عضو هیئت مدیره خانه صنعت،معدن و تجارت ایران و رییس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان؛ تعطیلی کارخانجات گیلان توسط بانک‌ها/ دستگاه قضایی با واگذاری‌ رانتی شرکت‌ها برخورد کند

«محمد رسول سماکچی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت به سفر پیش روی رییس دستگاه قضایی به استان گیلان اشاره کرد و اظهارداشت: در آستانه سفر آیت‌الله رئیسی به گیلان هستیم و در همین‌جا لازم می‌دانم از حرکت انقلابی قوه قضائیه در برخورد با مفسدین به ویژه دانه درشت‌ها و حمایت از تولید و کارخانجات صنعتی تشکر و قدردانی کنم.

 

رییس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان با بیان اینکه با اقدامات دستگاه قضایی در سطح ملی مردم امیدوار شدند عنوان کرد: مردم انتظار دارند پیگیری مفاسد اقتصادی جدی‌تر و شفاف‌تر انجام گیرد و در مورد پرونده‌هایی هم که مطرح و حکم برایشان صادر می‌شود، اطلاع‌رسانی شود.

 

وی برخی از درخواست‌های کانون کارفرمایی صنایع و حرف استان گیلان از ریاست دستگاه قضایی را برشمرد و تصریح کرد: در سطح ملی درخواست داریم به عنوان مدعی‌العموم بدهی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی یا حداقل سود ماهانه حدود پنج هزار میلیارد تومانی آن دریافت شود.

 

سماکچی با تاکید بر اینکه در مورد این قضیه تا حکمی صادر نشود دولت بدهی خود را پرداخت نمی‌کند، رسیدگی به وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی را خواستار شد و گفت: ورود فوری به بورس و فرابورس و رسیدگی به تخلفات بورسی‌ها به ویژه دولتیان که مردم عادی را به خاک سیاه نشاندند هم از دیگر تقاضاهایی است که از دستگاه قضایی داریم.

 

وی وضعیت حوزه تولید و صنعت در گیلان را هم مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: در گیلان بیش از یکصد کارخانه در سنوات گذشته توسط بانک‌ها توقیف و سال‌ها بدون گرفتن تصمیم جهت واگذاری یا اجاره تعطیل هستند و کارخانه مدرن ایحاگستر نمونه بارز این ماجرا است که حدودهشت سال توسط بانک ملی توقیف و دستگاه‌های مدرنش خاک می‌خورند.

 

رییس هیئت مدیره کانون کارفرمایی گیلان واگذاری رانتی شرکت الکتریک گیلان با ۱۲ هکتار زمین در سال ۸۲ به همسران چهار نفر از مسئولان که دادگستری استان در جریان اسامی و نحوه واگذاری آن است را هم متذکر شد و افزود: واگذاری صنایع پوشش با سه هزار و ۵۰۰ کارگر و ۹۵ هکتار زمین که کاملا تعطیل شد هم از دیگر مواردی است که تقاضا داریم مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه شرکت نساجی پوپلین با مدیریت ضعیف سرمایه‌گذاری بانک ملی در شرف تعطیلی کامل است یادآور شد: در حال حاضر چیزی حدود ۱۰۰ کارخانه کوچک و بزرگ در شهرک‌های صنعتی استان گیلان خاک می‌خورند و به جای فعالیت در حوزه تولید و اشتغال تعطیل هستند.

 

سماکچی شهر صنعتی رشت را یکی از قدیمی‌ترین شهرهای صنعتی کشور دانست و در همین مورد اذعان کرد: این شهر صنعتی از ابتدای امر موظف بود تصفیه‌خانه صنعتی متمرکز ایجاد کند که تاکنون انجام نشده زیرا بدون بودجه دولتی امکان انجام این کار وجود ندارد بنابراین ورود دولت در این موضوع حیاتی است.

 

سماکچی حرکت در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری به ویژه در حوزه تولید و اشتغالزایی را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم بخش بزرگی از مشکلات و چالش‌های بخش تولید و صنعت گیلان با اقدامات انقلابی دستگاه قضایی هر چه زودتر حل و فصل شود تا این استان با عبور از معضل بیکاری به جایگاه واقعی خود در این عرصه برسد.

حتما ببینید

افزایش ۱۲.۵ درصدی حمل و نقل جاده ای

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد حمداللهی با اشاره …