تحریم مانع شکل‌گیری ابرتورم شد

به گزارش خبرنگار مهر، علی سعدوندی، کارشناس مسائل اقتصادی امروز در همایش شکل‌دهی آینده سیاستگذاری پولی و مالی، گفت: کارشناسان اقتصادی بارها و بارها نسبت به خطرناک بودن نقدینگی هشدار داده اند و بر این اساس، اگر اقدامات احتیاطی در این حوزه انجام نمی‌شد، چه بسا امروز کشور با مشکلات شدیدتری مواجه بود؛ هر چند امروز یک بحران را از سر گذرانده‌ایم؛ اما به هر حال، کشور با بحران‌های دیگری هم مواجه است و متأسفانه این موضوعات اقتصادی در ایران به خوبی مدیریت نمی‌شوند.

وی افزود: اگر در عرصه سیاست‌گذاری‌ها به نوآوری نرسیم و اصلاح ساختار صورت نگیرد، شکست قطعی خواهد بود؛ ضمن اینکه اگر امروز دچار ابرتورم نشدیم، به دلیل تحریم‌ها است که مانع از برخی جریانات پولی در اقتصاد ایران شده است.

سعدوندی تصریح کرد: تبدیل فقط ۵ درصد از شبه‌پول به پول، باعث سه‌برابری نرخ ارز و شکل گیری تورم شده است، به نحوی که اگر به جای این ۵ درصد، ۵۰ درصد از شبه‌پول به پول تبدیل می‌شد به طور قطع امروز با بحران اقتصادی مواجه بودیم.

وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر، یک حالت انکار به علم اقتصادی در کشورمان شکل گرفته و عده‌ای افتخار می‌کنند که به سخنان اقتصاددانان توجهی نمی‌کنند و به آنها اهمیت نمی‌دهند؛ این در حالی است که در رژیم گذشته هم، درآمدهای نفتی پایه پولی را شکل می‌داد و تورم ایجاد می‌شد؛ اما در همان زمان برای مهار این وضعیت، سیاست تصویب قیمتی انجام شد که یک سیاست ابرتورمی است؛ اما متأسفانه از سال ۱۳۵۰ تا به امروز، این سیاست دنبال شده است.

سعدوندی با بیان اینکه در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ علم اقتصاد به یک افتضاح آکادمی تبدیل شده و توصیه‌های اقتصاددانان بحران‌ساز شده است، گفت: علم اقتصاد یک علم بسیار ناموفقی در جهان محسوب می‌شد؛ اما در طی ۳۰ سال سیاست‌ها تغییر کرد و علم اقتصاد از موفق‌ترین علوم در دنیا محسوب می‌شود و در کشورهایی که علم اقتصاد به اجرا می‌رسد، نرخ تورم وجود خارجی ندارد.

وی با بیان اینکه زمانی یک لیگ تورمی در دنیا با عضویت ۲۰۰ کشور وجود داشت؛ اما اکنون تنها کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، آرژانتین و سودان تنها اعضای این لیگ محسوب می‌شوند؛ این در حالی است که زمانی دشمن ما یعنی رژیم صهیونیستی، با تورم ۱۰۰۰ درصدی مواجه بود اما امروز تورم این کشور به کمتر از ۲ درصد رسیده و توانسته رشد اقتصادی پایدار داشته باشد.

سعدوندی گفت: برای اولین بار است که کسری بودجه در کشور آشکار شده و این نعمت ناشی از تحریم است، ضمن اینکه کسری بودجه موضوع امروز و دیروز نیست و سال‌ها است که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند؛ چراکه وقتی کل درآمدهای نفتی به بانک مرکزی می‌رود، پایه پولی شکل می‌گیرد و تورم ایجاد می‌شود.

حتما ببینید

موظف به پیگیری و رفع مطالبات بخش خصوصی هستیم

دستور کار اول نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مازندران مربوط به بررسی …