سیاه‌نمایی در میزان قاچاق دام/کمبود کالاهای اساسی نداریم

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی میراشرفی در نشست خبری خود با خبرنگاران که در حال برگزاری است، اظهار داشت: در حوزه تحریم ها، امریکا این بار بدون همراهی دنیا، تحریم های ظالمانه و یک جانبه ای را علیه ایران اجرا کرد و این مساله می طلبد ما نیز شرایط را متناسب با این وضعیت تغییر دهیم.

رییس کل گمرک ایران با بیان اینکه تجارت خارجی نقش بسزایی در ایجاد دولت رفاه دارد، افزود: ما چنانچه در بحث تامین نیازهای جامعه که قسمت عمده این نیازها وابسته به صادرات و واردات کشور است، تسهیل ایجاد کنیم، درواقع به ایجاد رفاه در جامعه کمک خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در ۱۰ ماه سال جاری ۳۶.۳ میلیارد دلار صادرات و ۳۵.۶ میلیارد دلار واردات داشته ایم که شاهد یک میلیارد دلار تراز مثبت تجاری هستیم؛ این در حالی است که امریکا در صدد متوقف کردن صادرات و ایجاد مضیقه در مسیر واردات بود.

وی افزود: با این حال نه تنها تجارت ایران متوقف نشد بلکه به صورت ماهانه یک میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی نیز داشتیم که این عدد تقریبا برابر با سال گذشته است.

میراشرفی گفت: هیچ گونه کمبودی در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، نهاده های دامی و سایر کالاهای اساسی نداریم و اگر در برخی موارد کمبودی وجود دارد به  دلیل دامن زدن به شایعات است.

وی علت کاهش واردات را نیز ناشی از ایجاد سهمیه های ارزی و ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا عنوان کرد.

۱۰۰ میلیون دلار خودروی دپو شده، ۱۰ هزار شاکی دارد

میراشرفی در خصوص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور، گفت: با توجه به اینکه خودروها عمدتا در اماکن گمرکی مناطق آزاد هستند از این رو برآورد گمرک این است که نزدیک به ۱۳ هزار خودرو در گمرکات متوقف شده است که تخلفات ثبت سفارش مربوط به ۲ هزار خودرو در محاکم قضایی در حال رسیدگی است و قرار شد ۱۱ هزار خودروی دیگر(زیر ۲۵۰۰ سی سی) نیز که تا نهم آذرماه سال جاری به گمرکات وارد شده و قبض گمرک داشته باشند، با ثبت سفارش معتبر ترخیص شوند.

رییس کل گمرک ایران ادامه داد: در خصوص خودروهای دپو شده در گمرک ۱۰ هزار شاکی وجود دارد.

وی با بیان اینکه طبق برآوردها، ارزش این کالاها ۱۰۰ میلیون دلار است، گفت: باید ضوابط ترخیص خودروها به گمرک ابلاغ شود اما شواهد نشان می دهد تاریخ مصوبه را به عقب برگردانند که این موضوع موجب می شود خودروهای کمتری مشمول ترخیص شوند.

مصوبه اصلاح شد، تعداد خودروهای قابل ترخیص کمتر می شود

وی تصریح کرد: احتمالا زمان ترخیص خودروها به برج ۵ یا ۶ برگردانده شود که در این صورت تعداد زیادی از خودروها را شامل نخواهد شد و همچنین ممکن است تعدادی از خودروها استاندارد لازم را برای ترخیص کسب نکنند.

میراشرفی افزود: در این صورت خودروهایی که مشمول ترخیص نشوند، یا متروکه و یا مرجوع به خارج از کشور خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه مصوبه هیات دولت مانع از اقدامات قضایی علیه خودروها نمی شود، گفت: خودروهای دپو شده در گمرک، توسط دو گروه «نمایندگی ها» و «غیر از نمایندگی ها» وارد شده است. به هر حال خودروها اول باید تعیین تکلیف و بعد با بخش نامه ترخیص شوند.

واردات ۱۳۳۹ قلم کالا از مناطق آزاد ممنوع است

میراشرفی در ادامه در خصوص اختلاف بانک مرکزی و گمرک برای واردات کالاهای گروه چهار اظهارداشت: ممنوعیتی که در رابطه با واردات ۱۳۳۹ قلم کالا اتفاق افتاد، در ابتدا به صورت کلی بود اما گمرک در راستای ماده ۱۱ قانون صادرات و واردات مقرر کرد که صرفا یکسری از کالاهایی که وارد مناطق آزاد می شوند، ترخیص شوند اما بانک مرکزی در این موضوع تشکیک ایجاد کرد و گفت که مصوبه ممنوعیت گروه چهار شامل مناطق آزاد هم می شود. در هر صورت در حال حاضر با این فلسفه که اگر در مناطق آزاد این ممنوعیت وجود نداشته باشد، ناقض سیاست های حمایتی بانک مرکزی از تقویت پول ملی می شود، همچنان واردات ۱۳۳۹ قلم کالا از مناطق آزاد نیز ممنوع است.

وی تصریح کرد: سیاست درست بانک مرکزی در چند ماه گذشته باعث شد که تلاطم نرخ ارز تا حدودی کنترل شود و استنباط بر این است که اگر واردات ۱۳۳۹ قلم کالا در مناطق آزاد و ویژه آزاد شود، با توجه به اینکه بدون انتقال ارز خواهد بود، تقاضا در بازار ارز افزایش یابد و مجدد به بازار شوک وارد شود.

واردات به مناطق آزاد نیازمند ثبت سفارش است

میراشرفی یادآور شد: به طور کلی در حال حاضر ثبت سفارش مشمول مناطق آزاد هم می شود.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص مشکلات درب خروج گمرکات اظهارداشت: درب خروج یکی از ابزارهای کنترلی گمرک است اما مشکلات زیادی در این حوزه وجود دارد.

وی افزود: برای حوزه تولید به دنبال این هستیم که درب خروج را تسهیل کنیم و درب خروج دیگر اجازه ورود به ماهیت بحث نخواهد داشت و کنترل ها به صورت کنترل مقداری خواهد بود.

میراشرفی در رابطه با بخشنامه های متعددی که صادر می شود نیز گفت: صدور بخشنامه های متعدد به نوعی خودتحریمی است، البته این مسئله ناشی از این می شود که ۲۲ سازمان با گمرک همجوار بوده و از سوی دیگر ۴۵ قانون در تجارت داریم و همچنین عضو ۱۵ کنوانسیون بین المللی هستیم. این مسئله موجب پیچیده شدن تجارت در ایران شده است.

بخشنامه های متناقض ادامه دارد

رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: به عنوان مثال ماه گذشته یکی از وزارتخانه ها دو بخشنامه متناقض برای ما صادر کرد و تاریخ غیرمجاز بودن صادرات یک محصول را پیش از زمان حاضر اعلام کرد، در حالی که باید از شش ماه قبل این مباحث اعلام شود.

اظهار نظر درباره تخلف ال جی و سامسونگ در صلاحیت گمرک نیست

میراشرفی در رابطه با تخلفات مربوط به ال جی و سامسونگ نیز گفت: در قواعد عمومی قاعده ۲الف بر این مبنا است که چنانچه کالایی به صورت CKDوارد کشور شود در ردیف کالای کامل است. گمرک با حسابرسی پس از ترخیص به تخلف بزرگ ۳ هزار میلیارد تومانی رسید و پس از اعلام مراجع قضایی، مراجع حقوقی اعلام کردند که این مسئله در صلاحیت گمرک نیست و وزارت صنعت باید این موضوع را پیگیری کند.

وی در خصوص وضعیت استقرار گمرک در مبادی ورودی اظهارداشت: هیات دولت در سال ۹۴ مصوب کرد که گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد مستقر شود که در این رابطه مقاومت های زیادی شد و اعلام کردند که این موضوع جذابیت مناطق آزاد را می گیرد.

میراشرفی افزود: مصوبه سال ۹۴ دولت خلاف قانون است اما تاکنون مورد اشکال اداره مقررات قرار نگرفته است و با توجه به اینکه این مصوبه هنوز در دولت رد نشده است، ما موظف به اجرای آن هستیم.

وی در رابطه با کشف ۱۱۲۸ کانتینر کالای قاچاق نیز گفت: این میزان کالای قاچاق توسط سامانه ها کشف شده و رأی بدوی نیز برای آنها صادر شده است. به هر حال سامانه ها کارشان را به درستی انجام داده اند و باید مابقی ماجرا را از وزارت صنعت پیگیری کنید.

رشد ۱۹۰ درصدی واردات گوشت گرم

رئیس کل گمرک ایران همچنین در رابطه با واردات گوشت افزود: واردات گوشت قرمز گرم دام سبک ۱۸۸ درصد افزایش داشته است اما با توجه به سیاه نمایی هایی که صورت گرفته، سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور با افزایش مواجه بوده است؛ چرا که به صورت غلط اعلام می کنند که دو میلیون رأس دام از کشور قاچاق شده است و مردم را از کمبود گوشت می ترسانند، این در حالی است که کشورهای حوزه خلیج فارس اصلا این حجم از مصرف گوشت را ندارند.

میراشرفی همچنین با بیان اینکه ۲۵ میلیارد دلار واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای مربوط به خط تولید داشته‌ایم، ادامه داد: با اتفاقات ارزی که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاد، شرکت‌های تولیدی با کمبود نقدینگی بیشتری مواجه شدند که گمرک در اینجا بیش از ۱۱۷ سازمان تولیدی را در ردیف ممیزی قرار داد و به آنها تسهیلاتی ارائه کرد از جمله اینکه بیش از ۹۰ درصد کالاهای این شرکت‌ها از مسیر سبز ترخیص می‌شوند.

وی افزود: قرار شده است با اخذ ضمانت نامه بانکی ترخیص مواد اولیه و ماشین آلات تولید را انجام دهیم و برای مابقی مواد اولیه و کالاهای مورد استفاده در تولید نیز بخشی از کالاها در گمرک تا زمان تسویه حساب نهایی باقی بماند. این ساز و کار باعث می‌شد تا کمبود نقدینگی که به خاطر افزایش قیمت ارز به وجود آمد جبران شود.

سامانه‌های الکترونیکی در مقابل مفاسد

میر اشرفی در ادامه با اشاره به مساله تحریم‌ها و تأثیر آن بر غیر شفاف سازی تجارت خارجی، اظهار کرد: تحریم‌ها بخشی از تجارت را غیر شفاف می‌کند که این می‌تواند باعث غیر شفاف شدن برخی از اسناد، مدارک یا دیر رسیدن آنها شود که در نهایت می‌تواند باعث رسوب کالا هم شود، اما سامانه‌های الکترونیکی به ما کمک می‌کنند تا فساد را کاهش دهیم.

رئیس کل گمرک با تاکید بر اینکه کاهش واردات نداشته‌ایم به مساله قاچاق کالا هم اشاره کرد و گفت‌: اگر یک محموله در گمرک بیشتر از تعداد اعلام شده باشد، مشمول تخلف می‌شود. اما اگر این مساله در بیرون از گمرک اتفاق بی‌افتد مشمول قاچاق خواهد بود. بنابراین هیچ قاچاقی نمی‌تواند از مبادی رسمی وارد شود.

وی با اشاره به اینکه گمرک در حوزه دولت الکترونیک توانسته است رتبه برتر را کسب کند، اظهار کرد: همچنین گمرک در زمینه کشف مواد مخدر، روانگردان‌ها و پیش سازها در دنیا رتبه اول را کسب کرده است که این به واسطه استفاده از سامانه‌های گمرکی و نظارتی مختلف بوده است.

به هیچ وجه آمارسازی نمی‌کنیم

رئیس کل گمرک ایران، درمورد اختلاف آمارهای مربوط به صادرات در ماه‌های اخیر گفت: به مقدسات قسم آمارسازی نمی کنیم؛ به دلیل آنکه سه نوع ارز داریم آمارها متفاوت است؛ مشکلی وجود داشت که صادرکنندگان معتقد بودند نباید بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد به همین دلیل به این نتیجه رسیدند که تعهد ارزی با رقم نیمایی باشد و مبنای ارز صادراتی از ۴۲۰۰ تومان به نیمایی تبدیل شد. منطقی نیست که با سه نوع ارز آمار صادرات بدهیم و به همین دلیل تصمیم بر این شد که مبنای صادرات ارز نیمایی باشد.

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …