ترخیص ۱۳هزار خودروی دپو شده در گمرک منتظر آئین‌نامه وزارت صنعت

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از تغییر سیاستهای ارزی از خرداد ماه سال جاری، بر اساس مصوبه دولت واردات بیش از ۱۳۳۰ قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع شد. این در حالی بود که حدود ۱۲۰ میلیون دلار ارز دولتی در ۳ ماهه نخست سال برای واردات خودرو تخصیص داده شده بود اما بعد از ممنوعیت واردات، عملاً قسمت مهمی از خودروهای واردشده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد.

همچنین در موضوع ثبت سفارشهای فاقد اعتبار که در سازمان توسعه تجارت ایران انجام شده بود، حدود ۶۵۰۰ خودرو با ثبت سفارشهای جعلی وارد کشور شده بود که از این تعداد حدود ۱۹۰۰ دستگاه ترخیص و نزدیک به ۱۴۰۰ دستگاه نیز در محوطه‌های گمرکی توقیف شد.

مطابق با آمار گمرک حدود ۱۳ هزار دستگاه انواع خودرو در گمرکات کشور دپو شده است که با توجه به تداوم ممنوعیت ثبت سفارش خودرو، وضعیت بازار خودروهای خارجی نیز با آشفتگی جدی روبه‌رو شد.

بر این اساس، چندی پیش در جلسه هیات وزیران، تصمیم بر این شد که خودروهای دپو شده در گمرک با انجام روند قانونی، ترخیص شوند که در این راستا، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران هفته گذشته جزئیات و نحوه ترخیص ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک را اعلام کرد و گفت که این ترخیص این خودروها از هفته جاری(هفته گذشته) آغاز می شود.

پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می‌دهد ترخیص این خودروها در انتظار ابلاغ آئین نامه اجرایی از سوی وزارت صنعت است.

یک مقام مسئول که خواست نامش در خبر ذکر نشود، در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: برای ترخیص این خودروها باید آئین نامه مربوطه از سوی وزارت صنعت به گمرک ابلاغ شود اما تا این لحظه وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغیه ای به گمرک ایران برای ترخیص خودروها ارسال نکرده است.

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …