قرار نبود برجام موانع بانکی را رفع کند

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز(یکشنبه) در جمع نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بخش خصوصی موتور محرکه اقتصاد کشور است و فعالان بخش خصوصی سربازان اقتصادی کشور هستند. اگرچه وزارت امور خارجه در حوزه روابط خارجی اقتصادی محدود است، اما همواره تلاش کردیم از بخش خصوصی به عنوان کارفرما، همفکر و مشاور استفاده کنیم.

وی گفت: نگرانی‌های به جایی را امروز دوستان در حوزه اقتصادی مطرح کردند که می تواند منتقل کننده نظرات شما به همکاران باشد. در حوزه روابط خارجی چند نکته را یاد آور میشوم.

ظریف تصریح کرد: مقدمه اول این که دوستانی که امروز صحبت کردند، به اهمیت اقتصاد در قدرت ملی اشاره کردند که بنده هم تایید میکنم چرا که دیگر مولفه های قدرت مانند سابق نیست و از ابتدای قرن بیستم قدرت اقتصادی در کنار قدرت نظامی موجبات پیشرفت یا عقب ماندگی کشورها می‌شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به عاملی بنام دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد: دولتها دیگر صرف قدرت نظامی نیست که قدرتشان مطرح شود بلکه بُرد کلام آنها است که تاثیر گذار می شود. در دوران مذاکرات عاملی داشتیم تحت عنوان هزینه بدنامی که امروز دولت آقای ترامپ درگیر این مساله است و در دراز مدت بدنامی ترامپ به نفع ما می شود.

ظریف با بیان اینکه از پیش‌بینی «خود محقق‌ساز» در کشور جلوگیری کنید بیان کرد: یک زمانی شما بر اساس برخی موارد پیش بینی می‌کنید که ارزش سهام کاهش پیدا می‌کند، به همین دلیل سهام خود را می فروشید، این یک مساله مشخص است چون شما بر اساس پیش بینی عمل کردید و آن محقق شد لذا باید مراقب پیش بینی های خود باشیم و به خصوص از برخی رفتارها و صحبت ها در خصوص آنکه برجام محقق خواهد شد یا نخواهد شد اجتناب کنیم چراکه برخی از شما و ما که دستی بر آتش داریم امکان تحقق این پیش بینی را هم خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه ادامه داد: چرا دستاورد خودمان را به دست خود نابود کنیم. دوستانی که یک روز می گفتند برجام چه دستاوردی برای ما داشت امروز در رسانه های خود می گویند چرا فلان شرکت از ایران خارج شد.

وی تصریح کرد: برخی می گویند آمریکا به این دلیل از برجام خارج شده چون برجام ایراد داشته است اما شما ببینید ترامپ نه تنها از برجام بلکه از موافقتنامه آب و هوایی پاریس، تفاهم نامه همکاری اقتصادی اقیانوس آرام، نفتا و برخی دیگر از قراردادهای بین المللی خارج شده است. آیا تمام آن موافقتنامه ها و قراردادهای بین المللی دارای نقص و ایراد بودند؟

ظریف افزود: ما به دوران دشواری و سختی عادت داریم چراکه دوره های سخت بسیاری را از جمله دوران دفاع مقدس پشت سر گذاشتیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: من یقین دارم آمریکایی ها دوران سخت و پرفشاری را خواهند گذراند. در گذشته مقامات آمریکا در کاخ سفید می نشستند و پیاده نظام آنها که اروپایی ها بودند تحریم ها را علیه ایران اعمال می کردند اما امروز شما می بینید برخلاف گذشته اروپایی ها نه تنها در کنار آمریکایی ها نیستند بلکه در تضاد با آنها هستند و در این مسیر آنها را همراهی نمی کنند.

وی اظهار داشت: در گذشته شاهد بودیم برخی تحریم های اروپا جدی تر و سخت تر از آمریکا بود اما امروز آن دوران گذشته و تکرار نشده است.

ظریف با بیان اینکه برخی رسانه های غربی از جمله رویترز روزانه اخبار دروغی را درباره اقتصاد ایران منتشر می‌کنند بیان کرد: این خط اخبار منفی علیه ایران با هزینه سرسام آور یکی از کشورهای همسایه ما دنبال می شود و متاسفانه عده ای هم در داخل هستند که خیلی فراموشکارند و یادشان نیست تا چند وقت پیش صحبت از بی دستاورد بودن برجام می کردند و امروز گله‌مند از خروج شرکت های اروپایی از ایران هستند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: برخی بازار را در داخل تحریک می کنند و می گویند همه طرف های خارجی ایران در حال خروج از کشور هستند. پیش بینی شما به عنوان فعالان بخش خصوصی حوزه اقتصادی کشور صرف یک اقدام عملی فکری نیست بلکه صرف یک اقدام عملی و تاثیرگذار در روند کشور خواهد بود و لذا باید بیشتر مراقب برخی پیش بینی های خود محقق‌ساز باشیم. این موضوع حتی در جریان امور دینی ما هم وجود دارد.

وی گفت:‌آمریکا قدرت اول اقتصاد جهان است و امروز آنها برای نابودی برجام و خروج ایران از آن کمر همت بسته‌اند و این هدف استراتژیک آمریکاست که باید این را بدانیم.

ظریف ادامه داد:‌ البته این به معنای عدم خروج ایران از برجام تحت هر شرایطی نخواهد بود و امروز همه می دانند که آمریکا در عرصه بین المللی و موضوع برجام منزوی شده است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز آمریکا تمام تلاش خود را در خصوص فشار به ایران برای خروج از برجام می کند اظهار کرد: اقدامات آمریکا اقدامات ایذایی است یعنی آنها اقدام عملی و واقعی انجام نمی دهند بلکه بیشتر بحث روانی موضوع است که می خواهند ما را تحت فشار قرار دهند و برای همین است که ما باید  به هدف آنها آشنا باشیم و بدانیم دشمن چه هدفی را و با چه مسیری دنبال می کند.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر خود با طرف های هندی، آفریقای جنوبی، روسیه، چین و اروپا پس از خروج آمریکا از برجام تصریح کرد: همگی این کشورها که ما با آنها وارد گفتگو شدیم موافق این مساله بودند که باید برای حفظ برجام راهی پیدا کرد و صرفا یک رژیم غاصب، آمریکا و یکی، دو کشور همسایه ما هستند که نظرشان خلاف این مساله است و شما کشور دیگری را در جهان پیدا نمی کنید که با آمریکا در موضوع برجام همراه باشد. حتی کانادا هم که از شرکای نزدیک آمریکا به حساب می آید گفته می خواهد برجام حفظ شود.

وزیر امور خارجه گفت: موتور محرک اقتصاد اکثر کشورها امروز شرکت های متوسط و کوچک هستند که می توانند جایگزین شرکت های بزرگ باشند؛ به طور مثال وقتی شرکت توتال می خواهد با ایران همکاری داشته باشد صرفا دو کار را انجام می دهد و آن هم مدیریت و سرمایه گذاری است و بقیه آن را شرکت های متوسط و کوچک انجام می دهند.

وزیر امور خارجه گفت: پیشنهاد می کنم شما در اتاق بازرگانی کارگروهی را تشکیل دهید و شرکت های متوسط و کوچک اروپایی که توان همکاری با ایران را دارند، شناسایی کنید تا ما فقط مصرف کننده نباشیم و این ما باشیم که به طرف اروپایی بگوییم با کدام شرکت ها کار خواهیم کرد و با کدام شرکت ها نمی توانیم همکاری داشته باشیم.

ظریف تصریح کرد: در مذاکراتی که با طرف های اروپایی داشتیم قرار شد آنها لیستی از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی که توان همکاری با ایران را دارند به ما بدهند. لذا مناسب است که ما نیز همین اقدام را در داخل کشور انجام دهیم تا به عنوان یک اقدام و گام سازنده در جهت حفظ برجام و آینده اقتصاد کشور عمل کرده باشیم.

وی با بیان اینکه باید از راه های جدیدی که در جهان برای ما ایجاد شده، استفاده کنیم، یادآور شد: امروز طرف های اروپایی بر این موضوع معتقد هستند که آمریکای ترامپ به خاطر برخی منافع خود در حال نابودی نظام بین‌المللی است که هفتاد سال است روی آن سرمایه گذاری شده و هیچ آدم عاقلی در غرب پیدا نمی شود که بخواهد این نظم به هم بخورد.

وزیر امور خارجه گفت: هرچه آقای ترامپ نامردمی بیشتری را نسبت به مهاجرین انجام می‌دهد مورد خوشایند آن پایگاه اجتماعی ۳۳ درصدی خود در کشور امریکا می شود ولی بقیه جمعیت آمریکا و بقیه دنیا در تقابل با سیاست های ترامپ قرار دارند و به نظر بنده این موضوع به احتمال زیاد می تواند در انتخابات آینده تأثیراتی را داشته باشد چرا که ترامپ با اصل این نظم در حال مبارزه است.

ظریف خاطرنشان کرد: اروپا منافع راهبردی خود را برای حفظ نظام بین‌المللی دارد و در جهت آن تلاش می کند و از طرفی منافع خود را در حفظ برجام می بیند و برای آن هم تلاش می کند. بار دیگر تأکید می کنم باید از راه های جدیدی که برای ما در حال بازشدن است، استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: این بخش خصوصی است که می تواند با بهره بردن از ظرفیت شرکت های کوچک و متوسط پیشرفت داشته باشد و ما معتقدیم که همه ما به کمک هم و با همکاری یکدیگر می توانیم برجام را موفق و یا ناموفق کنیم که در اینجا من معتقدم ناموفق شدن برجام برای ما خطرناک است ولی اگر مجبور شویم، از برجام هم خارج خواهیم شد اما این انتخاب نظام نیست.

وزیر امور خارجه با اشاره به دو مشکل شفافیت امور بانکی و مالی کشور و موضوع مبارزه با پولشویی اظهار داشت: متأسفانه عده ای امروز از FATF تابویی ساخته اند که البته باید این را بگویم که اکثر کسانی که در خصوص این موضوع صحبت هایی را داشته اند، اطلاع چندانی از آن ندارند و بعضاً می گویند FATF شاید یک قرارداد باشد، شاید یک چارچوبی برای مذاکره است و یا اینکه آنها احتمالا نمی دانند چه تأثیراتی این موضوع می تواند برای کشور در پی داشته باشد که امروز من نمی خواهم در این رابطه صحبتی کنم.

ظریف تأکید کرد: به اعتقاد ما این دو مشکل قابل حل است و هرچند که ارتباط مستقیمی هم با وزارت امور خارجه ندارد ولی ما در این زمینه هم پیگیر هستیم و انشاءالله راهی برای آن پیدا خواهیم کرد. از اول نیز قرار نبود مشکلات بانکی توسط برجام حل شود بلکه مشکلات بانکی مربوط به عدم شفافیت و عدم عضویت در FATF است.

وی گفت: ما معتقدیم که در کشور باید یک سیاست خارجی وجود داشته باشد و همانطور که در قانون اساسی هم آمده، تعیین خطوط و سیاست های کلان، سیاست خارجی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی صورت می گیرد و ما همانگونه که در بحث برجام در چارچوب فرمایشات ایشان حرکت کردیم در موضوع FATF هم این کار را ادامه خواهیم داد و جای نگرانی برای بازار نیست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر می خواهیم راجع به عزت ایران صحبت کنیم باید این نکته را بگوییم که امروز جهانی پشت ایران است و ترامپ منزوی شده و این یک واقعیت است. گفتمان، نیاز به یک قاب و یک تصویر دارد. شما ببینید امارات قصد این را داشت که بگوید ایران به یمن سلاح ارسال می کند و برخی عکس ها و تصاویر در رابطه با آن ارائه کرد که با نگاه به آن عکس ها به راحتی متوجه می شوید که یکی از آن عکس ها، تصویر ترموستات گاز است و در عکس دیگری مهر سازمان استاندارد را مشاهده می کنید.

ظریف یادآور شد: امروز دنیا معتقد است که ما خیلی عزتمند شده ایم و هستیم و به نظر نباید در داخل چیزی خلاف این را بگوییم چرا که امروز انسجام داخلی از نان شب هم برای ما واجب‌تر است.

وی افزود: ما در ایران از اصلاح طلب، اصولگرا، بی خط، مخالف جمهوری اسلامی، مخالف دولت همه در یک کشتی هستیم. هدف نه نظام است نه دولت روحانی بلکه هدف ایران است. این  ایران است که برای بعضی اهداف و تمایلات، مانع است.

وزیرامور خارجه گفت: ما باید در مورد راه های جدید فکر کنیم. راه هایی که غیر شفاف نباشند و البته نیازی به بوق و کرنا کردن آنها نیست و نباید به دنبال راه هایی باشیم که در گذشته از دل آنها کاسبانی بیرون آمد. مذاکره توسط بخش خصوصی چیزی است که ما از آن استقبال می کنیم چرا که این شما هستید که باید با طرف خارجی معامله کنید، بحث کنید و این شما هستید که به LC نیاز دارید و در نهایت این شما هستید که کار فرما و رئیس ما به حساب می آیید و شما باید به ما بگویید که دولت در کجای مذاکرات و با چه کسی وارد میدان شود.

ظریف افزود: نمی خواهم تصویری غیر واقع بینانه ارائه کنم چرا که دشواری های بسیاری سر راه ما وجود دارد ولی ما اعتقاد داریم که می توانیم با کمک و همکاری یکدیگر، موانع را از سر راه برداریم.

حتما ببینید

استعفای دسته جمعی در اتاق بازرگانی زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، ۵ عضو از ۱۵ عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی …