ترخیص ۱۰۴۸ خودرو بدون کسب اجازه از دولت؟

به گزارش خبرنگار مهر، حدود دو سال پیش حدود ۱۳ هزار خودرو به دلایلی همچون تخلف در ثبت سفارش و تغییر شرایط ارزی در گمرکات و بنادر کشور دپو شد. پس از گذشت چند ماه از پشت در ماندن این تعداد خودرو، دولت دی ماه سال گذشته با صدور بخشنامه‌ای مهلت ۴ ماهه‌ای برای ترخیص خودروها (تا اردیبهشت ماه ۹۸) تعیین کرد. 

پس از گذشت این تاریخ و با توجه به باقی‌ماندن تعدادی دیگر، دولت زمان بخشنامه مذکور را دو ماه دیگر یعنی تا ۱۶ تیر ماه تمدید کرد و در این مدت در مجموع ۷۵۰۰ دستگاه خودرو  ترخیص شد.

در این میان، صاحبان ۱۰۴۸ دستگاه خودروی سواری، علیرغم اینکه در بستر سامانه جامع گمرک برای این خودروها پروانه الکترونیکی صادر شد نتوانستند این خودروها را از گمرک خارج کنند و این خودروها همچنان در گمرک متوقف هستند.

طی ۴ ماه گذشته گمرک با ارائه پیشنهاداتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی از جمله ملاک عمل بودن لفظ «صدور پروانه گمرکی» به جای لفظ «ترخیص» و تمدید مجدد مصوبه دولت خواستار تعیین‌تکلیف خودروهای مانده در گمرک – که مشکلی از نظر قوانین و مقررات مربوطه ندارند اما اجازه خروج پیدا نکرده اند- شد. 

در همین راستا دیروز طی جلسه ای با حضور متولیان از گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شد خودروهای باقی مانده ترخیص شوند که مطابق با اعلام معاون فنی گمرک ایران به دنبال دستور وزیر صمت برای ترخیص خودروهای دارای پروانه، صاحبان آنها می‌توانند از امروز (۱۳ آبان) برای تحویل خودروهای خود اقدام کنند.

اتخاذ این تصمیم در حالیست که باید ابتدا این موضوع در هیئت دولت مطرح می شد و پس از اجازه دولت، ترخیص خودروها کلید می خورد؛ اما علی الظاهر این تصمیم بدون دخالت دولت و صرفا با هماهنگی میان گمرک و وزارت صمت اتخاذ شده است.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …