف‌سازی کند

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۱۲۷

زمان انتشار:
۱۷ تیر ۱۴۰۲ – ۱۸:۳۱ بعد از ظهر

۹ بازدید

به گزارش پایگاه خبری اخبار گمرکی-اقتصادی و به نقل از تسنیم، پس از مشکلات ارزی که از اواخر سال ۱۳۹۶ به وجود آمد، دولت به‌منظور کاهش تقاضای ارز واردات بخش عمده کالاهای مصرفی از جمله خودرو به کشور را ممنوع اعلام کرد، به این ترتیب دیگر شاهد واردات خودرو به‌صورت گسترده به کشور نبودیم.
در این بین اما مشاهده می‌شود که به‌صورت موردی واردات خودروهای خارجی که بعضاً ارزش‌های چند ده میلیاردی دارند انجام شده است. جدیدترین نمونه آن نیز مجوز واردات خودروهای خارجی به اعضای تیم ملی فوتبال است. در زمان حاضر مدل و مالکیت برخی از این خودروها اعلام شده است و به‌طور قطع می‌توان گفت که این خودروهای سوپرلوکس که هم‌اکنون در گمرک بوشهر قرار دارند، هر کدام ارزشی بیش از ۴۰ هزار دلار دارند.

باتوجه به این مسئله که مجموع ارزی که برای این خودروها پرداخت شده است در نهایت به رقم قابل‌توجهی می‌رسد، نکته مهم نیز همین‌جا است؛ ارز واردات این خودروها از چه محلی تأمین شده است؟ اخیراً بانک مرکزی اقدامات متعددی را برای کاهش رسمیت بازار غیررسمی ارز انجام داده است و یکی از این موارد تمرکز بیشتر بر منشأ ارز واردات کالا به کشور است به‌طوری که اگر کالایی از طریق بازار غیررسمی وارد کشور شود، اجازه واردات را نخواهد داشت.
با در نظر داشتن اقدامات انجام‌شده این انتظار وجود دارد که بانک مرکزی همان حساسیت واردات سایر کالاها را در خصوص خودروهای سوپرلوکس وارداتی نیز نشان دهد و شفاف‌سازی کند که ارز مورد نیاز واردات آنها از چه طریقی تأمین شده است.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

کسب رتبه اول کارنه تیر در دنیا توسط گمرک ایران

دبیر کل اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای (IRU) اعلام کرد امبرتو دپرتو …