طرح پیوند گردشگری علمی و فرهنگی ایران در آلمان امضا شد

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس این مرکز گردشگری و هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان در مراسمی قرارداد طرح پیوند را برای گسترش و ترویج گردشگری علمی و فرهنگی ایران در کشور آلمان امضا کردند. در این مراسم، رحیم یعقوب‌زاده رئیس مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران گفت: در سال‌های گذشته بر اثر تحریم‌ها بر همه شاخه‌های مربوط به گردشگری اعم از ارز، ویزا، روابط سیاسی و تجاری فشار مضاعفی تحمیل شد و در نتیجه صنعت گردشگری آسیب بسیاری دید.

او افزود: مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران همواره خواهان رفع این موانع بوده و در این راستا اقداماتی انجام داده است. یکی از این اقدامات تهیه طرح گردشگری پیوند بود که با همکاری جوانان صاحب اندیشه و صاحب ایده طراحی شد. اکنون برای اجرای این طرح، شرکای مطمئنی انتخاب شده که با توجه به فعالیت‌های کم‌نظیری که در حوزه آموزش و مهارت‌آموزی در ایران و آلمان به‌ویژه آموزش‌های مجازی انجام داده است، نماینده ما در کشور آلمان خواهد بود تا برای صنعت گردشگری علمی فرهنگی جامعه دانشگاهی ایران سرافرازی بیافریند.

همچنین سیف‌اله نیک‌نامی، عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان و مدیرعامل شرکت مهندسی بازرگانی که طرف امضای این قرارداد بود، گفت: این شرکت در نظر دارد برای نیل به اهداف طرح پیوند، فضای تبادل دانشجو، استاد، دانشِ روز و تکنولوژی را بین دو کشور ایران و آلمان برقرار کند. اکنون ما نیازمند پیوند علمی، فرهنگی و تکنولوژیک بین دو جامعه دانشگاهی ایران و آلمان هستیم و در این راستا می‌کوشیم.

او ادامه داد: برنامه ما توسعه دانش و تکنولوژی در راستای اهداف اقتصاد کلان کشور است. برای نیل به این هدف با آلمان کشوری که سوغاتش را دانش و تکنولوژی معرفی می‌کند سال‌هاست که در ارتباط هستیم. ما می‌توانیم از علم و تجربه آلمان برای توسعه ظرفیت‌های داخلی کشور بهره ببریم.

این فعال اقتصادی یادآور شد: گردشگری علمی فرهنگی شامل برگزاری تورهای تخصصی، آموزشی، تجاری، نمایشگاهی، کشاورزی، فرهنگی و صنعتی است. تورهای پزشکی نیز برقرار خواهد بود که مخصوص دانشجویان و استادان این رشته است و نمایشگاه‌های تخصصی صنعتی هم برای مهندسان آینده کشور برپا می‌شود. در یک کلمه این تورهای گردشگری برای جامعه علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور برقرار می‌شود تا تجربه روز دنیا در کنار آموزش‌های آکادمیک به مهارت‌افزایی جامعه دانشگاهی کشورمان منجر شود.

نیکنامی اضافه کرد: تاکید ما ایجاد تحول در نظام آموزشی ایران است. تغییر روند آموزش سنتی به شیوه آموزش دوگانه یکی از مهم‌ترین اهداف ما است. در این شیوه افراد متقاضی دروس تئوری و عملی را با یکدیگر پیگیری کرده و هر یک فرصت شکوفایی و یافتن شغل در حوزه مورد علاقه خود را دارند.

بوطاق خانبوداغی رئیس افتخاری و نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان یکی دیگر از حاضران در این مراسم بود که درباره ضرورت ارتباط جامعه دانشگاهی با صنایع و دانشگاه‌های آلمان سخن گفت و اجرای طرح پیوند را در این راستا دانست.

به گفته خانبوداغی، با اجرای طرح پیوند دانشجویان ایران می‌توانند در قالب تورهای آموزشی و صنعتی و بین‌دانشگاهی با صنایع آلمان ارتباط برقرار کنند و به این ترتیب زمینه‌های تبادل اطلاعات و اندیشه برقرار شده که خود مسبب توسعه اقتصادی کشور خواهد بود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در بخش دیگری از سخنانش به تجربیات خود در زمینه انتقال دوره‌های آموزشی MBA به کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که جهاد دانشگاهی به شبکه دانشگاهی در کشور دسترسی دارد، اکنون مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران می‌تواند از این ظرفیت بهره برده و با همکاری فعالان بخش خصوصی مانند این شرکت مهندسی بازرگانی که اقدامات بی‌نظیری در حوزه آموزش مهارت‌های فنی مهندسی صورت داده، در انتقال آموزش و مهارت از کشور آلمان به ایران مؤثر بوده و زمینه‌های شکوفایی آموزشی کشور را با همکاری یکدیگر فراهم کنند.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …