توافق ایران و چین را تغییر می‌دهم/ دست مافیا را کوتاه می‌کنم

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز در ادامه برنامه‌های انتخاباتی خود در جمع فعالان اقتصادی و در نشستی که در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، اظهار داشت: من برای متینگ دادن اینجا نیامده‌ام و درد مشترک ما اقتصاد و هدف ما توسعه پایدار اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: تاریخ گویای پیش‌بینی‌های درست بنده در خصوص مشکلات اقتصادی امروز است، البته به فضل الهی نخواهیم گذاشت این شرایط پایدار باشد.

رضایی دهه ۹۰ را دهه فرصت‌های از دست رفته دانست و گفت: در طی ۵۰ سال گذشته برای اولین بار است که استهلاک سرمایه گذاری از سرمایه گذاری جدید بیشتر است و همه بر شرایط و مشکلات اقتصادی آشنا هستید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید جلوی اشتباهات را بگیریم و نگذاریم دولت‌های گذشته تکرار شود. ممکن است به نقطه غیرقابل بازگشت برسیم که زیبنده مردم ما نیست. مهمترین مانع رشد اقتصادی و عامل اصلی مشکلات کشور، دولت‌ها هستند و نقطه تحول نیز خود دولت است، دخالت‌های دولت در پول ملی باید قطع شود.

رضایی ادامه داد: دولت باید در اقتصاد که در حال توسعه است، نقش داشته باشد. دولت می‌تواند شتاب دهنده خوبی باشد تا اینکه توسعه اقتصادی در ایران سرعت گیرد اما شتاب دهنده نباید خودش رقیب بخش خصوصی شود.

وی صنعتی شدن در ایران را عقیم دانست و گفت: ما سعی خواهیم کرد که شرایط را اصلاح کنیم. من اگر رییس جمهور شوم، خواهید دید که جایگاه واقعی اتاق بازرگانی را باز خواهم گرداند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در سه ماه پایانی سال ۹۹ در سفر به ۲۵ استان در اتاق‌های بازرگانی حضور پیدا کردم، اما لازم دیدم در اتاق مرکز نیز حضور یابم. اگر رئیس‌جمهور شوم جایگاه واقعی اتاق بازرگانی را احیا خواهم کرد.

رضایی با بیان اینکه من برای میتینگ و زینت المجالس دانستن اتاق‌های بازرگانی و اصناف به اینجا نیامده‌ام، افزود: من با شما درد مشترک دارم. کیک اقتصاد ایران کوچک شده است. دهه ۹۰، دهه فرصت‌های از دست رفته است. در این دهه میانگین رشد اقتصادی کشور صفر و تورم ۲۴ درصد بوده است. در سه سال اخیر تورم تجمعی ۱۱۰ درصد بود، اما حقوق کارگران و کارمندان به ترتیب ۶۰ و ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد.

وی بیان کرد: نباید اجازه داد دولت‌های گذشته تکرار شود. رابطه دولت با اقتصاد باید اصلاح و تنظیم شود. در خصوص وضع موجود همه ما مقصریم، اما نقطه عزیمت از دولت است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری پس ازآنکه اعضای اتاق به بیان دیدگاه‌ها، انتقادات و سوالات خود پرداختند، گفت: میدان از دیپلماسی قابل جداسازی نیست. آن وقتی که غنی‌سازی کردیم، آن‌ها مجبور به مذاکره شدند. دیپلماسی بدون میدان محقق نخواهد شد. میدان بدون دیپلماسی نیز هدر دادن نیروهاست.

رضایی در خصوص FATFT، افزود: مقصر دولت بود. ۲۱ سوال به دولت داده شد تا پاسخ داده شود، اما ۲۴ ساعت مانده به جلسه پاسخ‌ها را ارسال کرد. ایران ۳۹ توصیه آن نهاد را عمل کرده است و فقط دو توصیه مانده، اما آن نهاد تنها ۱۲ مورد را پذیرفته است.

وی همچنین درباره نگاه او به مذاکرات نیز، گفت: مذاکرات را ادامه خواهیم داد. آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند. تعامل با قدرت‌های بین‌الملل نیاز به اهرم دارد. اهرم «ایران منطقه‌ای» است. اگر حضور فرهنگی، سیاسی، تجاری و امنیت‌سازی در منطقه داشته باشیم، ایران منطقه‌ای شکل خواهد گرفت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص توافق با چین، گفت: آن توافقی که با چین نوشته شده ناقص است و من از حالت یک طرفه به دوطرفه تغییر خواهم داد.

رضایی با بیان اینکه من به دنبال به وجود آمدن جنگ نیستم، گفت: هیچکس بیش از من خسارت‌های جنگ را ندیده است، اما با اقتدار نمی‌توان در منطقه زندگی کرد. ما به دنبال بازدارندگی و ایجاد ثبات و آرامش در کشور هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: اولین گلوگاه فساد، اختیارات بی حد و حصر دولت در اقتصاد است. هرچقدر هم که سیاست کلی می‌نویسیم، کسی عمل نمی‌کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: سیاست‌های اصل ۴۴ ابلاغ شده، اما چقدر اجرا شده است؟! من اگر دولت‌ها را نقد می‌کنم به این دلیل است که سیاست‌های مختلف براساس وظیفه نوشته‌ایم اما عمل نشده است و یک روز در دولت‌ها، مجالس و قوه قضائیه نیز نبوده‌ام.

رضایی ادامه داد: دولت باید در ساماندهی بازارها دخالت کند اما مداخلات قیمتی، نداشته باشند. اگر این رابطه دولت با اقتصاد و بازار، تنظیم نشود فساد به وجود خواهد آمد.

وی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه سازمان بازرسی دارد و از آن حمایت می‌کنم، اما دولت هم باید چنین سازمانی داشته باشد. مبارزه با فساد باید از دولت آغاز شود. من پیشگیری را مهمتر از مبارزه با مفسدین می‌دانم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: نظام چند نرخی نیز یکی از منابع فساد است و باید نظام تخصیص، منابع ملی بهینه شود. ۱۳۸ میلیارد دلار یارانه پنهان داده می‌شود که بیشتر به کسانی می‌رسد که نیازی ندارند. ۴۰ میلیارد دلار یارانه را می‌توان صرفه‌جویی کرد. این وعده شدنی است.

رضایی ادامه داد: محور دولت آینده باید اقتصاد باشد، اما سیاست و دفاع و امنیت را هم بشناسد.

وی خاطرنشان کرد: عقب‌ماندگی ما با مردمی کردن اقتصاد و افزایش سهم بخش خصوصی محقق خواهد شد. برای ارتباط بین دولت با مردم نیاز به حلقه‌های واسط داریم، اما باید این حلقه‌ها پاکسازی و دست دلالان و مافیا کوتاه و تفکیک شود. پس از سالم‌سازی ما به شما نقش خواهیم داد. بسیاری از کارهای دولت را به اصناف و اتاق‌ها واگذار می‌کنیم، اما نظارت و بازخواست می‌کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: شان این پارلمان خصوصی را در حد دولت در سایه و دولت ثانوی خواهیم رساند. جایگاه شما را ارتقا خواهیم بخشید. کسانی که در اوج تحریم‌ها مجاهدت می‌کنند، کارآفرینان عزت‌آفرین هستند.

رضایی گفت: دارایی‌ها نباید راکد شود و پول‌ها باید در گردش باشد.

وی خاطرنشان کرد: تثبیت نرخ ارز خیلی مهم است تا در قاعده پولی، کشور را صادرات‌محور کنیم. ثبات خیلی مهم است. پول قوی با نرخ برابری تفاوت دارد. پول قوی را باید با کمک تولید شکل داد. آن‌هایی که اخیراً به حرف من ایراد گرفتند، تفاوت پول قوی با نرخ برابری را نفهمیدند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: پول قوی‌، پولی است که در صادرات و واردات به آن تکیه می‌شود. اکنون درهم امارات از دینار کویت قوی‌تر است، در حالی که نرخ برابری آن کمتر است.

مدیران اقتصادی کشور را با کمک اتاق‌بازرگانی انتخاب می‌کنم

رضایی همچنین پیش از برگزاری این نشست در جمع خبرنگاران بیان داشت: دادستانی و صدا و سیما نباید خود را رقیب کاندیداها بدانند. اجازه بدهند نامزدها خود با هم رقابت کنند.

وی افزود: ایران را کانون غذای ۵۰۰ میلیون نفر اطرافمان خواهیم کرد. اشتراکات فراوانی با همسایگان داریم. در اتحادیه آسیا جنوب غربی ایران می‌تواند هاب غذا باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه حمایت دولت‌ها از کشاورزی ضعیف بوده است، اافزود: ضعف‌ها را شناسایی و برطرف خواهیم کرد.

رضایی بیان کرد: اتاق بازرگانی مهمترین بخشی است که می‌تواند در رونق تولید نقش داشته باشد. مدیران اقتصادی کشور را با کمک پارلمان بخش خصوصی یعنی اتاق‌های بازرگانی انتخاب خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که کدامیک از وعده‌ها را زودتر عملیاتی خواهید کرد؟، گفت: یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را بیش از هر وعده دیگری محقق خواهم کرد. از مفت‌خورها و غارتگران بیت‌المال حمایت نشود، می‌توان به مردم یارانه داد. ما اهل وعده بدون عمل نیستیم. ما دولت اقدام و تحول شکل خواهیم داد.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …