بررسی راه‌های افزایش همکاری گمرکی ایران و ارمنستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، مهدی میراشرفی، رئیس گمرک ایران هدف از سفر ادوارد هوهانیسیان رئیس کمیت‌های دولتی جمهوری ارمنستان را اجرای موافقت نامه‌ها و تفاهم نامه‌های قبلی بین ایران و ارمنستان خواند و گفت: برخی موانع همکاری‌های گمرکی و تبادل داده‌ها و تسهیل تجارت در این نشست مطرح و قرار شد با تشکیل کمیته‌های کاری به جمع بندی برسیم که ان شاء الله موافقتنامه‌های قبلی را اجرایی کنیم.

وی، افزود: اجرای توافقنامه‌های ایران و ارمنستان می‌تواند به شدت در افزایش حجم مبادلات بین دو کشور در بحث ترانزیت کالا و بحث مبارزه و پیشگیری از قاچاق کالا مؤثر باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در نشست مشترک امروز، مباحثی در خصوص گمرکات متقابل، دروازه مشترک تجاری بین گمرک ایران و جمهوری ارمنستان و همچنین برخی مشکلات فعالان اقتصادی مطرح شد، اظهار داشت: امیدواریم ضمن اجرایی کردن توافق‌های قبلی، بتوانیم همکاری‌های گمرکی و تجاری را ارتقا دهیم.

به گفته این مقام مسئول اگر عضویت ایران در اوراسیا نهایی شود، ارمنستان به عنوان دروازه ورود ایران به اوراسیا، کمک بسزایی به افزایش مبادلات ایران و اوراسیا و کاهش مدت زمان ترخیص و هزینه‌ها و مبادلات داده‌ها داشته باشد.

ادوارد هوهانیسیان، رئیس کمیته درآمدهای دولتی جمهوری ارمنستان هم با اشاره به اینکه مبادلات کالایی و تجاری بین دو کشور رشد داشته است، توضیح داد: یکی از اهداف این سفر و نشست‌ها توسعه بیشتر همکاری‌های مشترک و ایجاد تسهیلاتی برای افزایش حمل و نقل‌ها کالا بین دو کشور است.

وی با بیان اینکه نهادهای گمرکی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان دارای تاریخ و سابقه بسیار طولانی هستند، افزود: سال‌های متوالی توافقنامه‌ها و اسناد همکاری زیادی با هدف توسعه همکاری مشترک دو کشور امضا شده است که اجرای آن‌ها می‌تواند مبادلات تجاری دو کشور را بیشتر افزایش دهد.

حتما ببینید

رهبر انقلاب سال ۱۴۰۲ را سال «مهار تورم، رشد تولید» نامگذاری کردند

رهبر انقلاب در پیام نوروزی آغاز سال ۱۴۰۲: کد خبر: ۱۱۰۱۴۰۱۶۷۲ زمان انتشار: ۱ فروردین …