حجم مبادلات ایران و ترکیه برای طرفین رضایت بخش نیست

 به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا انصاری ظهر امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز با بیان این مطلب افزود: با توجه به تنش های منطقه ای و جهانی افزایش مراودات تجاری بین این دو کشور می تواند تاثیر به سزایی در اقتصاد فی مابین و منطقه ای داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم توسعه اقتصادی گفت: دولت های دوکشور مصمم برای افزایش همکاری های فی مابین هستند و ملت های دو کشور نیز با توجه به تقابل فرهنگی و نژادی و سایر مشترکات تلاش می کنند.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه ادامه داد: سیستم های اقتصادی ایران و ترکیه مشکلاتی را دارند که باید با همکاری متقابل جهت توسعه روابط اقتصادی برطرف شوند.

غلامرضا انصاری با اشاره به وابستگی اقتصاد ایران به نفت تصریح کرد: در سال های اخیر تلاش های خوبی برای خارج نمودن کشور از این وابستگی صورت گرفته است.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین افزود: سد بزرگ برای تجار ایرانی بحث کارمزد در ایران است و ترکیه در این زمینه اقتصاد سالمتری دارد.

وی با اشاره به تحریم های وضع شده توسط آمریکا برای ایران و ترکیه تصریح کرد: تسهیلات تجاری در مرزهای دو کشور می تواند کمک مناسبی برای اقتصاد باشد.

انصاری در خصوص مشکلات بانکی موجود برای تجار ایرانی در ترکیه نیز گفت: لازم است مقامات ترکیه هر چه زودتر راهکار های مناسبی برای حل مشکل ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: می توان با مشارکت بیشتر بخش خصوصی در حوزه اقتصاد شاهد اقتصادی پویا و بهینه باشیم.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به توسعه شرکت های دانش بنیان در کشور گفت: شرکت های دانش بنیان دارای ظرفیت افزایش ارزش افزوده و کسب درآمد برای هر دو کشور هستند.

انصاری ادامه داد: با همکاری شرکت های دانش بنیان ایران با مراکز ترکیه ای در خصوص تبادل تکنولوژی می توانیم در اقتصاد دنیا و کشور تاثیر خوبی را شاهد باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر همکاری های سیاسی و استراتژیک ایران و ترکیه در ثبات سیاسی و امنیتی منطقه گفت: حوادث منطقه ای موجب ویرانی هایی در کشور های همسایه ایران و ترکیه شده است که می توان با تشکیل شرکت های مشترک ایرانی و ترکیه ای نسبت به بازسازی مناطق و کسب سود اقتصادی اقدام کرد.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با تاکید بر مصمم بودن مقامات ترکیه و تمامی سران جمعوری اسلامی ایران و حتی مقام معظم رهبری برای توسعه مراودات و روابط با همسایگان گفت: تلاش بر این داریم همانند سطح عالی روابط بین ایران و ترکیه در زمینه های سیاسی ، روابط اقتصادی نیز در این سطح داشته باشیم.

انصاری ادامه داد: ایران و ترکیه همواره در تمام زمینه ها دوستان خوبی برای هم بوده اند و اکنون شرایط برای توسعه همکاری ها فراهم تر از پیش است.

حتما ببینید

۱۰۰۰ تن ذخیره استراتژیک شکر در کرمان وجود دارد

به گزارش خبرنگار مهر، مجید بیگلری صبح شنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان …