ترانزیت از اقلیم کردستان عراق از سرگرفته شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی، اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل، حکومت اقلیم کردستان عراق موافقت خود را برای از سرگیری ترانزیت محموله‌های اتومبیل، لوازم و مصالح ساختمانی، آهن و لوله صنعتی با شرایطی خاص اعلام کرده است.

سخنگوی گمرک ایران افزود: این تصمیم طی نامه ۴۹۱۶ مورخ ۲۰۲۰/۵/۵ به امضای سامال عبدالرحمن عزیز، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق به گمرکات این منطقه اعلام شده است.

لطیفی در خصوص شرایط ترانزیت از اقلیم کردستان عراق گفت: پرداخت ضمانت به مقدار ۲۵ درصد از کل قیمت کالای ترانزیت شده، دارا بودن مدرک مبدا، تعیین مدت زمان لازم بر روی قبض گمرکی و نامه نماینده برای عبور کالای ترانزیت شده (حداکثر ۴۸ ساعت) خواهد بود.

سخنگوی گمرک ایران افزود: نظارت بر ترانزیت بر عهده وزارت کشور، امنیت و گمرک اقلیم تعیین شده است و مبلغ تضامین هم بعد از خروج از مرزهای اقلیم کردستان عراق و بازگرداندن قبض نمایندگی بازگردانده می‌شود.

وی گفت: این دستور از چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت، قابلیت اجرا پیدا کرده است.

گفتنی است؛ کشور عراق عضو کنوانسیون تیر نیست و با تصویب پارلمان این کشور مراحل ابتدایی عضویت را طی می‌کند و تا عضویت کامل این کشور در کنوانسیون مذکور فاصله‌ای بیش از یکسال را شاهد خواهیم بود.

حتما ببینید

به زودی به ریل باثبات اقتصاد بازمی‌گردیم

مسعود کرباسیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی …