بخش خصوصی برای مدیریت و تجهیز مرزهای تجاری آماده است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: بخش خصوصی به دلیل تجربه بسیار زیاد خود در مسائل تجاری و به دلیل برخورد میدانی با مسائل و مشکلات، بهترین مشاور اقتصادی مجلس و دولت است.

صمد حسن‌زاده در نشست با رئیس اتاق ایلام و نماینده جدید این استان در مجلس دوازدهم، ادامه داد: متأسفانه طی دوره‌های مختلف به مرور اعتماد ملی به سیاست‌های دولت سلب شده است در حالی که امروز بیش از هر زمان دیگری به مشارکت مردمی نیاز دارد.

او با بیان اینکه دولت نیاز به تأمین مالی مگا پروژه‌های بزرگ در حوزه نفت و گاز دارد، افزود: این در حالی است که مردم سرمایه‌های زیادی را در قالب دلار و سکه در خانه‌هایشان نگه داشته‌اند؛ اما با سیاست‌های غلطی که در سال‌های گذشته دنبال شده، برای مشارکت در این پروژه‌ها اعتماد ندارند.

با مدیریت بخش خصوصی، می‌توان سرمایه‌های معطل مردم را جذب کرد

حسن‌زاده، با پیشنهاد مدیریت جذب منابع توسط بخش خصوصی، گفت: اگر بخش خصوصی متولی پذیره‌نویسی و سرمایه‌گذاری برای چند پروژه بزرگ و مهم باشد که مورد نیاز کشور است و مردم هم بتوانند سرمایه خود را با خرید سهام وارد کنند، اقتصاد کشور متحول خواهد شد. اگر این برنامه‌های مشارکتی در داخل با موفقیت پیش برود کم‌کم سرمایه ایرانی‌های خارج از کشور هم به سمت داخل خواهد آمد.

رئیس اتاق ایران، با تأکید بر توسعه صادرات به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی اتاق در دوره دهم، ادامه داد: البته خواست اتاق کافی نیست و برای تحقق این هدف زیرساخت‌هایی از جمله حمایت کافی دولت از بخش خصوصی و مشورت با آن در تصمیم‌گیری‌ها نیاز است.

حسن‌زاده با بیان اینکه ورودی و خروجی مرزهای ایران وضعیت مناسبی ندارد، گفت: اگر مدیریت دو یا سه مرز خروجی کشور در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود با حمایت اتاق ایران، این آمادگی وجود دارد که با بالاترین استانداردهای جهانی آن‌ها را اماده‌سازی کنیم. البته این در صورتی است که در آیین‌نامه مربوط به آن منافع بخش خصوصی هم دیده شود.

تجارت ایلام از نبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل آسیب می‌بیند

سیدمحمد موسوی نسب، رئیس اتاق ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه ایران ۱۲ بازارچه مرزی با عراق دارد که در سال گذشته از مرز بین المللی مهران بالغ بر سه میلیارد دلار صادرات به این کشور داشته است، افزود: در حال حاضر سه بازارچه مصوبه دولت شامل چنگوله ، چیلات و هلاله شمالی در این استان وجود دارد که خواسته ما فعال کردن این بازارچه‌هاست.

او ادامه داد: افزون بر این یک منطقه آزاد مشترک با عراق مصوبه دولت داریم که امیدواریم این منطقه آزاد با هدف افرایش مراودات تجاری با عراق راه اندازی شود.

موسوی نسب تأکید کرد: متأسفانه تجارت استان ایلام از نبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل رنج می‌برد. ما تعداد کافی پرواز در مناطق پرتردد خود نداریم و ایجاد فرودگاه مهران یا توسعه فرودگاه ایلام می‌تواند به توسعه فعالیت‌های تجاری استان منجر شود.

رییس اتاق ایلام تاکید کرد: استان ایلام به سبب امنیت مطلوب و دسترسی به استانهای مرزی کشور همسایه باید با حمایت های لازم به گرانیگاه اصلی صادرات به عراق تبدیل شود.

اتاق ایران، شبکه‌های صادراتی منسجم ایجاد کند

فریدون همتی، نماینده جدید ایلام در مجلس دوازدهم نیز با تأکید بر اینکه باید همه ابعاد مثبت و منفی تصمیمات اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد، گفت: متأسفانه بخش زیادی از منابع و بودجه در اختیار بخش‌های دولتی قرار می‌گیرد که در بسیاری موارد ترمز توسعه هستند.

او با بیان اینکه به نظر می‌رسد دست‌کم حدود ۴۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم وجود داشته باشد، افزود: باید با اعتمادسازی بیشتر زمینه جذب این منابع به سمت پروژه‌های ارزشمند فراهم شود.

همتی با تأکید بر اینکه اتاق‌های بازرگانی در توسعه تجارت بین‌المللی نقش موثرتری از دولت دارند، ادامه داد: متأسفانه در حال از دست دادن برخی از بازارهای مهم در اطراف خودمان هستیم. بخش خصوصی باید فعالانه‌تر وارد شده و تمرکز بیشتری در این بخش داشته باشد.

او با مهم توصیف کردن آموزش تجارت به بازرگانان، بیان کرد: باید بتوانیم شبکه‌هایی را در میان تجار شکل دهیم تا در بازارهای بین‌الملی حضور محکم و پایدار داشته باشند. ما با رویه‌های انفرادی به نتیجه نمی‌رسیم. باید شرکت‌های بزرگ را محور صادرات با کشورهای هدف قرار دهیم و در داخل زنجیره‌ای تشکیل دهیم تا کالاها از داخل به این شرکت‌ها و از طریق آن‌ها به کشورهای هدف صادر شوند.

همتی تأکید کرد: اتاق ایران باید بر روی ایجاد شبکه‌های صادراتی آموزش‌دیده و منسجم متمرکز شود. مجلس نیز آماده حمایت از طرح‌های مناسب مورد نظر اتاق ایران است.

حتما ببینید

بخش خصوصی، پای‌کار جهش تولید با مشارکت مردم است

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در رابطه با اقدامات لازم برای تحقق …