در همه محافل حرف تولید و حمایت از دلالی است

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی امروز سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸ در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه مشکل اصلی کشور در اقتصاد کلان یا خرد نیست بلکه در سیستم قاعده گذاری اقتصادی است، گفت: تا زمانی که این قاعده گذاری را اصلاح نکنیم، تلاش های ما به نتیجه نخواهد رسید، این در شرایطی است که ۹۰ درصد از حرف هایی که ۲۰ سال پیش فعالان اقتصادی به عنوان مشکل مطرح می کردند همچنان پابرجا است و ما نتوانسته ایم یک تغییر بنیادین و قابل توجه در اقتصاد کشور ایجاد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در مورد صنعت و صادرات، اشتغال و تولید همان حرف هایی امروز در مطبوعات منتشر می شود که ۱۰ سال قبل نیز همان ها وجود داشته است، بنابراین اگر ریشه مسائل اقتصادی را پیدا کنیم، آن گاه می توانیم کار را به نحو بهتری پیش ببریم، این در شرایطی است که اگر ریشه مسئله دارای آفت است، به سراغ برگ رفتن مشکلی را حل نمی کند.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی که وضعیت غیرعادی و بسیار سخت است، کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می برد و در تصمیم گیری ها میان بخش دولتی و مجلس همه به دنبال آن هستند که رضایت مردم را در کوتاه مدت جلب کنند، در حالی که در بلندمدت مصلحت مردم در اجرای چنین تصمیماتی نیست.

شافعی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال جلب رضایت کوتاه مدت مردم باشیم، از انجام اصلاحات اقتصادی عقب خواهیم ماند و این منجر به اتلاف منابع بسیار در کشور می شود. به خصوص اینکه اکنون هم با کمبود منابع مواجه هستیم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی افزود: ما مرتب در کشور حرف از تولید می زنیم و از روزی که مقام معظم رهبری سالها را به عنوان حمایت از تولید نامگذاری کرده اند بسیاری از افراد به این شعارها چسبیده اند و متأسفانه تصمیم گیری های کلان را بدون توجه به منویات ایشان انجام می دهند.

وی اظهارداشت: متأسفانه نظام انگیزشی کشور به سمت کارهای غیرمولد، واسطه ای و دلالی پیش می رود ولی حرف، حرف تولید است، در حالیکه تا از حرف به عمل کوچ نکنیم، نمی توانیم تغییر جهت در اقتصاد را از واسطه محوری به سمت تولیدمحوری تغییر دهیم.

شافعی گفت: اگر قاعده گذاری به طور عمیقی مورد توجه قرار نگیرد، اکثر چیزهایی که به آن تکیه می کنیم، کوتاه مدت و مقطعی خواهد بود.

حتما ببینید

ابلاغ ثبت ملی خانه وارطان و بنای اتاق بازرگانی به استاندار تهران

به گزارش خبرگزاری مهر، در یکی از نامه‌های علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی خطاب به …