تقدیر سازمان ملل از گمرک ایران برای کشف محموله مواد مخدر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، سید روح الله لطیفی، اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران ضمن کشف محموله موصوف و درج اطلاعات لازم در سامانه PICS ، همکاری مؤثری را با هیأت بین المللی کنترل مواد مخدر در شناسایی قاچاقچیان و افراد مرتبط با این محموله در کشورهای هلند و بلغارستان انجام داد که منجر به ابراز رضایت و قدرانی ویژه سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران شد.

سخنگوی گمرک اظهار کرد: شرکت متخلف تعداد ۹ پالت به وزن ناخالص هفت هزار و۲۳۳ کیلوگرم «اسید استیک» را به گمرک منطقه آزاد «ارس» اظهار کرده بود که با ارسال نمونه کالا به آزمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر مشخص شد که ماهیت اصلی کالا «اسید انیدرید استیک» است. با توجه به اینکه کشور طرف معامله هلند بوده و افراد سود جو بدون داشتن هرگونه مجوزی کالا را به کشور ترکیه منتقل و از آنجا بارنامه صادره را به گمرک جلفا ارائه کرده بودند. همچنین با توجه به اینکه اسید انیدرید استیک جزو اصلی ترین مواد شیمیایی پیش ساز مواد مخدر بوده و در فرآیند ساخت هروئین نقش اصلی را ایفا می‌کند و ورود آن به کشور بدون مجوز وزارت بهداشت، جرم تلقی می‌شود. گمرک جمهوری اسلامی ایران ضمن توقیف کالای مذکور اقدامات قضائی لازم را جهت اعلام جرم در مراجع قضائی صورت داده و همچنین هماهنگی لازم را جهت ارائه اطلاعات در سیستم PICS برای بهره برداری پلیس هلند در برخورد با عوامل به عمل آورده است.

لطیفی، همچنین گفت: مطابق کنوانسیون ۱۹۸۸ سازمان ملل متحد که جمهوری اسلامی ایران نیز به آن پیوسته است، کشورهای عضو متعهد هستند که خرید، فروش، حمل و نقل و جابجایی پیش سازهای مواد مخدر را کنترل کنند. مطابق این کنوانسیون، کشور مبدا می‌بایست درخواست متقاضی برای خرید پیش سازهای مواد مخدر را به کشور مقصد منعکس کند. همچنین کشورها متعهد هستند که از تمام ظرفیت خود برای شناسایی جاسازی‌های حرفه ای پیش سازهای مواد مخدر و مواردی که تحت عناوین کالاهای دیگری اظهار می‌شوند و نیز جلوگیری از انحراف مسیر این مواد استفاده کنند.

لطیفی افزود: این مواد برای استفاده در صنعت نیز به کار می‌رود که می‌بایست مجوزهای لازم برای استفاده در آن صنعت با نظارت دقیق را همراه داشته باشد که قیمت آن برای تولید محصولات صنعتی و با مجوز تا ۱۰ دلار در هر لیتر و قیمت غیر قانونی آن در افغانستان که برای تولید هروئین به کار می‌رود گاهی به ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر لیتر هم رسیده است. البته در برخی مواقع قیمت غیر قانونی این ماده شیمیایی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار نیز در نوسان است.

سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه اسیدانیدرید استیک معمولاً از دو مسیر به سمت منطقه ما انحراف مسیر پیدا می‌کند، گفت: ابتدا از مبدا کشورهای چین، تایوان، هنگ کنگ به بنادر دوبی و جبل علی سپس به ایران و افغانستان. و مسیر دوم از مبدا کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچون آلمان، انگلستان، هلند، بلغارستان، ترکیه، و نهایتاً به ایران و افغانستان منتقل می‌شود.

وی همچنین ضمن اشاره به محموله کشف شده افزود: این محموله که در اسناد گمرکی تحت عنوان اسید استیک (که از نظر ساختار شیمیایی و شکل ظاهری به اسید انیدرید نزدیک است و ورود و ترانزیت آن تحت کنترل نیست) اظهار شده، از مبدا کشورهای هلند و بلغارستان به ترکیه وارد و از طریق گمرک بازرگان به منطقه آزاد ارس (گمرک جلفا) منتقل شده است. در سال ۹۶ ضمن نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه مواد مخدر مشخص شد، ۶۵۰۹ لیتر کالای موصوف پیش ساز مواد مخدر بوده است.

لطیفی گفت: سازمان ملل متحد پس از کشف ماده مذکور در ایران توسط گمرک و همکاری‌های شکل گرفته با گمرک ایران توانست باند بزرگ مرتبط با این محموله در کشور هلند و سایر کشورها را شناسایی و علیه آن اقدام کند بر همین اساس به پاس همکاری‌های گمرک ایران نامه تقدیری به وزارت امورخارجه ایران تسلیم شد.

گمرک جمهوری اسلامی ایران طی چند سال اخیر رتبه اول کشف و مبارزه با مواد مخدر را در سازمان جهانی گمرک بدست آورده است.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …