ضرورت همکاری نزدیک دولت و بخش‌خصوصی در تحریم‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان در مراسم صبحانه کاری اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در شرایط تحریم، حضور و الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا کار بزرگی است، گفت: این موضوع مستلزم همکاری مشترک با اتاق بازرگانی است؛ این در حالی است که با توجه به شرایطی که به واسطه تحریم‌ها در زمان فعلی بر کشور حاکم است، ضرورت وجود دارد تا همکاری‌های نزدیک بین دولت و بخش خصوصی صورت گیرد و باید به مفروضاتی که دشمنان برای ما طراحی کرده و در این تحریم‌ها اعمال داشته‌ و دارد، توجه کنیم.

وزیر نیرو افزود: تا زمانی که مفروضات دشمن باقی باشد، بر تصمیمات خود هستند و آنچه آنها را منصرف می‌کند، این است که ببینند پایه‌های مفروضات آنها در حال پاشیدن است؛ البته این در حالی است که در مباحث اقتصادی، نقاط ضعف بسیاری وجود دارد که این نقاط ضعف، پایه‌های این مفروضات است.

وی با اشاره به موضوع الگوی مصرف که در بیانیه اخیر مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره شده، تصریح کرد: تا زمانی که الگوی مصرف ما بیمار باشد، خیلی‌ها می‌توانند از این زاویه ما را تحت تأثیر قرار دهند و اصلاح آن همانطور که این موضوع یک شبه به وجود نیامده، یک شبه هم امکانپذیر نیست و مستلزم پرداخت همه‌جانبه است.

به گفته اردکانیان، بخش غیردولتی ما و تمام ظرفیتهای کشور باید در این زمینه به کار گرفته شود، ضمن اینکه در یک بررسی اجمالی در خصوص جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که حدود دو سال پیش برگزار شد، موضوع برنامه اجرایی بنگاه‌ها و  خیر جمعی به عنوان برنامه به بحث گذاشته شده که البته سوابق آن را دریافت نکرده‌ام و فکر می‌کنم سرفصل ما در مقیاس وسیع با بخش غیردولتی، موضوع مشارکت در اصلاح شیوه‌های مصرف یا دور شدن از بدمصرفی است که گریبانگیر کشور است.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو از این زاویه، برنامه مدیریت توامان عرضه و تقاضا را با یک سرفصل طرح کرده و به مجلس و رئیس جمهور تقدیم کرده و به همین منظور مرکز امور اجتماعی آب و انرژی در وزارت نیرو تأسیس شده است تا شاخه‌های غیرمهندسی علم، مجال بیشتری برای حضور در عرصه تصمیم‌سازی پیدا کنند.

به گفته اردکانیان، در این رابطه دست همکاری به سوی بخش غیردولتی را در این زمینه دراز می‌کنیم و امیدوار هستم کار مدونی پایه‌ریزی شود که از جمله عواید آن می‌توان، به اصلاح تعرفه و واقعی کردن قیمت آب و برق اشاره کرد که در نهایت نفع آن از طریق اقتصادی شدن سرمایه گذاری در آب و برق به بخش غیردولتی می‌رسد.

وزیر نیرو گفت: در زمینه بحث اجرای طرح‌های مکانیزه تبصره ۱۹ نقطه روشنی وجود دارد که امیدواریم وزارت نیرو که گام‌های اولیه‌ای در این زمینه برداشته، بتواند با کمک هم در این زمینه توفیقاتی داشته باشد؛ ضمن اینکه در عرصه انرژی پاک و انرژی تجدیدپذیر هم نیازمند کار عمومی هستیم؛ البته موضوع بازار آب و فعالیت‌های این چنینی هم پیشرفت‌های خوبی داشته است.

اردکانیان با بیان اینکه بحث پایدار کردن صنعت برق و حل مشکل مطالباتی که وجود دارد، در دستور کار قرار گرفته است، گفت: این موضوعی است که تحرک خوبی را از ناحیه سندیکا داشته است و امیدواریم با کمک هم و شرکت‌های مادرتخصصی کارهای خوبی در این زمینه انجام شود؛ در این میان، بحث حضور ما در بازارهای منطقه و پیش‌نیازهای این حضور در کشورهای همسایه که در مدار بازسازی قرار دارند، مستلزم این است که با برنامه و آمادگی و به دور از هرگونه حرکت غیرجمعی و غیرهدفمند در این بازارها حضور فعال داشته باشیم.

وی ادامه داد: کشور ما هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته تا بتواند در قالب حضور در این بازارها و ایجاد اشتغال پایدار در داخل کشور تجلی یابد. در این میان، موضوع الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا که مقدمات آن در حال فراهم شدن است یک فوریت لایحه دولت در مجلس به تصویب رسیده و امیدواریم قبل از تصویب بودجه این لایحه به تصویب برسد.

اردکانیان با بیان اینکه بازار روسیه یک بازار ۱۸۰ تا ۱۹۰ میلیونی برای ایران به شمار می‌رود، گفت: اشتغال و تسهیلاتی که از این رهگذر فراهم می‌شود می‌تواند در شرایط فعلی مفید باشد؛ ضمن اینکه در شرایط تحریم حضور ما و الحاق ما به اوراسیا کار بزرگی است و این موضوع مستلزم همکاری مشترک با اتاق بازرگانی است که قرار است اواخر خرداد ماه سال آینده اجلاسی در این زمینه در ایران برگزار شود و در این اجلاس بحث همکاری با منطقه قفقاز شمالی هم در دستور کار قرار دارد

حتما ببینید

اتاق ارومیه و اتاق بازرگانی شرقیه شمالی عمان، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، گفت: با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق …