شورای گفتگو تعطیل شد!/کرباسیان هم دیگر به جلسات نمی‌آید

به گزارش خبرنگار مهر، ماهها است که جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی تشکیل نشده است؛ جلساتی قانونی که قرار بود به حل مشکلات و شکل‌گیری گفتگوهای پیش از تصمیم در دولت بپردازد. اکنون مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابتدای شکل‌گیری بحران‌های ارزی، ترجیح داده که دیگر به میان بخش‌خصوصی نیاید و از نزدیک با آنها تعاملی نداشته باشد.

تمام اینها در شرایطی است که شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی یکی از امیدواری‌های فعالان اقتصادی برای گفتگوی رو در رو با دولت و حل و فصل مسائل و مشکلات اقتصادی بوده است. در این میان اگرچه مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس شورا، جلسات را تشکیل می‌داد؛ اما در کمتر جلسه‌ای وزیر صنعت، شهردار تهران، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس کل بانک مرکزی حضور می‌یافتند و همین امر منجر به اعتراض و نامه‌نگاری نمایندگان مجلس با رئیس جمهور شد.

حال حتی مجلس هم دیگر به عدم تشکیل جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی واکنش نشان نمی‌دهد و شاید این امر را خیلی برای خود حائز اهمیت نمی‌داند. در این میان بسیاری از فعالان اقتصادی، خاطرشان به روزهایی رفته است که به دلیل بالا گرفتن اختلافات فعالان اقتصادی و دولت دهم، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور تمامی وزرای خود را از حضور در اتاق بازرگانی ایران و به خصوص در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که دبیری آن به عهده محمد نهاوندیان، رئیس وقت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، منع کرده است.

در این میان دولت حتی برای بسته جدید ارزی خود هم از نظر هیچ‌یک از تشکل‌های اقتصادی و اتاق بازرگانی نظرخواهی نکرده است و شاید هم دولت ترجیح داده که بیشتر نظرات خود را در مصوبات در نظر بگیرد و کمتر به شور و مشورت نیاز دارد.

عدم حضور مسعود کرباسیان در جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی در شرایطی است که علی طیب‌نیا، وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی به صورت مرتبط و با رویکرد مشارکتی فعالانه، جلسات را برگزار می‌کرد و به اذعان فعالان اقتصادی یکی از دوره‌های موثر شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی را رقم زده است. از سوی دیگر دبیرخانه شورای گفتگو به صورت مرتب موضوع را پیگیری کرده و خواستار برگزاری جلسات شده است.

حتما ببینید

نباید تبدیل به زمین بازی دیگران در مذاکرات شویم

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی امروز در آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، …