شش-صفر، به نفع موافقان طرح صیانت

با برگزاری انتخابات هیات رئیسه کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از فضای مجازی این کمیسیون رسما کار خود را آغاز کرد. بر این اساس رضا تقی‌پور نماینده تهران و وزیر اسبق ارتباطات در دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس، سیدعلی یزدی‌خواه نماینده دیگر تهران به عنوان نایب‌رئیس اول و حسن نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم به عنوان نایب‌رئیس دوم انتخاب شدند.

همچنین لطف‌اله سیاه‌کلی نماینده قزوین به عنوان سخنگو و بیژن نوباوه نماینده تهران و مهرداد ویس کرمی نماینده خرم‌آباد به ترتیب دبیران اول و دوم این کمیسیون شدند.

به این ترتیب در این ترکیب ۶ نفره هیچ یک از منتقدان طرح صیانت از فضای مجازی حضور ندارند.

طرح صیانت از جنجالی‌ترین طرح‌های مجلس یازدهم است که در صورت تصویب محدودیت‌های جدی پیش روی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی ایجاد خواهد کرد و به همین دلیل هم بسیار واکنش‌برانگیز شده است. در جریان بررسی این طرح در صحن مجلس نمایندگان با درخواست اصل هشتاد و پنجی شدن آن موافقت کردند. بر مبنای این اصل با رای نمایندگان مجلس می‌توان بررسی و تصویب یک طرح یا لایحه‌ای را به کمیسیون ویژه واگذار کرد تا بعد از تایید شورای نگهبان به صورت آزمایشی و در زمان محدود به اجرا دربیاید. به این ترتیب سرنوشت طرح صیانت هم به چنین کمیسیونی سپرده شده ت به جای صحن مجلس یک جمع ۳۰ تا ۴۰ نفره از نمایندگان برای آن تصمیم بگیرند.  

اگرچه پیش از این برخی از نمایندگان به کاربران شبکه‌های اجتماعی و صاحبان کسب‌وکارهای مجازی وعده داده بودند که در کمیسیون مشترک جزئیات نگران‌کننده این طرح بازنگری و اصلاح خواهد شد اما حالا انتخاب هیات رئیسه این کمیسیون و ترکیب آن که همه از چهره‌های موافق پیش‌نویس این طرح هستند نشان می‌دهد، اصلاح آن دشوار خواهد بود.

حتما ببینید

استفاده از ظرفیت‌های مردمی در دستور کار اتاق یزد است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد، گفت: بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف به‌منظور تحقق …