تجارت ۵ میلیارد دلاری ایران و عمان تا ۲۰۲۰

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با قیس الیوسف رئیس اتاق صنعت و تجارت عمان، با اشاره به افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و عمان طی دو سال گذشته و تاکید بر ظرفیت‌های اقتصادی موجود، تاکید کرد: هدف گذاری ۵ میلیارد دلاری روابط تجاری ایران و عمان، قابل دسترس است.

شافعی ضمن قدردانی از مسئولان دولتی ایران و عمان به خاطر تلاش برای توسعه روابط میان فعالان اقتصادی دو طرف با راه‌اندازی پرواز مستقیم و تسهیل در صدور روادید، ایران و عمان را دو کشور تاثیرگذار در منطقه و مکمل یکدیگر در حوزه همکاری‌های اقتصادی دانست و تاکید کرد: باید از ظرفیت‌های اقتصادی ایران و عمان به نفع رفاه مردم دو کشور استفاده کرد.

وی همچنین با اشاره به هدف‌گذاری وزرای صنعت و تجارت ایران و عمان مبنی بر تجارت ۵ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۲۰، تحقق این هدف را قابل دسترس دانست و آن‌را مبتنی بر توسعه زیرساخت‌ها از جمله حل مشکلات بانکی خواند.

شافعی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده در مناطق آزاد ایران و عمان، همکاری‎‌های دو کشور در حوزه  ترانزیت و خدمات فنی و مهندسی را مورد توجه قرار داد و  خطاب به رئیس اتاق صنعت و تجارت عمان گفت: در حال حاضر عمان بسیاری از کالاهای ایرانی در حوزه صنایع غذایی و مصالح ساختمانی  را از طریق بازارهای دیگر تهیه می‌کند که باید برای تحقق هدف تجارت ۵ میلیارد دلاری، برنامه‌ریزی شود تا مستقیما این کالاها بین ایران و عمان مبادله شوند.

بخش خصوصی عمان برای همکاری با ایران جدی است

در ادامه، قیس الیوسف رئیس اتاق صنعت و تجارت عمان ضمن قدردانی از تلاش‌های بخش خصوصی و دولتی ایران برای برطرف کردن موانع پیش روی توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور گفت: در حال حاضر نقل و انتقال پول به یکی از بزرگترین چالش‌های فعالان اقتصادی عمان برای همکاری با ایران تبدیل شده است.

به باور او روابط تجاری و سرمایه‌گذاری میان ایران و عمان رو به بهبود است و دو طرف در راستای توسعه روابط مشترک تلاش می‌کنند و اتاق‌های بازرگانی دو کشور هم در تلاشند تا در همین راستا تسهیلات را فراهم کنند.

رئیس اتاق صنعت و تجارت عمان خاطرنشان کرد: علاوه بر مقام‌های دولتی، فعالان بخش خصوصی عمان هم در حوزه همکاری اقتصادی با ایران جدی هستند؛ مصداق آن هم هیاتی است  که در حال حاضر در ایران حضور دارد که بزرگترین هیات تجاری عمان به شمار می‌رود که می‌توانند هسته اصلی  سرمایه‌گذاری در ایران را شکل دهند.

او در همین زمینه خواستار تهاتر کالا میان ایران و عمان شد و پیشنهاد داد تا با تشکیل کارگروهی فنی میان بخش خصوصی ایران و عمان، نحوه تحقق برقراری مکانیزم تهاتر کالا مشخص شود.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …