برنامه جدید ایران و آذربایجان برای رونق تجارت در کریدور شمال-جنوب

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک با صفر مهدی اف رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان ضمن تاکید بر افزایش رضایتمندی مردم و تجار دو کشور از عملکرد گمرکات خواستار ایجاد دروازه مشترک مرزی و تسریع در تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک ایران و آذربایجان جهت کاهش توقف مرزی شد.

همچنین رئیس کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان ضمن اشاره به اقدام جدید کشور آذربایجان برای اجرای مدیریت واحد مرزی توسط گمرک و انجام کلیه امور به نمایندگی از سایر سازمان‌ها، خواستار اقدام مشابه از سوی گمرک ایران به منظور افزایش سرعت و کاهش توقف مرزی شد.

در ادامه با پیشنهاد میراشرفی رئیس کل گمرک ایران مقرر شد بلافاصله نمایندگان تام الاختیار گمرکات دو کشور در آخرین هفته سال ۹۷ با حضور در مرز آستارا نسبت به شناسایی و ارائه راهکار عملی که منجر به کاهش توقف مرزی شو، اقدام نمایند.

همچنین کمیته‌های فنی و تکنیکی بین دو کشور جهت رفع کامل موانع و تسهیل و کاهش توقف مرزی تحت نظر رؤسای گمرک تشکیل شود و به طور مستمر روند انجام تشریفات مرزی را رصد نماید.

حذف اسناد کاغذی ترانزیت میان گمرکات ایران و آذربایجان

همچنین در نشست دیگری توافقنامه اجرای پروژه تیر الکترونیک ( e-TIR) میان ایران و جمهوری آذربایجان توسط رئیس کل گمرک ایران و رئیس کمیته دولتی گمرک آذربایجان با حضور دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در باکو امضا شد.

با امضای این توافقنامه گمرکات دو کشور توافق کردند تا از ابتدای ژوئن (۱۰ خرداد ۹۸) فرآیند ترانزیت کالا میان دو کشور را الکترونیکی کنند.

با اجرایی شدن تیر الکترونیک اسناد کاغذی ترانزیت میان گمرکات ایران و آذربایجان حذف و اطلاعات به صورت الکترونیک مبادله خواهد شد.
 

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …