ظرفیت‌های زیادی برای توسعه مراودات با عراق وجود دارد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی همدان گفت: در حال حاضر، عراق بزرگ‌ترین شریک تجاری استان همدان محسوب می‌شود و با توجه به توانمندی‌های استان همدان و وجود ۲ شهر جهانی در این، ظرفیت‌های زیادی برای توسعه مناسبات دوجانبه وجود دارد.

رحیم مرتضایی در نشست هیأت رئیسه اتاق همدان با سفیر عراق در تهران، افزود: در بخش صنعتی و کشاورزی بیش از ۱۳۴ قلم از کالاهای موردنیاز عراق از سوی همدان قابل تأمین است و ازآنجایی‌که استاندار همدان به گسترش روابط تجاری همدان با کشورهای خارجی توجه ویژه‌ای دارد، می‌توان برای رفع مشکلات احتمالی در این حوزه برنامه‌ریزی کرد.

وی با تأکید بر اینکه عراق برای همدان فراتر از یک شریک تجاری است، گفت: پیوند میان ۲ کشور عمیق است، ازاین‌رو باید در روابط تجاری نیز پیشرفت‌های بیشتری رقم بزنیم.

مرتضایی افزود: اتاق همدان در راستای توسعه مراودات تجاری آمادگی دارد با به‌کارگیری همه توان خود با اتاق‌های بازرگانی بغداد و بصره همکاری‌های جدیدی را آغاز کند.

رئیس اتاق همدان با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری مشترک، از اصول ماندگاری در بازار عراق است، گفت: این آمادگی وجود دارد تا از طریق برگزاری نمایشگاه‌های مشترک در استان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های تجاری ۲ طرف معرفی و زمینه عقد قراردادهای تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک را بیش‌ازپیش فراهم کنیم.

 همدان به قطب پزشکی غرب کشور تبدیل شده است

عضو هیأت رئیسه اتاق همدان هم در این نشست گفت: به سبب وجود مراکز درمانی و کادر مجرب پزشکی، همدان امروز قطب درمانی در غرب کشور است و با ۲۵ بیمارستان عمومی و ۵ بیمارستان فوق تخصصی آماده ارائه خدمات است.

رامین رحیمیان افزود: دانشگاه علوم پزشکی همدان جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور و دارای ۱۱ دانشکده، ۲۰ مرکز تحقیقاتی و ۴ پژوهشکده است و بیش از ۷ هزار دانشجو دارد که ۵۰۰ نفر آنها از دیگر کشورها در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند

وی همچنین خاطرنشان کرد: ویژگی نزدیکی استان همدان به عراق یک مزیت ویژه است که موجب کاهش هزینه خواهد شد.

رحیمیان تصریح کرد: ظرفیت مطلوبی در تولید دارو و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی در استان داریم که در این زمینه آماده همکاری‌های مشترک و انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در کشور عراق هستیم.

عضو هیأت رئیسه اتاق همدان، پذیرش و اعزام هیات های پزشکی، فراهم کردن زمینه لازم برای همکاری و مساعدت در تولید و انتشار دانش پزشکی، استفاده از ظرفیت‌های پزشکی استان برای رفع نیازهای یکدیگر، استفاده از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی جهت توسعه مراودات و ارتقای سطح سلامت مردم ۲ کشور اثربخش خواهد بود.

 مبل و منبت و انگور ملایر تشنه صادرات

دیگر عضو هیات رئیسه اتاق همدان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی عمده شهرستان ملایر، ثبت ۲ برند جهانی مبل و منبت و انگور را نقطه عطفی در پتانسیل‌های جهان شهر ملایر برشمرد.

 ناصر قنبری ادامه داد: بیش از ۲۰ هزار نفر در حوزه مبل و منبت در این شهرستان فعالیت می‌کنند و بیش از ۶۵ درصد مبل و منبت کشور در این شهرستان تولید می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تولیدات حوزه مبل و منبت شهرستان ملایر قابلیت رقابت با محصولات ایتالیا و ترکیه را دارد، افزود: پس از چندین سال تلاش و تمرکز هنرمندان، مردم و مسئولان خطه ملایر تولیدات مبل و منبت ملایر در بازدید بازرسان سازمان جهانی صنایع‌دستی حائز تمامی معیارهای یونسکو ازجمله کیفیت، اصالت، مرغوبیت، پیشینهٔ تاریخی، خلاقیت و نوآوری شد و با عنوان «ملایر؛ شهر جهانی مبل و منبت» در فهرست شهرها و روستاهای جهانی یونسکو ثبت شد.

قنبری افزود: با توجه به دارا بودن شهرک تخصصی مبل و منبت آمادگی لازم جهت آموزش و صادرات محصول مبلمان را به بازارهای کشورهای هدف خواهیم ‌داشت.

قنبری در پایان از سفیر جمهوری عراق در تهران دعوت کرد تا در سفری به استان همدان از عمده ظرفیت‌های صادراتی شهرستان ملایر بازدید به عمل آورد و بستر افزایش صادرات محصولات این شهرستان را به استان‌های مستعد عراق فراهم کند.

 حضور پررنگ اتاق همدان در بزرگ‌ترین اجلاس ایران و اقلیم کردستان

دبیر اتاق همدان هم به قدمت ۹۰ ساله اتاق همدان اشاره کرد و گفت: استان همدان در کریدور اصلی غرب کشور قرار دارد و این مهم موجب شده تا رونق تجاری بیشتری را تجربه کند.

حمیدرضا نجفی ضمن تشریح فعالیت‌های حوزه بین‌الملل اتاق همدان از حضور پررنگ اتاق در نمایشگاه سلیمانیه هم‌زمان با برگزاری بزرگ‌ترین اجلاس توسعه همکاری‌های ایران و اقلیم کردستان خبر داد و افزود: با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده در راستای توسعه مراودات تجاری استان همدان با عراق به‌زودی هیأت تجاری متشکل از فعالان اقتصادی استان همدان در حوزه‌های متعدد به استان حلبچه عراق سفر خواهند کرد.

حفظ بازار عراق در گرو افزایش سرمایه‌گذاری مشترک

 سفیر جمهوری عراق در تهران نیز با اشاره به آمادگی کامل این سفارت برای همراهی با اتاق همدان در راستای حل مشکلات و موانع موجود بر سر راه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی تجار استان همدان، افزود: با توجه به توافق دولت‌های ۲ کشور برای افزایش حجم مناسبات بازرگانی ۲ طرف از ۱۲ میلیارد دلار در سال به ۲۰ میلیارد دلار، بخش خصوصی ۲ کشور می‌توانند زمینه‌ساز این جهش باشند.

نصیر عبدالمحسن عبدالله با اشاره به مودت و برادری بین ۲ کشور روابط دیپلماسی ایران و عراق را بسیار خوب تلقی کرد و افزود: بخش بزرگ فعالیت‌های اقتصادی در عراق توسط فعالان اقتصادی و بخش خصوصی اداره می‌شود.

وی تأکید کرد: تجار ایرانی با توجه به وجود رقبایی چون ترکیه، مصر و عربستان می‌بایست با چشم‌باز و دقت نظر فعالیت کنند و بدانند حفظ بازار عراق در گرو افزایش سرمایه‌گذاری مشترک خواهد بود.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد تجاری که در عراق سرمایه‌گذاری داشته‌اند ابراز رضایت کرده‌اند.

سفیر عراق در تهران افزود: نقشه توسعه سرمایه‌گذاری و ظرفیت‌های موجود را به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ارائه نمودیم که امیدواریم فعالان اقتصادی نهایت بهره‌برداری را از این موضوع داشته باشند.

نصیر عبدالمحسن عبدالله فاصله کوتاه استان همدان با کشور عراق را نقطه عطفی دانست که می‌تواند موجب افزایش سطح مبادلات تجاری و همکاری‌های ۲ جانبه باشد.

وی با اشاره به فعالیت دلالان حوزه گردشگری سلامت افزود: با تقویت همکاری‌های مشترک حوزه پزشکی می‌بایست دست دلالان گردشگری سلامت را قطع کرد.

دانشگاه بوعلی برای عراق اعتبار دارد

سفیر عراق در تهران افزود: دانشگاه بوعلی سینا همدان از دانشگاه‌های مطرح کشور است و در عراق هم از درجه اعتبار بالا برخوردار است.

وی گفت: شهر زیارتی کربلا از پربازدیدترین شهرهای عراق است که با توجه حضور خیل عظیم مردم از کشورهای مختلف و ظرفیت‌های موجود می‌توان نمایشگاه‌هایی را از توانمندی‌های استان همدان در این نقطه برگزار کرد.

سفیر کشور عراق در ایران در پایان از هیات تجاری اتاق همدان جهت حضور در عراق دعوت به عمل آورد و خواستار افزایش سطح مراودات با استان همدان شد.

حتما ببینید

دولت از مشوق‌های مالیاتی برای بهبود فضای کسب‌وکار حمایت کند

رئیس اتاق اهواز با اشاره به موضوع معافیت مالیات ارزش‌افزوده شرکت حمل‌ونقل کالا، گفت: مشوق‌های …