تمهیدات گمرک برای تسریع در عودت اقلام بهداشتی صادراتی به کشور

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران در نامه‌ای به قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، تمهیدات گمرک برای اجرای هرچه بهتر مصوبه هیأت وزیران مبنی بر ممنوعیت صادرات اقلام بهداشتی را اعلام کرد.

لازم به ذکر است که اخیراً مسئولیت رفع ممنوعیت واردات، اعمال محدودیت و ممنوعیت صادرات، تغییر در سود بازرگانی و عوارض صادراتی اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تأمین نیاز مراکز درمانی و مردم برای مقابله و مهار ویروس کرونا به وزارت صنعت واگذار شده است.

متن کامل نامه ارونقی به قائم مقام وزیر صمت به این شرح است:

وفق مفاد تصویب نامه هیئت وزیران به شماره ۱۵۹۷۹۴/ ت ۵۷۵۰۹ ه مورخ ۱۳۸۹.۱۲.۱۴، رفع ممنوعیت واردات، اعمال محدودیت و ممنوعیت صادرات، تغییر در سود بازرگانی و عوارض صادراتی اقلام مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تأمین نیاز مراکز درمانی و مردم برای مقابله و مهار ویروس کرونا به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار گردیده است. گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در این راستا نسبت به صدور بخشنامه شماره ۹۸.۱۵۹۳۲۱۴ مورخ ۱۳۹۸.۱۲.۱۰ و بخشنامه‌های تأکیدی بعدی اقدامات لازم را در ۴ حوزه صادرات، واردات، معافیت از پرداخت حقوق ورودی و انتقال و عبور به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ نموده است. لذا با توجه به اهمیت و فوریت موضوع:

۱- در حوزه صادرات، گمرکات اجرایی، از صدور کالاهایی که صادرات آنها در این زمینه ممنوع اعلام گردیده است جلوگیری و متعاقب درخواست صاحبان مبنی بر ابطال اظهارنامه و عودت مذکور به داخل کشور، لیست این اقلام، روزانه به صورت مکتوب به آن مرجع اعلام می‌گردد (از جمله نامه‌های شماره ۹۸.۱۶۳۲۱۶۷ مورخ ۱۳۹۸.۱۲.۱۹ و ۹۸.۱۶۳۹۸۹۸ مورخ ۱۳۹۸.۱۲.۲۰) که لازم است دستور مقتضی در خصوص نظارت بر اقلام برگشتی به داخل کشور صادر و به مراجع ذیربط ابلاغ گردد؛

۲- در حوزه واردات، وفق مفاد مواد ۳۸ و ۳۹ قانون امور گمرکی، اقدامات گمرک به همراه تسریع و تسهیل در انجام امور و تشریفات، از لحظه اظهار کالا به گمرک اجرایی صورت می‌پذیرد و به کلیه گمرکات اجرایی کشور تاکید شده است ضمن رصد روزانه اظهارنامه‌های موجود در این زمینه، تدابیری اتخاذ گردد تا کوچک‌ترین ایستایی در ترخیص این اقلام به وجود نیامده و انجام تشریفات مربوطه به صورت شبانه روزی در دستور کار کلیه گمرکات قرار گرفته است؛ مع الوصف با عنایت به احتمال دپوی اقلام مرتبط با بحث کنترل و مقابله با ویروس کرونا در بنادر، مناطق ویژه، مناطق آزاد و یا انبارهای عمومی و اماکن مربوطه- که برای ورود به کشور و اظهار تحت رویه واردات قطعی وارد این اماکن شده‌اند لیکن صاحبان کالا به دلایل مختلف، هنوز نتوانسته‌اند نسبت به اظهار این اقلام اقدام نمایند- صدور دستور بررسی فوری و مطالبه آخرین آمار این کالاها از مراجع تحویل گیرنده کالا، جهت اتخاذ تصمیم در این خصوص، ضروری به نظر می‌رسد. جا دارد از همکاری‌های صورت پذیرفته توسط دستگاه‌های ذیربط فوق با این سازمان نیز مراتب سپاس این حوزه معاونت اعلام گردد.

مراتب فوق جهت استحضار و صدور دستور مقتضی ایفاد می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمائید از نتیجه اقدامات صورت پذیرفته در این خصوص، این حوزه معاونت را نیز مطلع فرمایند.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …