توجه به بخش خصوصی راهکار اصلی عبور از شرایط فعلی است

به گزارش خبرنگار مهر، سید کمال حسینی شامگاه دوشنبه در نشست تخصصی و معرفی انجمن فرش دستباف استان کردستان که در سالن جلسات اتاق بازرگانی سنندج برگزار شد، گفت: قدمت فرش در کردستان بسیار بالا و به چند هزار سال پیش باز می گردد اما در چند سال اخیر با مشکلات بسیاری مواجه شده است.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج عنوان کرد: صنعت فرش از بخش‌های موثر در حوزه اشتغال و اقتصاد استان کردستان است که باید به صورت اصولی از این صنعت ارزشمند حمایت و در راستای توسعه آن گام‌های اساسی برداشته شود.

وی افزود: تشکیل انجمن فرش دستباف کردستان می بایست منجر به حمایت های بیشتر و برنامه ریزی هدفمند برای این صنعت باشد.

حسینی گفت: تاریخچه کهن و ظرفیت‌های مهم در حوزه فرش در کردستان اگر بیشتر مورد توجه قرار گیرد، قطعا می‌تواند نقش توسعه‌ای خود را در بحث اقتصاد و اشتغال ایفا کند.

وی افزود: اتاق بازرگانی منسجم‌کننده و هماهنگ‌کننده بین دو بخش خصوصی و دولت است و بخش‌هایی که لازم به داشتن انجمن هستند زیر چتر حمایتی اتاق قرار می گیرند.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج اظهار کرد: تشکیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از اقداماتی بود که در راستا حمایت از تولیدکنندگان ایجاد شد و به صورت مستمر و با حضور دستگاه‌های متولی و ذیربط و شخص استاندار در استان با محوریت موضوعات و مشکلات مختلف استان برگزار می‌شود.

حسینی آموزش را مهم‌ترین درخواست‌ جامعه هدف اتاق بازرگانی عنوان کرد و گفت: جلسات و کارگاه‌های آموزشی با توجه به اعلام نیاز از سوی اعضا برگزار شده و این دوره‌ها به صورت رایگان و یا حداکثر تخفیف برگزار می‌شود و خدمات مشاوره‌ای در موارد مختلف هم توسط اعضای صاحب‌نظر کلینیک مشاوره اتاق به افراد ارائه خواهد شد.

حسینی با بیان اینکه اتاق بازرگانی دستگاه اجرایی نیست، گفت: اتاق بازرگانی از جنس تولیدکنندگان است و نمی‌توان ادعا کرد که تمام مشکلات این بخش را حل خواهد شد.

وی افزود: سال‌ها توجهی به فعالیت های بخش خصوصی نشده و به همین منظور بیشتر اقتصاد کشور بر پایه نفت و دولت بوده است، اما تحریم‌ها تا حدودی دولتمردان را بیدار کرد که توجه بیشتری به بخش خصوصی و مردم داشته باشند.

وی گفت: مسئولان عنوان می‌کنند که تنها راه نجات از مشکلات اقتصادی در کشور بهره‌گیری از ظرفیت و توان بخش خصوصی است اما این مهم در حد شعار مانده و تا زمانی که دولتمردان در این زمینه به باور قلبی برسند هنوز فاصله زیادی است.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج عنوان کرد: استان ما هیچ گاه نمی تواند به یک استان تولیدی و صنعتی تبدیل شود و توسعه این استان از بستر کشاورزی و کارهای خدماتی باید فراهم شود.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …