تجارت ۸۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۸ علی رغم تحریم ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، مهدی میراشرفی با اشاره به رسیدن حجم صادرات و واردات کشور به بیش از ۱۶۹ میلیون تن در سال ۹۸ افزود: میزان صادرات کشور از لحاظ وزنی به ۱۳۳/۹ میلیون تن رسید که تقریباً معادل ۳ برابر میزان وزنی واردات و این افزایش رکوردی در تاریخ صادرات غیر نفتی در شاخص وزنی ایران بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷، رشد ۱۳/۵ درصدی را تجربه کرده‌است.

وی اضافه کرد: میزان وزنی واردات سال ۹۸ به ۳۵/۳ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه ۹/۳ درصد افزایش یافته است.

رئیس کل گمرک در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی به کشور گفت: بیش از ۸۵ درصد کالاهای وارداتی، نهاده‌های تولید، مواد اولیه تولید، ماشین آلات خط تولید و کالاهای واسطه‌ای تولید بود و این ترکیب به این معناست که واردات در مسیر رونق تولید بوده است که با رونق تولید، افزایش صادرات را شاهد خواهیم بود.

میراشرفی درباره ترکیب کالاهای صادراتی نیز گفت: کالاها و فرآورده‌های پتروشیمی دارای بیش‌ترین سهم در ارزش صادرات کشور بوده که حاکی از فاصله گرفتن کشور از خام فروشی و حرکت به سمت صادرات و فروش فرآورده‌های نفتی، است.

رئیس کل گمرک افزود: در سال ۹۸ بیشترین صادرات را به چین داشتیم و پس از آن کشورهای عراق با حدود ۹ میلیارد، ترکیه با ۵ میلیارد، امارات متحده عربی با ۴/۵ میلیارد و افغانستان با ۲/۳ میلیارد دلار، ۵ مقصد اولیه صادرات ایران بودند که نشان می‌دهد، ۵ شریک اول صادرات کشورمان از کشورهای آسیایی و اغلب از همسایگان ایران بوده‌اند.

وی درباره شرکای وارداتی ایران نیز گفت: چین با ۱۱/۲ میلیارد دلار شریک اول ایران در واردات بود و پس از آن امارات متحده عربی با ۸/۹، ترکیه با ۴/۹، هند با ۳/۶ و آلمان با ۲/۱ میلیارد دلار ۵ شریک اول ایران در واردات هستند.

میراشرفی در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی نیز افزود: این کالاها شامل دو دسته ۱۰ و ۲۵ قلم می‌شود که در خصوص ۲۵ قلم کالا، ۲۵ میلیون تن نهاده‌های تولید، نهاده‌های دامی، کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی و دارو وارد شده است.

رئیس کل گمرک یکی از دلایل اصلی کاهش یا ثبات قیمت مرغ و فرآورده‌های مربوط به آن را افزایش واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی به کشور به میزان ۳ میلیون تن بیش‌تر از سال قبل دانست و گفت: بر اساس آمار گمرک ۲۹/۷ میلیارد دلار کالاهای واسطه‌ای، ۵/۹ میلیارد دلار کالاهای سرمایه‌ای و ۸ درصد کالاهای مصرفی در سال ۹۸ وارد کشور شده است.

حتما ببینید

به زودی به ریل باثبات اقتصاد بازمی‌گردیم

مسعود کرباسیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی …