صادرات ۱۵۴ میلیون دلاری پسته در سه ماه بهار

به گزارش خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی اظهار داشت: در ۳ ماهه اول سال ۹۹ میزان ۲۱ هزار و ۷۲۰ تن پسته از طریق گمرکات کشور صادر شده است که این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۹۰۱ دلار است. در این مدت کشورمان به بیش از ۵۴ کشور جهان صادرات پسته داشته است که در این میان اصلی ترین مقاصد پسته ایرانی، کشورهای چین با ۵ هزار و ۵۴۷ تن و با ارزش ۳۵ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۷۱۰ دلار و آلمان با ۲ هزار و ۹۸۲ تن، عراق با یک هزار و ۸۶۶ تن، روسیه با یک هزار و ۴۵۵ تن و قزاقستان با یک هزار و ۱۲۹ تن هستند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در تشریح وضعیت جهانی تجارت پسته افزود: پسته تازه و پسته خشک بر اساس (pcI) شاخص پیچیدگی محصول جزئی از این قبیل محصولات جهانی است که خوشبختانه کشور ما و محصول ایرانی پسته سهم بزرگ و جدی از این تجارت را داراست، صادرکنندگان برتر پسته جهان بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۹ ایالات متحده آمریکا (۱.۵۶ میلیون دلار)، ایران (۵۸۶ میلیون دلار)، هنگ کنگ (۳۰۳ میلیون دلار)، آلمان (۱۱۲ میلیون دلار) و ترکیه (۵۲.۳ میلیون دلار) هستند.

وی در خصوص کشورهای واردکننده پسته گفت: هنگ کنگ با ۷۲۶ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۹ میلیون دلار، چین با ۲۴۱ میلیون دلار، ویتنام با ۱۹۰ میلیون دلار، بلژیک و لوکزامبورگ با ۱۸۰ میلیون دلار، کشورهای مهم واردکننده پسته در جهان هستند.

لطیفی در ادامه ضمن توصیه به صادرکنندگان پسته به رعایت استانداردهای لازم برای صادرات، توضیح داد: بسیاری از استانداردها در مورد آزمایش‌های مربوط به محصولات کشاورزی، بر پایه تاکید بر کیفیت مواد غذایی هستند به طور مثال استانداردهای مواد غذایی در کشور آلمان بسیار نسبت به مقادیر آفلاتوکسین سخت گیر هستند، به همین جهت فقط پسته‌های با مقادیر بسیار پایین آفلا توکسین به این کشور راه پیدا کنند، لذا صادرکنندگان وفعالان تجارت محصولات کشاورزی و خشکبار می‌بایست قوانین و مقررات کشور هدف و استانداردهای واردات خشکبار را بدانند و گواهی سلامت محصولات را بر اساس شیوه نامه‌های این کشورها اخذ کنند.

سخنگوی گمرک ایران افزود: ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می‌آید.

وی در خصوص قدمت تجارت پسته در ایران اظهار داشت: صادرات پسته ایران به کشورهای دیگر جهان سابقه زیادی دارد و به نحوی از تجارت‌های سنتی ایران به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر و با ورود آمریکا به بازار صادرات پسته، رقابت تنگاتنگی میان ایران و آمریکا بر سر این تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه‌ی مزارع پسته‌ی خود در ایالت کالیفرنیا توانسته است تولید خود را به سطح ایران و حتی بیشتر برساند، برای ازدست ندادن سهم ایران در تجارت این محصول، باید کشاورزان، تجار و سازمانهای مرتبط با تجارت خارجی تلاش خود را در حوزه کمی و کیفی و بازاریابی افزایش دهند.

وی افزود: در همین راستا، گمرک جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تسهیلات لازم برای تسهیل امر صادرات پسته به کشورهای مقصد در اقصی نقاط دنیا را برای تجارو تولید کنندگان فراهم کند.

حتما ببینید

فصل الخطاب مدیریت در تجارت خارجی کشور باید گمرک باشد 

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و …