دولت بدون دخالت در انتخابات اتاق‌های بازرگانی، باید بر آن نظارت کند

مشاور عالی رئیس اتاق ایران با اشاره به برگزاری انتخابات هیات نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور در روز ۲۰ اسفند گفت: از دولت انتظار داریم ناظر انتخابات اتاق‌های سراسر کشور باشد بدون اینکه بخواهد هیچ دخالتی در امور اجرایی و تصمیم گیری و انتخابات انجام دهد.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با اتاق ایران آنلاین افزود: بر اساس قانون اتاق که مورد تصویب شورای عالی نظارت نیز قرار گرفته به دولت ۲۰ کرسی داده شده که از هر وزارتخانه مورد نظر خود می‌تواند افراد را انتخاب کرده و جزو ۶۰ نفر اتاق تهران وارد اتاق ایران کند. این بخش در اختیار دولت است که هر کسی را بخواهد کاندید و معرفی کند؛ اما در زمینه انتخاب ۴۰ نفر دیگر در تهران و یا اعضای اتاق‌های شهرستان‌ها امیدواریم شاهد دخالت دولت نباشیم.

او گفت: البته تا الان هم خواسته‌ای از ما مطرح نشده که دلیل دخالت دولتمردان باشد. در این انتخابات ظاهراً شورای عالی نظارت سعی کرده همراهی داشته باشد و تا امروز حرکتی دال بر دخالت و یا تحمیل خواسته‌ای از آن‌ها ندیدم. امیدوارم این روند تا انتها ادامه داشته باشد.

پورفلاح با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری یک انتخابات سالم و در خور جامعه ارزشمند بخش خصوصی ادامه داد: امیدوارم ما با حضور در انتخابات خردمندی و پختگی خود را نشان بدهیم و از بی‌اخلاقی‌هایی که بعضاً در گذشته داشته‌ایم پرهیز کنیم.

مشاور عالی رئیس اتاق ایران بیان کرد: دولت‌ها در کشورهای توسعه‌یافته صرفاً در زمینه قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون ایفای نقش می‌کنند و عمده امور را به بخش خصوصی و نهادهای مردمی واگذار می‌کنند تا به خواسته‌های جامعه اقتصادی، فرهنگی و ورزشی و … شکل بدهند.

پورفلاح افزود: در ایران هم مدت‌ها بخش خصوصی به ویژه در اتاق‌ها، خود تصمیم‌گیرنده و مجری بوده است. البته همیشه خط قرمزهایی وجود داشته است. هر دولتی می‌تواند حساس باشد که افراد موجه و سالم وارد اتاق شوند؛ افرادی که چیزی از اتاق کم نکنند بلکه با حضورشان چیزی به آن بیفزایند. ما هم در این مورد مخالفتی با دولت نداریم. اما اینکه دولت بخواهد در جزئیات امور و انتخابات دخالت کنند مطلوب نیست.

حتما ببینید

مجمع عمومی اتاق مشترک ایران و روسیه ۲۱ فروردین برگزار می شود

  مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده اتاق مشترک ایران و روسیه با دستور …