شرط ترخیص لوازم یدکی از مسیر سبز گمرک

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک ایران ؛ مهرداد ارونقی در واکنش به دپوی قطعات یدکی در بنادر و اماکن گمرکی، با اشاره به اینکه این کالاها مشکل دریافت کد رهگیری بانک و اسناد خرید را از فروشنده دارند، اظهار داشت: قطعات یدکی دپو شده مشکل دریافت اسناد بانکی و کد رهگیری بانک را دارند و به گمرک اظهار نشده اند و تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشود امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد.

وی افزود: یکی از مواردی که می تواند ترخیص کالا را به درازا بکشاند نداشتن مجوزهای قانونی است. گمرک مسئول اخذ مجوز های قانونی مطابق با قوانین و مقررات است و ممکن است صدور این مجوزها از سوی سایر دستگاه ها چند روز زمان ببرد. گمرک تا مجوز را به صورت سیستمی دریافت نکند اجازه ترخیص کالا را نمی دهد.

ارونقی کمبود نقدینگی صاحبان کالا را علت دیگر ترخیص نشدن کالاها عنوان کرد و گفت: به محض پرداخت الکترونیکی وجوه گمرک، پروانه الکترونیکی ترخیص کالا صادر می شود.

معاون فنی گمرک گفت: طبق ماده ۳۸ قانون گمرک از لحظه اظهار نامه صاحبان کالا تا ترخیص کالا، گمرک مسئول بررسی آن است که تاکنون مشکل گمرکی جهت ترخیص قطعات یدکی از گمرکات گزارش نشده و صرفا مشکلات مربوط به دریافت اسناد بانکی و ثبت سفارش است.

ارونقی درباره مشکل ترخیص نشدن لوازم یدکی واحدهای تولیدی گفت: سیاست های اتخاذ شده وزارت صمت ارتباطی با گمرک ندارد. تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشده است، گمرک پاسخگو نیست و امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد.

وی افزود : تشریفات گمرکی چنانچه با مشکل قانونی و بانکی مواجه نشود گمرک با ارائه تسهیلات ترخیص کالا را به صورت درصدی انجام می دهد و ترخیص کالا طولانی نخواهد شد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به کنترل سیستم ثبت سفارش اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی مجوز ورود کالا و ثبت سفارش است. برخی کالاهای وارداتی در مناطق آزاد و گمرک آورده می شد و سپس ثبت سفارش صورت می گیرد. یکی از دلایل دپو شدن کالا در گمرک دیر ثبت شدن مجوز ورود کالا در بخش ثبت سفارش جهت اظهار نامه آن به گمرک است که تشریفات ثبت سفارش آن در صنعت، معدن و تجارت انجام نشده است و امکان اظهار کالا به گمرک وجود ندارد.

وی با اشاره به تسهیلات گمرگ، افزود: گمرک از لحظه ای که کالابه گمرک اظهار می شود می تواند برای ترخیص آن کمک کند و تسهیلاتی قائل شود اما شرط استفاده از آن در قدم اول اظهار نامه صاحبان کالا است.

ارونقی ادامه داد: برخی اظهارنامه ها که مشکل قانونی ندارند بلافاصله ترخیص می شوند اما برخی به دلیل پرداخت نکردن حقوق گمرکی و نقدینگی دپو می شوند.

وی گفت: لوازم یدکی اگر به وسیله خودروسازها ثبت سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف می شود و بلافاصله ترخیص می شوند.

معاون فنی گمرک افزود: واحد های تولیدی که به علت کمبود نقدینگی نتوانند کالای خود را ترخیص کنند می توانند به صورت نسیه و درصدی کالای خود را ترخیص کنند یا از ضمانت نامه بانکی استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه کمک گمرک پس از اظهار نامه کالا به گمرک صورت می گیرد، گفت: اگر کالایی در مسیر سبز و دارای مجوزهای قانونی است در کمترین زمان کالا ترخیص می شود.

معاون فنی گمرک با بیان اینکه ترخیص کالا شبانه روزی است، گفت: چنانچه واردکنندگان کالا شرایط ترخیص کالا را رعایت کنند برای ترخیص کالا فقط چند ساعت وقت لازم است.

ارونقی با بیان اینکه زمان ترخیص کالا در گمرک از مسیر سبز جز چند ساعت طول نخواهد کشید، گفت: تمامی اقلامی که به گمرک اظهار می شوند در سه مسیر سبز، زرد و قرمز تعریف می شوند.

وی افزود: اقلام اساسی و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در مسیر سبز اظهار نامه تعریف می شود بنابر این تشریفات آنها در درب خروج گمرکات و به صورت شبانه روزی انجام می شود.

حتما ببینید

جزئیات واردات ۲۰ قلم کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال 

گمرک ایران منتشر کرد گمرک ایران جزئیات واردات ۲۰ قلم کالای اساسی در ۶ ماهه …