برنامه کاهش قیمت تمام شده خودرو در هاله‌ای از ابهام

به گزارش خبرخودرو، عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به بیان مشکلات سه گانه قطعه‌سازان در تامین مواد اولیه و تاثیر آن بر قیمت تمام شده خودرو پرداخت. آرمان خالقی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص معضلات زنجیره تامین مواد اولیه برای قطعه‌سازان اظهار داشت: نگاهی به مواد اولیه ورودی به […]

به گزارش خبرخودرو، عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به بیان مشکلات سه گانه قطعه‌سازان در تامین مواد اولیه و تاثیر آن بر قیمت تمام شده خودرو پرداخت.

آرمان خالقی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص معضلات زنجیره تامین مواد اولیه برای قطعه‌سازان اظهار داشت: نگاهی به مواد اولیه ورودی به خودروسازی‌ها و ابتدای زنجیره تامین نشان می‌دهد که ورق‌های فولادی و محصولات متنوع پتروشیمی با گریدهای مختلف، بیشترین مواد مصرفی در تولید کالای خودرو هستند که برخی وارداتی و برخی از طریق تولید داخل تامین می‌شوند.

وی با بیان اینکه بخشی از مواد اولیه داخلی از طریق بورس کالا تامین می‌شود، افزود: میزان عرضه، دسترسی و محدودیت‌های خرید اعم از صف‌های خرید و کف خرید از جمله مشکلات تامین از طریق بورس کالا است که قطعه‌سازان ناچار از خرید خارج از بورس و از واسطه‌گران با قیمت‌های بالاتر می‌شوند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: قیمت برخی از محصولات پتروشیمی خارجی ارزان‌تر از داخلی‌ها است اما محدودیت‌های وارداتی موجب می‌شود، الزاما از پتروشیمی‌های داخلی خرید صورت بگیرد که بر قیمت قطعات خودرو می‌افزاید.

خالقی تصریح کرد: تامین ملزومات و تولید هر محصولی با نسخه و تحت شرایط جداگانه‌ای صورت می‌گیرد و تا به دست مصرف‌کننده برسد، هزینه‌هایی بر تولیدکننده تحمیل می‌کند که برخی همانند تامین نقدینگی موردنیاز است. بنابراین خرید می‌بایست در بلندمدت، با نقدینگی کافی و در حجم وسیع باشد که اغلب قطعه‌سازان نیز از توان مدیریت و خرید با قیمت مناسب برخوردار نیستند تا قیمت تمام شده محصول کاهش بیابد

حتما ببینید

افزایش ۱۲.۵ درصدی حمل و نقل جاده ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد حمداللهی با اشاره …

دیدگاهتان را بنویسید