ترخیص بیش از ۲ میلیون تن کالا در یک ماه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مهدی میراشرفی اظهار داشت: پیرو افزایش موجودی کالا در گمرک و بنادر کشور و در راستای تصمیمات اتخاذ شده در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و مصوبه سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان، از ۱۱ مهر امسال تا ۱۸ آبان، در مجموع ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تن کالا از مجموع ۴ میلیون تن، از گمرکات کشور ترخیص شده است.

وی اضافه کرد: یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن از کالاهای ترخیص شده شامل نهاده‌های دامی است، ۱۲۲ هزار تن آن روغن، ۳۱۱ هزار تن دانه‌های روغنی، ۹۱ هزار تن برنج، ۴ هزار تن گوشت، ۹ هزار تن لاستیک سنگین و هزار و ۱۶۵ تن دارو است.

رئیس کل گمرک ایران گفت: پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تسریع و تسهیل ترخیص کالا از گمرکات، و آخرین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بخشنامه‌ای به گمرکات ارسال شد که ناظر بر دو بخش است یکی بخش کالاهای اساسی و دیگری کالاهای مرتبط با تولید.

میراشرفی ادامه داد: به این نحو که کالاهای اساسی مشتمل بر شش قلم که ارز ترجیحی دریافت می‌کنند می‌توانند بدون ارائه کد رهگیری به صورت تعهدی از گمرکات ترخیص شوند و افرادی که نمی‌خواهند به این صورت ترخیص کالا را انجام دهند می‌توانند تا ۹۰ درصد کالاها را به صورت اعتباری ترخیص و در نوبت تأمین ارز قرار گیرند.

وی افزود: در خصوص کالاهایی که مرتبط با تولید هستند نیز قوانینی در نظر گرفته شد به این ترتیب که افرادی منتظر تأمین ارز نیمایی هستند و کالاهایشان اولویت دو و یک و دو و پنج دارد می‌توانند کالاهایشان را بدون ارائه کد رهگیری از گمرک ترخیص کنند و باقی مانده تا زمان تأمین ارز در گمرک باقی می‌ماند در غیر این صورت صاحبان کالاهای مرتبط با تولید که اولویت شأن صرفاً از طریق وزارت صمت تعیین و به گمرک ابلاغ می‌شود می‌توانند با ارز متقاضی و ارز در مقابل صادرات کالاها را ترخیص کنند.

رئیس کل گمرک ضمن امیدواری در خصوص تسریع و تسهیل ترخیص کالا با اجرای این مصوبه گفت: اتفاقات خوبی در گمرکات و بنادر در خصوص ترخیص کالا در حال شکل گیری است که امیدواریم هم کمک کند تا بازار به وضعیت پایداری برسد و هم میزان کالای موجود در گمرکات کم شود.

میراشرفی افزود: این مصوبه ناظر بر همه کالاها نیست و فقط ناظر بر کالاهایی است که اولویت آن توسط وزارت صمت تأیید می‌شود که صرفاً کالاهای مرتبط با تولید است و سایر کالاها مشمول این مصوبه نمی‌شود و در صورتی از مدت مقرر ماندگاری شأن در گمرکات بگذرد اگر کالای غیر ضرور باشند متروکه خواهند شد و تشریفات کالای متروکه برای آن‌ها اجرا می‌شود.

حتما ببینید

به زودی به ریل باثبات اقتصاد بازمی‌گردیم

مسعود کرباسیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی …