عدم ‌جذب سرمایه گذار بخش خصوصی از عوامل توسعه نیافتن کردستان است

به گزارش خبرنگار مهر، سیدکمال حسینی شامگاه یکشنبه در سی و یکمین نشست شورای گفتگوی بخش دولتی و خصوصی استان کردستان که با حضور حسن دانایی فر دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در سنندج برگزار شد، با بیان اینکه با از دست دادن فرصت ها، افراد دیگری جایگزین ما می شوند، اظهارداشت: کردستان علیرغم برخورداری از ظرفیت های اقتصادی، بازرگانی و کشاورزی در شاخص های توسعه ای کشور جایگاه مطلوبی ندارد.

وی افزود: استان کردستان علیرغم برخورداری از ظرفیت های غنی و گسترده اقتصادی به خصوص در حوزه های کشاورزی، معدن، گردشگری و بازرگانی در شاخص های توسعه اقتصادی کشور جایگاه مناسبی ندارد و بی تردید این امر نتیجه عدم توجه به زیرساخت های این منطقه و عدم جذب سرمایه گذار بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج ادامه داد: متاسفانه بی توجهی به بخش خصوصی اقتصاد کردستان را ضعیف کرده است و اگر قصد توسعه منطقه را داریم باید ظرفیت های بخش خصوصی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

حسینی یادآور شد: استان کردستان به دلیل ویژگی های تنوع فرهنگی چشم گیر و برخورداری از منابع طبیعی گسترده انرژی همواره مورد طمع کشورهای بیگانه و قدرت های جهانی بوده که موجب حوادث بسیاری شده است.

وی بیان کرد: تحولات جدید منطقه ای و دخالت برخی کشورها در امور همسایگان، می طلبد که به این وضعیت نگاه دقیق تری داشته و به شیوه ای عملی تر به توسعه فراگیر و اقتصادی بپردازیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج گفت: در میان جنگ ها و آشوب ها کشور ایران جزیره امن بوده است و امروز کردستان بر اساس شاخص های مردمی یکی از امن ترین و متعهدترین استان های کشور است.

حسینی با بیان اینکه تسهیل تردد مرزی برای بازرگانان دو طرف ایران و عراق، ایجاد شرکت های حمل و نقل مشترک و انسجام بخشی در اقدامات از راهکارهای توسعه تجاری است، افزود: انتظار داریم شرایط سخت افزاری و نرم افزاری به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های فعالان بخش خصوصی مدنظر قرار گیرد.

وی اظهارداشت: از سرگیری فعالیت مرز سیف سقز و رسمی شدن مرز سیرانبند، ضرورت ایجاد تردد مرزی برای بازرگانان دو طرف و ایجاد شرکت های حمل و نقل مشترک از جمله انتظارات فعالان بخش خصوصی از دولتمردان است.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …