دفاع از عملکرد کارکنان زحمتکش گمرک در سرلوحه کار حراست قرار گیرد 

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک در جمع مسئولان حراست گمرکات کشور: 

دکتر محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران، در جمع مسئولین و معاونین حراست گمرکات کشور، انتظارات خود از این مجموعه در جهت ایفای شایسته تر تکالیف و وظایف حراست گمرک را بیان کرد.

کد خبر:
۱۱۰۱۴۰۲۲۲۹

زمان انتشار:
۹ مهر ۱۴۰۲ – ۱۵:۱۵ بعد از ظهر

۳۷ بازدید

به گزارش پایگاه خبری اخبار گمرکی_اقتصادی به نقل از  روابط عمومی گمرک ایران، دکتر رضوانی فر در این کارگاه آموزشی، با برشمردن فواید کار عملیاتی توام با برنامه، خواستار تمرکز در انجام امور و توجه به هماهنگی با سلسله مراتب در درون سازمان شد.

وی افزود: اساس کار در مجموعه حراست می بایست بر محور نگاه حمایتی و دستگیرانه استوار باشد و کارکنان حراست می توانند با ارائه مشاوره به موقع و یادآوری مستمر نقاط ضعف و قوت، مدیران را در پیشبرد اهداف و برنامه های سازمان یاری کنند.

رضوانی فر با اشاره به اینکه حجم عملیات، فراوانی ارباب رجوع، تعدد رویه ها و قوانین متعدد طبعا بروز ریسک در گمرک را افزایش می دهد، گفت: صیانت و حفاظت از کارکنان وظیفه حراست است و در این راستا حراست می بایست نقش پیشگیرانه و موثر خود را به خوبی ایفا نماید.

به گفته وی یکی دیگر از خدمات حراست به مدیران سازمان، شناسایی افراد شایسته، دلسوز و متخصصی است که کمتر در معرض دید قرار دارند. چرا که بکارگیری این دسته از پرسنل در مناصب بالاتر و ارتقا آنها، تاثیر به سزایی در عملکرد مطلوب گمرک دارد.  رئیس کل گمرک ایران همچنین از تجهیز گمرک به سامانه هوشمند ظرف ماه های آتی خبر داد که برای نخستین بار در تملک خود گمرک قرار خواهد گرفت.

به گفته وی از آنجایی که تمامی عملیات گمرکی لاجرم در بستر این سامانه صورت خواهد پذیرفت، تسلط بر این سامانه و سایر سامانه ها و زیر سیستم های کنونی گمرک را شرط ضروری و منطقی ایفای نظارت موثر دانست و با تاکید بر اهمیت آموزش پرسنل حراست، خواستار برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه شد.

وی مرکز آموزش را موظف کرد تا با برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با سامانه و زیر سیستم های آن برای تمامی همکاران، به شرکت کنندگان در این دوره پس از موفقیت در آزمون مربوطه، گواهینامه  اعطا نمایند.

رضوانی فر با بیان این نکته که فعالیت اصلی در گمرک امور فنی است، خاطرنشان کرد: بدون تسلط به مباحث فنی، اساسا امکان نظارت وجود ندارد و انتظار این است تمامی کارکنان حراست تا پایان سال دوره ارزیابی را طی کنند.

وی در ادامه، بحث حفاظت فیزیکی را مورد توجه قرار داد و ساماندهی محوطه های عملیاتی در گمرک را یک ضرورت دانست و بر اهمیت و ساماندهی موثر موضوعاتی از قبیل ورود و خروج، حفظ آراستگی، نظم در تردد، پرهیز از پراکندگی، پارک خودرو، متحدالشکل شدن لباس پرسنل یگان حفاظت از سوی حراست خاطر نشان کرد.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه یکی از ماموریت های دیگر مجموعه حراست، نظارت بر حسن اجرای تعهدات سازمان های همجوار است، اظهار داشت: حراست گمرک می بایست به نحوه انجام تعهدات این سازمان ها دقت کند چرا که عدم انجام تعهدات آنها به حساب گمرک گذاشته می شود و ما باید بر اساس وظایف ذاتی و با توجه به روح قانون، مطالبه گر از سازمان های همجوار باشیم چرا که این مطالبه گری بدون تردید در جهت تسهیل تجارت خارجی کشور خواهد بود.

براساس این گزارش، رصد و پوشش تصویری کامل و دقیق در گمرکات اجرایی و تجهیز دوربین ها، لزوم تسلط کارکنان حراست بر بخشنامه ها و دستور العمل ها، حضور میدانی و بازدید مداوم از محوطه های عملیاتی، تاکید بر داده محوری و کمی سازی در گزارش های تحلیلی، تسلط نسبی به انجام کار با دستگاه های آشکارساز، حفظ حرمت و حفظ اسرار اشخاص ولو خطاکار به موازات انجام وظیفه طبق روال قانونی، کنترل بر نحوه استفاده خدمت گیرندگان از کارت های بازرگانی بمنظور جلوگیری از سو استفاده از آنها از دیگر توصیه ها و دستورات رئیس کل گمرک خطاب به مسئولین حراست در این کارگاه آموزشی بود.

معاون وزیر و رئیس کل گمرک ایران در پایان سخنان خود تاکید کرد: مسئولین حراست در دفاع قاطع از وجهه گمرک در برابر برچسب های ناروا و حرف خلاف واقع در جلسات و نشست های استانی لحظه ای درنگ نکنند و دفاع از عملکرد عموم پرسنل زحمتکش در گمرک را بطور جدی سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

نوشته شده توسط:
akhbar

حتما ببینید

آغاز ثبت‌نام جانبازان برای خودروهای وارداتی

از امروز (چهارشنبه ۴ بهمن ماه)، ثبت‌نام خودروهای وارداتی برای جانبازان مشمول آغاز خواهد شد …