ترانزیت از اقلیم کردستان عراق از سرگرفته شد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی، اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل، حکومت اقلیم کردستان عراق موافقت خود را برای از سرگیری ترانزیت محموله‌های اتومبیل، لوازم و مصالح ساختمانی، آهن و لوله صنعتی با شرایطی خاص اعلام کرده است.

سخنگوی گمرک ایران افزود: این تصمیم طی نامه ۴۹۱۶ مورخ ۲۰۲۰/۵/۵ به امضای سامال عبدالرحمن عزیز، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان عراق به گمرکات این منطقه اعلام شده است.

لطیفی در خصوص شرایط ترانزیت از اقلیم کردستان عراق گفت: پرداخت ضمانت به مقدار ۲۵ درصد از کل قیمت کالای ترانزیت شده، دارا بودن مدرک مبدا، تعیین مدت زمان لازم بر روی قبض گمرکی و نامه نماینده برای عبور کالای ترانزیت شده (حداکثر ۴۸ ساعت) خواهد بود.

سخنگوی گمرک ایران افزود: نظارت بر ترانزیت بر عهده وزارت کشور، امنیت و گمرک اقلیم تعیین شده است و مبلغ تضامین هم بعد از خروج از مرزهای اقلیم کردستان عراق و بازگرداندن قبض نمایندگی بازگردانده می‌شود.

وی گفت: این دستور از چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت، قابلیت اجرا پیدا کرده است.

گفتنی است؛ کشور عراق عضو کنوانسیون تیر نیست و با تصویب پارلمان این کشور مراحل ابتدایی عضویت را طی می‌کند و تا عضویت کامل این کشور در کنوانسیون مذکور فاصله‌ای بیش از یکسال را شاهد خواهیم بود.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …