بسته ۱۲ بندی گمرک برای ترخیص نهاده‌های تولید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مهرداد جمال ارونقی با بیان اینکه سال گذشته ۳۳ میلیون تن کالا به ارزش ۳۸ میلیارد دلار از گمرکات کشور ترخیص شد، گفت: از این میزان ۲۳ میلیون تن به ارزش ۱۲ میلیارد دلار کالاهای اساسی بوده اند و ۱۰ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیون دلار کالاهای غیراساسی بودند که از این میزان، ۸۵ درصد این اقلام مرتبط با تولید نظیر مواداولیه، تجهیزات، ماشین آلات و موادواسطه‌ای بودند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ترخیص نهاده‌های تولید از گمرکات کشور با موانع متعددی همراه شد، افزود: در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ این موانع باعث ماندگاری طولانی مدت کالاها در گمرک شد و گمرک اجازه نیافت حتی به صورت درصدی کالاها و نهاده‌های تولید را ترخیص کند که این مساله تولید کشور را با چالش مواجه کرد.

ارونقی با بیان اینکه در تیرماه سال گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ترخیص نهاده‌های تولید را بدون کد رهگیری بانک مصوب کرد، گفت:، اما این مصوبه به طور کامل اجرا نشد و دپوی کالاهای و رسوب آن‌ها در گمرکات ادامه یافت.

وی افزود: نهایتاً از آبان ماه سال ۹۹ و با پیشنهاد گمرک برای ترخیص درصدی اقلام مرتبط با تولید به ستاد تنظیم بازار این روند تسهیل شد و گمرک اجازه یافت ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید که توسط تولیدکنندگان یا بازرگانان وارد شده بود را از گمرک ترخیص کند.

معاون فنی گمرک با بیان اینکه چالش‌هایی که سال گذشته با آن روبرو بودیم نگذاشت شعار سال به طور کامل محقق شود، گفت: ۱۱ عامل اصلی رسوب کالا و نهاده‌های تولید در گمرکات و بنادر کشور شامل انقضای مهلت ثبت سفارش، عدم تمکین مالی برای اظهار کالا، اخذ حقوق ورودی در ابتدای زنجیره ترخیص، صف تأمین و تخصیص ارز، کندی در ماهیت تشخیص مواداولیه توسط سازمان‌های مربوطه، فیزیکی و دستی بودن ارزیابی کالاهایی که در مسیر قرمز قرار داشتند، وجود کارشناسان مجازی و ایستایی‌هایی که در این زمینه وجود داشت، کندی در تطبیق رسیدگی و ارزش کالاهای اظهارشده، الزام به ویرایش و ثبت سفارش، تودیع حقوق ورودی و قطعی سامانه‌های مختلف بود.

ارونقی افزود: امسال بسته‌ای ۱۲ بندی را تهیه کردیم که در صورت تصویب و اجرایی شدن می‌تواند نهاده‌های تولید را در حداقل زمان و کمتر از ۴۸ ساعت ترخیص کند.

وی در تشریح بیشتر بندهای این بسته حمایتی گفت: پذیرش ثبت سفارش‌های تاریخ منقضی برای نهاده‌های تولید، اخذ حقوق ورودی در انتهای تشریفات گمرکی، اجرای رویه ارز با متقاضی و واردات در مقابل صادرات برای اقلام مورد نیاز در تولید، ترخیص ۹۰ درصدی اقلام مرتبط با تولید، موردپذیرش قرار گرفتن سوابق ماهیت مواداولیه تولیدی به مدت ۶ ماه، حذف و یا حداقل شدن کارشناسان مجازی، تسریع در عملکرد آزمایشگاه‌های تطبیق ماهیت نمونه‌ها و مواداولیه تولید، تسهیل در بررسی ارزش کالاها، بی نیازی نهاده‌های تولید از ویرایش ثبت سفارش و ترخیص مستقیم کالاهای تولیدی با اخذ ضمانت نامه‌های معتبر از مهمترین بندهای این بسته حمایتی است.

معاون فنی گمرک در پایان تاکید کرد: با اجرایی شدن این بسته حمایتی ارزیابی‌ها و کنترل‌ها به بعد از ترخیص نهاده‌های تولید از گمرکات محول شده و هیچگونه ایستایی در زمینه ترخیص مواد مرتبط با تولید ایجاد نخواهد شد.

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …