تلاش ۱۸۲ عضو سازمان جهانی گمرک برای بی اثر کردن کرونا بر تجارت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک، گفت: سازمان جهانی گمرک در پیامی با توجه به شرایط کرونازده تجارت جهانی، از ۱۸۲ عضو خود خواست تا در مسیر تلاش‌های خود به احیا، نوسازی و تاب آوری زنجیره تأمین پایدار بپردازند و از فن آوری هوش مصنوعی و بلاک چین و کنترل‌های نامحسوس در تسهیل تجارت بهره ببرند.

وی اظهار داشت: سازمان جهانی گمرک در پیام خود به تلاش‌های یکپارچه گمرکات کشورها برای خروج از بحران کوید -۱۹ و حمایت از مردم و مشاغل با تقویت زنجیره تأمین جهانی، افزایش همکاری بین کشورهای عضو، استفاده از فناوری‌های نوین و قرار دادن «مردم» در مرکز فرآیند تحول تاکید کرده است.

سخنگوی گمرک افزود: در پیام سازمان جهانی گمرک آمده است که پس از کووید -۱۹ به سمت بازسازی حرک کرده و گمرکات باید به بررسی مشارکت فعال در شکل گیری یک محیط تجاری پایدارتر و سازنده و همچنین یافتن راه حل های آینده نگر بپردازند.

لطیفی در ادامه گفت: سازمان جهانی گمرک، از گمرکات عضو دعوت کرده است تا برای استفاده و توسعه تحولات دیجیتالی در مرزها، توجه ویژه ای به اتوماسیون، استفاده از فن آوری های نوآورانه و اتخاذ رویکرد مشترک با همه ذینفعان در طول زنجیره تأمین داشته باشند و برای دستیابی به منافع حداکثری زنجیره تأمین پایدار کمک کنند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص راههای سازمان جهانی گمرک برای بهبود و روان سازی تجارت تحت تأثیر کووید ۱۹ گفت: سازمان جهانی گمرک با بیان مشکلات پیش امده در مسیر تجارت به دلیل نگرانی‌های شیوع کرونا، مانند کنترل‌های اضافی، سردرگمی عمومی اولیه، کمبود منابع انسانی و تأخیر در مرزها، اقدامات پیشگیرانه دولت‌ها مانند فاصله اجتماعی، قرنطینه، تعطیلی و محدودیت‌های سفر، که بسیاری از بخش‌های اقتصاد را تحت تأثیر قرار داد، بر بازسازی زنجیره تأمین و عادی سازی تجارت تاکید کرده است که تخصص و همکاری همه سازمان‌های مرزی و ذینفعان را عامل تعیین کننده می‌داند و از گمرکات خواسته تا در این روند، در سطح ملی و بین المللی، رهبری خود را نشان دهند. به طوری که این بحران نشان داده است مدیریت هماهنگ مرزی توسط گمرکات امکان پذیر و کارآمد است و می‌تواند نهادینه شود و می‌توان چارچوب استاندارد و امن ، از جمله استانداردهای AEO را بسیار قابل توجه دانست و در بخش دیگری تاکید می‌کند به دلیل افزایش تجارت الکترونیکی در این دوران، برای کشورهای عضو می‌توان چارچوب استانداردهای WCO درباره تجارت الکترونیکی فرامرزی را به منظور پرداختن به امنیت و تسهیل در چارچوب این زنجیره تأمین نو ظهور با همکاری نزدیک با ذینفعان پیاده سازی کرد.

لطیفی در خصوص پیشنهادهای فناورانه سازمان جهانی گمرک، توضیح داد: در پیام سازمان جهانی گمرک، فناوری‌های نوظهور و مؤثر مبتنی بر استفاده از کلان داده‌ها، تله ماتیک و فضای ابری و بهره گیری از کنترل‌های نامحسوس و ابزارهای الکترونیکی را روش‌های مؤثر و مثبت بر عملکرد کلی گمرک اعلام کرده است. که با تلفیق فناوری‌های نوآورانه در عملکرد مأموریت‌های گمرک، می‌توان فرایندهای ترخیص را الکترونیکی کرد. دستگاه‌های کنترل نامحسوس، استفاده از بلاکچین، هوش مصنوعی، حسگرها و سایر فناوری‌ها، اشیا بهم پیوسته و سایر پیشرفت‌های فن آورانه از نظر جمع آوری، ترکیب، به اشتراک گذاری و تجزیه و تحلیل داده‌ها، مزایای محسوسی دارند و این مزایا باید به حداکثر برسند.

لطیفی در خصوص نقش افراد در این پیام گفت: از نظر سازمان جهانی گمرک، برای ایجاد تاب آوری بیشتر، «افراد» باید در مرکز توجه مدل احیا باشند. و از انجا که شهروندان در سراسر جهان به دلیل شیوع کرونا زندگی روزمره خود را تغییر داده اند. به همین علت، از گمرکات خواسته می‌شود تا در نحوه کار خود نیز تجدید نظر کرده و از طریق افزایش آگاهی و ظرفیت سازی برای ارائه خدمات حرفه‌ای آماده شوند.

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: در این پیام، بر تاب آوری مبتنی بر درستکاری تاکید شده است و فقدان درستکاری در گمرک را مخدوش کننده فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری و تضعیف کننده اعتماد عمومی به دولت و در نهایت خطری برای رفاه شهروندان دانسته است.

لطیفی در پایان افزود: سازمان جهانی گمرک یک سازمان بین دولتی است که مقر آن در بروکسل است و در خصوص توسعه قراردادهای بین المللی، اندازه گیری و طبقه بندی کالاها، ارزش گذاری، قواعد مبدا، گرداوری عوائد و تعرفه گمرکی، امنیت زنجیره تأمین، تسهیلات گمرکی بین المللی، مبارزه با جعل اسناد، مدرنیزاسیون گمرک‌ها و استانداردهای جهانی تجارت کالا را دنبال می‌کند و سامانه هماهنگ شماره گذاری کالا(HS) را پشتیبانی می‌کند و مدیریت جنبه فنی سازمان تجارت جهانی، توافقنامه ارزشگذاری گمرکی و قواعد مبدا را بر عهده دارد.

حتما ببینید

جزئیات واردات ۲۰ قلم کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال 

گمرک ایران منتشر کرد گمرک ایران جزئیات واردات ۲۰ قلم کالای اساسی در ۶ ماهه …