به بهانه حمایت از مردم نباید به تولیدکنندگان فشار وارد کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ساختار حاکمیت در نظام اسلامی یک نظام مردمی است، گفت: فعالان اقتصادی جزوی از حاکمیت هستند و باید از مردم حمایت کنند. به همین دلیل اتاق بازرگانی یک بخش مهم از حاکمیت را شامل می‌شود.

عباس علی‌آبادی در نشست با فعالان اقتصادی استان قم، افزود: شخص بنده مخالف قیمت‌گذاری دستوری هستم؛ چراکه به بهانه حمایت از مردم نباید به تولیدکنندگان فشار وارد کنیم.

وی با اشاره به اینکه در جمع‌های اقتصادی باید تجربیات را نیز به یکدیگر منتقل کنیم، خاطرنشان کرد: بیان صرف مشکلات نمی‌تواند گرهی را باز کند ولی انتقال تجربیات منجر به حل مشکلات خواهد شد.

علی‌آبادی با بیان اینکه با استمرار و استقامت در جنگ اقتصادی پیروز خواهیم شد، تصریح کرد: انسان اشرف مخلوقات خداوند است و درنتیجه توانایی‌های آن دارای مرز نیست.

وی با اشاره به اینکه صنایع‌دستی هویت‌ساز هستند، یادآور شد: برداشتن تعهد ارزی از صنایع‌دستی یک توفیق بزرگ بود که نصیب دولت سیزدهم شد؛ برای سایر مشکلات نیز به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم.

وزیر صمت با بیان اینکه امسال سال جهش تولید است و انتظار مقام معظم رهبری از ما تحول کمی و کیفی در تولید است خاطرنشان کرد: کلام مقام معظم رهبری یک تکلیف برای همه ما است و ما نیز وظیفه داریم در این مسیر حمایت لازم را انجام دهیم.

فرش یکی از برندهای خوب کشور است

علی‌آبادی با اشاره به اینکه امروز دنیا توانایی‌های جمهوری اسلامی را دیده است، بیان کرد: در جمهوری اسلامی چندین برند خیلی خوب داریم که ازجمله آن‌ها می‌توان به فرش اشاره کرد.

وی با بیان اینکه باید روی عنصر کیفیت ایستادگی کنیم، اظهار کرد: دنیا حاضر است که از قیمت بالا گذر کند ولی به‌هیچ‌عنوان از کیفیت پایین استقبال نمی‌کند.

علی‌آبادی با اشاره به اینکه امروز قیمت انرژی در کشور از بسیاری از کشورهای دنیا ارزان‌تر است، خطاب به فعالان اقتصادی خاطرنشان کرد: ارز را تأمین خواهیم کرد و اصلاً نگرانی در این خصوص نداشته باشید، البته متأسفانه سال گذشته برخی از افراد ارز دو برابری دریافت کردند ولی صادرات آن‌ها رشدی نداشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه دولت و ملت واحد و در کنار هم هستند، یادآور شد: نباید اجازه دهیم که قیمت ارز افزایش پیدا کرده و ارزش پولی ملی کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه در بحث انرژی سیاست‌های مطلوبی را مدنظر قراردادیم، گفت: در تلاش هستیم برخی مزیت‌های نسبی در داخل کشور ایجاد کنیم که تولیدکنندگان از کشور خارج نشوند.

علی‌آبادی با اشاره به اینکه فرهنگ و ادبیات قوی‌ای در کشور وجود دارد، بیان کرد: دولت سیزدهم با تمام توان برای خدمت‌رسانی به مردم در تلاش است.

کمبود زیرساخت‌های صنعتی در قم مشکل‌ساز شده است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم گفت: با تمام محدودیت‌ها و کمبود منابع و زیرساخت‌ها صنعت قم رشد قابل‌توجهی در عرصه‌های مختلف ازجمله شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است و امروز صنایع قم به‌عنوان سربازان پیشگام عرصه جنگ اقتصادی فعالیت دارند.

محمد ایرانی در جلسه با فعالان اقتصادی استان قم با وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: استان قم تا قبل از سال ۷۲ یک استان صنعتی نبود؛ اما پس از وضع قوانین سخت‌گیرانه صنعت در تهران، بسیاری از صنایع به سمت استان قم آمدند و امروز ۴ هزار واحد صنعتی در شهرک‌ها و مسیرهای مواصلاتی خارج از شهر قم فعالیت می‌کنند.

رئیس اتاق قم با بیان اینکه سرعت رشد به حدی بوده که زیرساخت‌های استان جوابگو نیست، عنوان کرد: عدم آمادگی زیرساخت‌ها موجب بروز برخی از حوادث شده است.

وی با اشاره به اینکه استان قم در کنار استان تهران دیده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: نزدیکی استان قم به تهران موجب شده است در تقسیم منابع با محدودیت‌هایی مواجه باشیم.

ایرانی اضافه کرد: همچنین نزدیکی استان قم به تهران موجب شده است که تمام طرح‌های اقتصادی، مالیاتی و … ابتدا به‌صورت پایلوت در قم اجرا شود.

وی ادامه داد: با تمام محدودیت‌ها و کمبود منابع و زیرساخت‌ها صنعت قم رشد قابل‌توجهی در عرصه‌های مختلف ازجمله شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است و امروز صنایع قم به‌عنوان سربازان پیشگام عرصه جنگ اقتصادی فعالیت دارند.

حتما ببینید

بیشترین توان قوه قضائیه به حمایت از تولید اختصاص دارد

در پی سفر رئیس و معاونان قوه قضائیه به استان کهگیلویه و بویراحمد، حمزه خلیلی، …