دپوی ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در بندر امام

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد جمال ارونقی صبح چهارشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان البرز با انتقاد از دپوی ۶.۲ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات و بنادر کشور اظهار کرد: تنها در بندر امام خمینی (ره) ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی دپو شده است.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون تن کالای اساسی هنوز روی کشتی‌هایی است که محموله‌هایی را برای بنادر و گمرکات کشور حمل کرده‌اند، بیان کرد: ایستایی‌ها و بروکراسی‌های داخلی بیشتر از موارد خارجی بر وضعیت اقتصادی کنونی اثرگذار بوده است.

معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه در سال جهش تولید بالغ بر ۴.۸ میلیون تن کالای غیر اساسی غیرکانتینری در گمرکات و بنادر کشور دپو شده است، تصریح کرد: ۸۵ درصد این کالاها مواد اولیه، مواد واسطه‌ای و ماشین آلات مورد نیاز خط تولید بوده است.

ارونقی با اشاره به اینکه در سال جهش تولید شعار سال به صورت کامل محقق نشد، گفت: در چهار ماهه ابتدایی سال ۹۹ کار تولید در شرکت‌های زیادی که در صف تخصیص و تأمین ارز قرار گرفتند، در آستانه توقف قرار گرفت و اغلب این شرکت‌ها نتوانستند حتی یگ گرم از کالای خود را از گمرک خارج کنند.

ترخیص نکردن روغن باعث ایجاد مشکل در کشور شد

وی با اشاره به اینکه در تیرماه سال گذشته زمانی که بحث کمبود روغن خوراکی در داخل مطرح بود، در بندر شهید رجایی هرمزگان دو کشتی حامل روغن خوراکی معطل مانده بود، افزود: مشکل تأمین و انتقال ارز این محموله‌های روغن در آن زمان باعث عدم امکان تخلیه و اظهار این محموله‌ها شد و دقیقاً چند هفته بعد از آن شاهد بروز مشکلات داخلی در زمینه تأمین روغن بودیم.

معاون فنی گمرک ایران، بیان کرد: در نهایت محموله‌های روغن این دو کشتی بعد از گذشت ۴ ماه با پرداخت مبلغی بابت دموراژ، تأمین ارز شد تا مشکل کمبود این کالا در سطح عرضه مرتفع شود.

وی در مورد موضوع خبرساز معدوم سازی ۲۰ میلیون جوجه یک روزه در سال ۹۹، بیان کرد: دلیل از بین بردن این جوجه‌ها اینگونه مطرح شد که نهاده کافی برای تأمین غذای این جوجه‌ها در اختیار نبود، در حالی در همان زمان میزان زیادی نهاده طیور در گمرکات ماند و تا آستانه مصرف ثانویه پیش رفت و بعد از آن هم با توجه به کمبود گوشت مرغ در کشور، مصوبه‌ای برای واردات ۵۰۰ هزار تن گوشت مرغ تصویب و ابلاغ شد.

ارونقی در رابطه با آشفتگی‌های بازار مرغ در ماه‌های گذشته هم توضیح داد: بعد از گذشت چند ماه در ابتدا ۹۰ تن مرغ وارد کشور شد، در حالی که تنها در خیابان شریعتی به گفته فروشندگان مواد پروتئینی تنها در یک‌روز ۷۰ تن فروش داشتند.

فرآیند تجارت کشور به صورت جزیره‌ای اعمال می‌شود

وی با بیان اینکه در فرآیند تجارت کشور جزیره‌ای عمل می‌شود، افزود: علیرغم دستورات صریح رئیس جمهور و معاونان وی، هرکدام از دستگاه‌های مسئول در این زمینه ادعای حاکمیتی دارند و به دیگر سازمان‌ها هم دهن کجی می‌کنند.

معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه اعتقاد دارد کالای گروه چهار یا غیر ضرور نباید وارد کشور شود چون پدر تولید را در می‌آورد، گفت: اما متأسفانه بدواً مجوز ورود کالاهای ممنوعه و دارای اولویت ارزی غیرفعال داده شد و بعد از اینکه حقوق مکتسبه برای صاحبان کالا ایجاد شد به اشکال مختلف از ترخیص آنها جلوگیری و گمرک متهم شد.

وی در بحث ارزش‌های صادراتی از جمله محصولات توضیح داد: یک کارگروهی در گمرک این موارد را می‌تواند انجام دهد و هر هفته تشکیل جلسه می‌دهد، توسط این کارگروه ارزش کالاهای صادراتی تولیدکنندگان مختلف می‌تواند به دقت رصد و پالایش شود البته در بعضی موارد مانند مواد پتروشیمی باید از صنایع مربوطه استعلام لازم صورت گیرد.

ارونقی در مورد ترخیص کامیون‌های وارداتی ویژه حمل محصولات صادراتی کشاورزی بیان کرد: این کامیون‌ها مشکلاتی در بحث عدم ثبت سفارش و یا سال ساخت مشکل داشتند که به نحوی در چارچوب رعایت مقررات، مرتفع شد و خیلی از کامیون‌ها ترخیص شد و در اختیار خریداران آن قرار داده شد.

وی در بحث شرکت‌های دانش بنیان هم توضیح داد: هر شرکت دانش بنیانی که معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به گمرک معرفی کند و اعلام شود که یک کالا را بدون ثبت سفارش وارد کرده است، در صورت رعایت دو مورد مهم با آن موافقت خواهیم کرد، نخست آنکه ارزش کالا مشخص باشد و دوم آنکه با استفاده از بند یک ماده ۳۸ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات تصریح شده باشد.

معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ شرکت حقیقی و حقوقی در بندر امام خمینی (ره) کالاها و اجناس شأن دپو شده است، گفت: این اقلام در کل بیش از ۳۰۰ فقره ثبت سفارش داشته است که در مجموع ۳.۵ میلیون تن می‌شود، در جلسه‌ای مطرح شد که علیرغم تأمین ارز ترجیحی، گمرک این کالاها را ترخیص نمی‌کند.

وی ادامه داد: بنده با صراحت اعلام می‌کنم این طرز فکر و اعلام نظر کاملاً مردود است، هیچ صاحب کالایی عمداً کالای خود را ماه‌ها در وضعیت جوی بنادر شمال و جنوب کشور نگه نمی‌دارد، اگر تک تک ثبت سفارش این کالاها بررسی شده و با صاحبان کالاهای اساسی مذاکره شود، مشخص خواهد شد که دلیل این ماندگاری چیست؟

ارونقی تصریح کرد: بعضی‌ها گمرک را متهم می‌کنند که در پیگیری رسوب کالاهای اساسی فیلم و شو اجرا می‌کند و گمرک به این وسیله درصدد است نسبت به ترخیص کالاهای ممنوعه اقدام کند که به این افراد باید پاسخ داد برای دیدن رسوب و ماندگاری چندماهه برخی اقلام اساسی بهتر است بازدیدی از بنادر شمالی و جنوبی کشور داشته باشند و ضمناً قطع و یقین داشته باشند هر کالای ممنوعه‌ای که از گمرک ترخیص شده است با بررسی ثبت سفارش، اخذ و ارائه کد رهگیری بانک بوده است.

وی با بیان اینکه تعداد کارشناسان مجازی گمرک به ۱۲۵ نفر در گمرکات رسیده است، این نظریه اکنون مطرح و مصوب شده است که تعداد کارشناسان مربوطه به یک هزار نفر برسد که با وجود مخالفت حوزه معاونت فنی با این مورد، چون به تصویب جمع رسیده قابل اجرا خواهد بود.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …