تعداد ایکس‌ری های گمرک چهار برابر شد/ شناسایی هوشمند قاچاق

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، تعداد ایکس ری ها در گمرکات کشور نسبت به سال ۹۲ به چهار برابر افزایش یافته و تجهیز گمرکات به ایکس ری های کامیونی طبق برنامه در حال انجام است.

بنا بر این گزارش؛ گمرکات مهم کشور در حال حاضر به ایکس ری های کامیونی مجهز شده اند و گمرک ایران سفارش ساخت ۶ دستگاه ایکس ری کامیونی را به تولیدکنندگان داخلی داده که در مرحله تحویل و جانمایی است و قرار است گمرک ایران برای تجهیز بیشتر گمرکات کشور به امکانات کنترلی پیشرفته ۵ دستگاه ایکس ری خودرویی جدید در سالجاری خریداری نماید.

گمرک همچنین از شناسایی هوشمند کالاهای قاچاق با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی هم خبر داد و اعلام کرد: هم اکنون به طور میانگین برای تعیین تکلیف محموله ها روزانه ۱۰۰۰۰ مورد استعلام الکترونیکی از سامانه های گمرک صورت می گیرد.

بر این اساس تمامی کالاهای وارداتی به گمرکات سراسر کشور به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی رصد می شود و کنترل ۱۰۰ درصدی کالاهای وارداتی با استفاده از فن آوری اطلاعات به صورت هوشمند انجام می شود و کاملا روشن و مشخص است که چه نوع کالایی و تحت کدام ردیف تعرفه ای وارد کشور شده و کالا توسط کدام شرکت کشتیرانی حمل و مشخصات کالا در شرکت های بازرسی و بیمه با چه عنوانی ثبت شده است.  

امکان رصد صاحب کالا، نوع اظهار و اینکه با کدام وسیله حمل به آدرس کدام انبار حمل شده است از دیگر قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک بوده و جزئی ترین اطلاعات این کالاها در سامانه های گمرک قابل دسترسی است و تشریفات گمرکی تمامی کالاها پس از اخذ حقوق و عوارض گمرکی در گمرکات انجام و حتی یک کانتینر کالای قاچاق هم سال گذشته از گمرکات ترخیص نشده است.

حتما ببینید

میزان تجارت خارجی ایران در ۲ ماهه امسال به ۱۵.۵ میلیارد دلار رسید/ صادرات ۷.۵۱۳ میلیون دلار؛ واردات ۷.۹۴۱ میلیون دلار

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد : تجارت خارجی کشور در …