رئیس خانه صنعت،معدن وتجارت ایران:خانه های صمت اماده شروع گام دوم تفویض اختیارات وزارت صنعت،معدن و تجارت هستند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنت،معدن وتجارت ایران عصر دوشنبه ۹۹/۱۲/۱۱ نشستی با حضور معاون طرح وبرنامه وزارت صمت،معاون وزیر و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران،هیئت مدیره خانه صنعت،معدن و تجارت ایران ، روسا ودبیران خانه  های صمت استان ها در محل وزارت صمت جهت بررسی مسائل این تشکل فراگیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه ایران رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران عصر امروز دوشنبه  در نشست صمیمانه معاون طرح و برنامه وزارت صمت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با روسا و دبیران کل خانه های صمت سراسر کشور که با رعایت پروتکل های بهداشتی به میزبانی معاونت طرح  و برنامه وزارت صمت تشکیل شد ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و ابراز خورسندی بابت فراهم امدن شرایط این نشست در روز های پایانی سال جاری بیان کرد:درابتدا لازم می دانم از همکاران تلاشگر خودم،روسا و دبیران محترم خانه های صمت استان ها که از نقاط مختلف کشور رنج سفر را در این شرایط خاص به جان خریده و در این نشست شرکت کرده اند تشکر نمایم و به مسئولان وزارت خانه اعلام کنم این از حق شناسی بخش خصوصی در برابرشماست که اینگونه پای کار امده و امادگی خود را اعلام می نماید.

وی در ادامه ضمن تقدیر ازحمایت های معاونت طرح و برنامه وزارت صمت ازاین تشکل فراگیر صنعتی و معدنی ،خواستار حمایت     بیشتر به خصوص در مسائل تامین هزینه های خانه ها با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود شد و افزود:در قانون ، پرداختی به    اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی به جهت حمایت از تشکل ها تجمیع گردید و این در حالی است که این حمایت در بسیاری  ازموارد محقق نشده است و اتاق بازرگانی از این مسئولیت و وظیفه قانونی خود سر باز می زند.سهل ابادی ادامه داد اکثر صاحبان صنعت و تولید پرداخت هایی را به اتاق بازرگانی داشته اند و طبیعتا امکان پرداخت جداگانه به خانه ها را ندارند. وی ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت صمت مشکل بودجه و تامین مالی خانه های صمت حل گردد.

رئیس هیئت مدیره خانه صمت ایران با اشاره به سفر اخیر خود در بهمن ماه سال جاری به ۵ استان قزوین،زنجان،اذربایجان غربی و شرقی و چهادمحال و بختیاری و بازدید از خانه های صمت این استان ها خطاب به معاونت طرح و برنامه وزارت صمت و رئیس سازمان صنایع کوچک ضمن تقدیر از تعامل های سازنده انجام شده ، خواستار حمایت هرچه بیشتر سازمان های صمت و مدیران شرکت شهرک های استان ها از خانه ها گردید.وی تعامل بین مدیریت سازمان صمت و شرکت شهرک ها در استان هایی مانند زنجان،اذربایجان شرقی و چهارمحال و بختیاری را به عنوان یک نمونه موفق معرفی و از نقش تاثیرگذار رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در همین مدت کوتاه مسئولیت تشکر نمود.

سهل ابادی در ادامه  از امادگی خانه صنعت،معدن و تجارت جهت اجرای گام دوم تفویض اختیارات خبر داد.

در ادامه این نشست ارمان خالقی عضو هیئت مدیره خانه صمت ایران ضمن ارائه تاریخچه ایجاد خانه های صمت و انجمن های صنایع همگن گزارش مبسوطی از وضعیت خانه های صمت و روند اجرایی مرحله اول تفویض اختیارات در ۱۴ خانه صمت اعلام کرد : با توجه به رصد انجام شده میزان رضایتمندی مراجعین در بسیاری از موارد افزایش یافته و طبق  بررسی های کارشناسی در کمیسیون های خانه صمت ایران ، امادگی شروع گام دوم در موارد مورد نظر وزارت صمت از طرف خانه صمت وجود دارد.

قائم مقام دبیرکل خانه صمت ایران در ادامه با اشاره به قدمت تفاهم نامه بین خانه صمت و سازمان صنایع کوچک خواستار تسریع در اجرای برخی از مفاد مغفول مانده این تفاهم طی سال های گذشته گردید و افزود با توجه به هم خانواده بودن خانه و وزارت صمت خانه های صمت،امادگی همکاری انجام بسیاری از مسئولیت ها از جمله کارشناسی تسهیلات، طرح به هم رسانی، صدور مجوز های جدید مانند رمز ارزها وغیره را داشته و امیدواریم در سال اینده این موارد اجرایی گردد.

درادامه حاضرین در جلسه،روسا و دبیران خانه های صمت استان ها ،هرکدام با ارائه گزارشی از روند انجام گام اول تفویض اختیارات در استان مربوطه خود به بیان دیدگاه ها،نظرات و خواسته های خود از وزارت صمت پرداختند.افزایش تعداد انجمن های صنایع همگن،روندافزایشی تعداد صدور جواز های تاسیس،انجام مشاوره های عمومی و تخصصی به ویژه در طرح های توجیهی ،تعامل با سازمان های صمت،شرکت شهرک ها و سایر سازمان های مربوطه استان و ارائه پیشنهادات در خصوص تفویض اختیارات انجام شده   و شروع گام دوم از جمله موارد مطرح شده از طرف خانه های استانی بود که مورد استقبال مسئولان حاضر در جلسه قرار گرفت.

علی رسولیان نیز در ادامه این جلسه ضمن ابراز خورسندی از حضور درجمع نمایندگان واقعی بخش خصوصی از امادگی کامل همکاری سازمان صنایع کوچک با خانه های صمت خبر داد و افزود من به شخصه به همراهی و کمک بخش خصوصی ایمان دارم.

معاون وزیر و رئیس سازمان صنایع کوچک با ابراز تاسف از بودجه کم این سازمان اشاره کرد،علیرغم بودجه کم و اجبار در تامین هزینه ها از صاحبان صنایع در تلاش هستیم با افزایش خدمات این موضوع را جبران نماییم.

مدیرعامل شهرک های صنعتی ایران از توافق با وزارت نیرو جهت تامین اب و برق شهرک های صنعتی با تخفیف خبر داد و افزود امادگی هرگونه همکاری با خانه صمت به عنوان بخش خصوصی تاثیرگذار هستیم.

وی با اشاره به عضویت یکی از اعضاء هیئت مدیره خانه های صمت در هیئت مدیره شرکت شهرک استان از ادامه این روند در استانهایی که هنوز این اتفاق محقق نشده خبر داد و افزود باعث افتخار ماست که افراد متخصص و مجرب و پیشکسوت را در جمع هیئت مدیره های شرکت شهرک ها داشته باشیم.

سعید زرندی در شروع سخنان خود در این نشست ضمن تشکر از حضور میهمانان از استان های مختلف ابراز کرد این حضور نشانگر جدیت خانه ها در تعامل و همکاری با وزارت صمت است و ما نیز قدردان این تلاش بوده و هستیم.وی ابراز کرد یکی از ویژگی های خانه صمت شکل گیری از پائین به بالا بوده و این مورد یک نکته مثبت در سیستم تشکلی است که نمونه های موفق ان در دنیا تجربه شده است.به این معنی که ابتدا انجمن ها ،بعد خانه های استان و سپس خانه ایران تشکیل شده و پس از حدود دو دهه به بلوغ خود نزدیک شده است و قطعا امادگی مسئولیت پذیری بیشتری را اکنون در خانه های صمت شاهد هستیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به انجام فاز اول تفویض اختیارات و واگذاری ۷ مسئولیت به خانه های استان ابراز داشت:با توجه به نظرسنجی های انجام شده و نظارت ها و بازدید های میدانی صورت گرفته ، میزان رضایتمندی مراجعین به خصوص در بحث صدور جواز های تاسیس افزایش قابل قبولی داشته و این معاونت را مجاب به ادامه همکاری و شروع برنامه ریزی جهت اجرای فاز دوم تفویض اختیارات نموده است.

زرندی در ادامه ضمن اعلام امادگی وزارت صمت در واگذاری موارد مورد نظر خانه صمت، افزود  البته لازم است قبل از انجام فاز دوم گزارشات کاملی از وضعیت قبل و همچنین شرایط حال حاضر استخراج و بر اساس این گزارشات نقشه راه جهت گیری های اینده ترسیم گردد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود یکی از ارکان اصلی در توسعه ،قطعا اموزش است و در حوزه صنعت و معدن نیاز به اموزش بسیار جدی احساس شده و وزارت صمت از طرح های خانه در حوزه موزش استقبال و هرگونه حمایت در این خصوص را انجام خواهد داد.

وی افزود در خصوص مدل مالی علاوه بر مباحث قانونی که قطعا پیگیری خواهیم کرد،هرگونه طرح ارائه شده از طرف خانه که قابلیت اجرایی داشته باشد را در الویت برنامه های کاری این معاونت قرار خواهیم داد.

وی همچنین خواستار تسریع در ارائه موارد خواسته شده از خانه ها و ارائه گزارشات فصلی به این معاونت جهت پیشبرد هر چه بهتر اهداف مشترک خانه و وزارت صمت شد.

زرندی در ادامه با اشاره به ظرفیت های خالی موجود در صنعت،معدن و تجارت افزود بایستی از این ظرفیت به نحو احسنت استفاده شده و در راه اندازی واحد های راکد نیز وزارت صمت از هیچگونه کمکی دریغ نخواهد کرد.

مدیرکل تولید و تجارت وزارت اطلاعات که مهمان ویژه این نشست بود نیزبا اشاره به خودکفایی کشورمان در حوزه های مختلف صنعت و معدن ابراز داشت،هرکجا به بخش خصوصی اعتماد شد باعث پیشرف گردید.

رحیمی افزود همانگونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید بر واگذاری کارها به بخش خصوصی داشته اند،هرکجا همت بخش خصوصی پای کارامده است باعث پیشرف و اعتلای انقلاب اسلامی و ایران شده است.

وی در پایان با ابراز خوشحالی از حضور در جمع خانه صمت، از امادگی وزارت اطلاعات در همکاری با این تشکل فراگیر صنعتی و معدنی خبر داد.

حتما ببینید

افزایش ۱۲.۵ درصدی حمل و نقل جاده ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد حمداللهی با اشاره …