ضرورت همکاری‌های موثرتر بین ایران و بنگلادش

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اتاق بازرگانی استان زنجان، غلامحسین جمیلی در دیدار با سفیر بنگلادش در ایران با اشاره به ظرفیت کشور بنگلادش در تولیدات نساجی، تصریح کرد: زنجان دومین قطب نساجی ایران بوده و واحدهای تولیدی بسیار خوبی در زمینه تولید نخ، نساجی، پارچه و تولید پوشاک در فعالیت دارند که یکی از محورهای سرمایه‌گذاری استان در این حوزه است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه استان از تنوع بالای معدنی برخوردار است، گفت: تولیدات ما در این بخش شامل سرب و روی، مس و کانی‌های غیرفلزی و … است، همچنین تولید محصولات کشاورزی استان نیز قابل توجه است که بخشی از آن قابلیت صادرات دارد.

جمیلی ادامه داد: ارزش محصولات تولیدی کشاورزی استان زنجان به دلیل مؤلفه‌های غذایی بسیار غنی و قابل توجه است که به دلیل تنوع آب و هوا، خاک زنجان و سردسیری بودن منطقه دارای مزایای بسیاری است.

وی با اشاره به اینکه زنجان در تولید کشمش نیز توانمندی مطلوبی دارد، ابراز کرد: کشمش تولیدی زنجان بسیار مطلوب بوده و به دلیل ارزش غذایی، استانداردهای کشورهای اروپایی را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه استان در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی دارای جذابیت‌های مطلوبی است، تصریح کرد: می‌توان چند پروژه را برای همکاری بین زنجان و بنگلادش در نظر گرفته و پس از انجام اقدامات ابتدایی آنها را اجرایی کرد، در این بین سفارت‌خانه‌های دو کشور نقش بسیار مهمی در فراهم کردن زمینه کار فعالان اقتصادی بر عهده دارند.

جمیلی با بیان اینکه سختی‌هایی در مبادلات تجاری به ویژه در زمینه مالی وجود دارد، ابراز کرد: اما هرچه این مبادلات سخت‌تر شده ما نیز قوی‌تر شده‌ایم و راه‌حل‌هایی برای آن پیدا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه صنایع نساجی می‌تواند نخستین حوزه همکاری دو طرف باشد، افزود: بازار خوبی در این زمینه در استان و در کشور وجود دارد و بنگلادش می‌تواند در زمینه تأمین مواد اولیه این صنعت با استان زنجان همکاری داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه استان در حوزه تأمین مصالح ساختمانی دارای ظرفیت بسیار خوبی است، اظهار کرد: بر اساس آمار سیمان، قیر و سنگ ساختمانی پیش از این بین دو کشور مبادله شده که زنجان می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد و جدا از همکاری‌های بین زنجان و بنگلادش، موضوع را فرا استانی و در سطح کشور دنبال کرد.

جمیلی با بیان اینکه زنجان یکی از پربازدیدترین استان‌های کشور برای سفرای خارجی بوده است، گفت: اتاق بازرگانی زنجان همواره نگاه پررنگی به سفارت‌خانه‌ها داشته و روابط مستحکم و پایداری را با آنها دنبال کرده است.

وی با اشاره به اینکه دو طرف می‌توانند در زمینه دارویی نیز همکاری‌هایی داشته باشند، گفت: برندهای معتبری با همکاری اروپا در بنگلادش به صورت مشترک فعالیت دارند که با وجود تحریم‌ها، صنایع غذایی و دارویی معاف هستند، با وجود اینکه ایران خود در زمینه تولید دارو توانمندی خوبی دارد، اما در این بخش نیز می‌توان همکاری کرد.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …