حکایت نرخ بالای تورم در لرستان؛ اشکال در نظام توزیع و بازار مسکن

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی لرستان که همواره طی سال‌های اخیر نسبت به سایر استان‌های کشور بالاتر بوده، نرخ تورم است، این امر به گونه‌ای بوده که هر بار مرکز آمار ایران شاخص‌های آماری کشور و استان‌های مختلف را اعلام می‌کند، لرستان همیشه در شاخص تورم یک سر و گردن بالاتر از دیگر استان‌ها است!

بر اساس اعلام استاندار لرستان، همواره شاخص تورم لرستان بین هفت تا هشت درصد از میانگین کشوری بالاتر است که این امر موجب ایجاد مشکلات فراوانی در حوزه کسب و کار استان شده است.

آنچه که واضح و روشن است باید فکری اساسی در رابطه با کنترل نرخ تورم و اتخاذ تصمیمات لازم برای مقابله با روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت‌ها در بازار، از سوی کارشناسان اقتصادی، اتاق بازرگانی، دستگاه‌های متولی و حتی خود واحدهای تولیدی و بخش خصوصی صورت گیرد چرا که با ادامه روند فعلی باید شاهد افزایش مشکلات اقتصادی در سطح استان و افزایش نارضایتی‌های عمومی باشیم.

اختلاف ۸ درصدی شاخص تورم در لرستان نسبت به میانگین کشوری

سید موسی خادمی استاندار لرستان در سخنانی با اشاره به شاخص تورم در لرستان، اظهار داشت: بخشی از تورم ناشی از تصمیمات ملی است، همچنان که لرستان تحت تأثیر است، به طور مثال اراک نیز تحت تأثیر است.

وی با بیان اینکه در برهه‌ای به طور مثال قیمت ارز بالا می‌رود روی همه تأثیر می‌گذارد، عنوان کرد: مواد اولیه گران شود روی همه تأثیر می‌گذارد، قیمت اجناس در تولید بالا رفته و خرده فروش از عمده فروش گران می خرد نیز روی همه تأثیر دارد.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه ما در این زمینه‌ها نباید نسبت به دیگران تغییری داشته باشیم، عنوان کرد: اما نرخ تورم لرستان، هر وقت اعلام می‌شود هفت تا هشت درصد از میانگین کشور بالاتر است.

نرخ تورم در لرستان تعجب آور است!

خادمی با تاکید بر اینکه این را بخش خصوصی باید پاسخگو باشد، افزود: چرا نرخ تورم در استان ما همیشه که مرکز آمار اعلام می‌کند چند درصد بالاتر از میانگین کشور است؟ این امر به حوزه بخش خصوصی، اتاق بازرگانی، اصناف و خود واحدهای تولیدی بر می‌گردد، چرا گران‌تر می‌فروشید؟ اینجا که مردم فقیر تر هستند و مردم بیشتر مشکل دارند.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه بررسی این امر از سوی اتاق بازرگانی به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد، گفت: ریشه‌های این امر را پیدا کنید، در مقطعی اعلام می‌کردند که از عوامل اصلی نرخ تورم این بوده که قیمت مسکن خیلی رشد دارد، شهری که رو به رونق و آینده خوب است قیمت زمین و ملک در آن بالا می‌رود، اما حقیقتاً این عدد نرخ تورم در لرستان خیلی تعجب آور است.

مراکز پخش در لرستان ایجاد شود

خادمی با تاکید بر اینکه بخشی از این امر به عمده فروش‌ها در همه حوزه‌ها، تولیدگرها در حوزه‌های مختلف، رابطه آنها با عمده فروش‌ها، رابطه عمده فروش با خرده فروش و… بر می‌گردد، گفت: این باعث شده که نرخ تورم در استان بالا باشد، انتظار این است که این امر در دستور کار اتاق بازرگانی قرار گیرد، تولید کننده ها نیز کمک کنند و مقاومت نکنند تا بتوانیم مقداری فضای کسب و کار استان را بهبود بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه کسانی که در حوزه توزیع و پخش فعال هستند بر شرکت‌ها فشار آورند تا موظف شوند در لرستان نمایندگی مستقیم داشته باشند، گفت: لرستان، استان پرجمعیتی نسبت به استان‌های دیگر است، اینکه همدان مرکز باشد و ما با یک واسطه از آنجا جنس را بیاوریم درست نیست و باید مراکز پخش در استان ایجاد شود تا هزینه‌های ما کمتر شود.

مشکل در نظام توزیع و عرضه لرستان

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این رابطه با بیان اینکه این امر به صورت مفصل مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: من به عنوان یک فرد مؤثر حوزه اقتصاد، معتقدم که بازار دو رکن دارد، یکی عرضه و دیگری تقاضا است.

وی، ادامه داد: در شرایطی که در عرضه اختلال ایجاد شود و تقاضا وجود داشته باشد و حتی اگر بر اثر شوک‌های روانی افزایش پیدا نکند، باز هم افزایش قیمت خواهیم داشت.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه عمده مشکل ما در نظام توزیع و بخش عرضه است، گفت: البته این امر نیاز به بررسی عمیق‌تر دارد که بتوانیم آن را ریشه یابی کنیم.

سلاح ورزی با تاکید بر اینکه خوشبختانه بر اساس ماده پنج قانون بهبود محیط کسب و کار ایجاد تشکل‌ها به عهده اتاق بازرگانی قرار داده شده است، گفت: ما از شرکت‌های معتبری که در حوزه پخش هستند درخواست کرده‌ایم انجمن شرکت‌های پخش را تشکیل بدهند که یک تشکل منسجم داشته باشند و در مراحل بعدی این مشکلات و مسائل را پیگیری کنند.

وی، از برنامه ریزی برای اصلاح مکانیزم پخش و توزیع و همچنین ساز و کاری که منجر به کاهش قیمت تمام شده شود، در آینده نزدیک در استان خبر داد.

عمده پخش و نظام توزیع لرستان در استان‌های همجوار انجام می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز با اشاره به نرخ بالای تورم در لرستان، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های رسانه‌ها و افکار عمومی بحث تورم بالای لرستان است.

صفی خانی با تاکید بر اینکه یک تیم فنی از حوزه سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین معاونت اقتصادی استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این رابطه کارهایی را انجام دادند، افزود: یکی از عمده ترین مشکلات ما در استان لرستان بحث تورم در شاخص‌های مسکن است.

وی با بیان اینکه همچنین متأسفانه عمده پخش و نظام توزیع لرستان در استان‌های همجوار انجام می‌شود، عنوان کرد: مشکل ما در شبکه توزیع استان است، اگر کارگروهی در این رابطه شکل بگیرد به طور حتم راهکارهایی برای جلوگیری از نرخ تورم در استان وجود دارد.

شبکه توزیع لرستان باید گسترش یابد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه در مقطعی از زمان ما بررسی کردیم و دیدیم که تراکنش‌های بانکی در خودپردازها به شدت بالا رفته است، عنوان کرد: عمدتاً این امر در واحدهای مواد غذایی و واحدهایی بوده که مردم مایحتاج عمومی خود را خریداری می‌کردند.

صفی خانی، گفت: در این راستا فضایی ایجاد شده بود و خیلی از مردم خرید بیش از مایحتاج خود را انجام می‌دادند، یکی از مشکلات تورمی ما در چند ماه همین مطلب بود.

وی، تاکید کرد: الان لرستان قابلیت «بارانداز» را دارد و اگر شبکه توزیع را گسترش و تقویت کنیم به احتمال زیاد این مشکلات را می‌توانیم حل کنیم.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …