ماجرای تجهیزات دپوی شده متروی تهران در گمرک

به گزارش خبرنگار مهر، شهردار تهران چند روز پیش در نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواستار ترخیص قطعات باقی مانده مترو در گمرک شده است.

پیگیری‌های خبرنگار مهر از گمرک ایران نشان می‌دهد که شهرداری تهران در نظر دارد ضمن ترخیص ۱۵ درصد تجهیزات دپو شده، حقوق عوارض گمرکی و مالیات ارزش افزوده متعلقه را با توجه به کاهش منابع خود، بعداً پرداخت کند.

یک مقام آگاه در گمرک ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر در رابطه با وضعیت ترخیص تجهیزات دپو شده مربوط به شهرداری، اظهار داشت: ظاهراً تعهد شهرداری تهران به گمرک، تنها در خصوص محموله‌های ترخیص شده اخیر مربوط به مترو نیست و از سنوات قبل نیز تعهداتی در خصوص این مجموعه وجود داشته است که لازم است این موارد شفاف شود.

وی افزود: سال گذشته درخواست‌های مکرری برای ترخیص قطعات مترو از طرف شهرداری تهران و همچنین شرکت بهره بردار ارائه شد و علیرغم اینکه حقوق ورودی از سوی شرکت بهره بردار تودیع نشد اما به دلیل ملی بودن پروژه مربوطه و کمبود نقدینگی صاحب کالا، اولاً گمرک ایران با ترخیص کالا با استفاده از تسهیلات نسیه و بدون پرداخت حقوق ورودی متعلقه موافقت کرد. در اِعمال این تسهیلات هم، گمرک به جای نگهداری ۴۰ درصد از کالا و ترخیص ۶۰ درصد مابقی، نسبت به ترخیص قطعی ۸۵ درصد از این اقلام اقدام کرد.

وی افزود: اخیراً، درخواست دیگری به گمرک ارائه شده تا اجازه داده شود ۱۵ درصد اقلامِ باقی مانده به عنوان وثیقه پرداخت حقوق ورودی همان اظهارنامه، بدون ایفای تعهد یا تودیع حقوق ورودی، از گمرک ترخیص شود که چنین اقدامی قانونی نیست.

وی ادامه داد: قطعاً باید تکلیف حقوق ورودی قبل از خروج کالا روشن شود و اگر صاحب کالا قصد استفاده از تسهیلات دیگری دارد باید در این خصوص تصریحاً و در چارچوب قانون، تقاضای خودش را ارائه دهد.

این مقام مسئول با اشاره به عدم ایفای تعهدات قبلی توسط شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، گفت: در حال حاضر این شرکت بیش از ۲۵ فقره تعهد انجام نشده از سالیان قبل در گمرک ایران دارد که علیرغم پیگیری‌های مکرر و مستمر گمرک ایران تاکنون رفع تعهد نشده است. عدم ایفای تعهدات یک شرکت موجب می‌شود تا گمرک هم دیگر نتواند با درخواست برای مساعدت بیشتر همراهی کند.

وی به دلایل دپوی کالا در گمرکات و بنادر اشاره کرد و یادآور شد: اگر کالایی به گمرک اظهار نشود در این صورت، گمرک در خصوص دپو شدن کالا مسئولیتی ندارد زیرا مسئولیت گمرک در خصوص انجام تشریفات گمرکی زمانی آغاز می‌شود که رویه‌های گمرکی از جمله واردات قطعی، از لحظه اظهار کالا به گمرک انجام شده باشد.

این مقام مسئول افزود: مساله دوم اینکه ممکن است، اقلام به گمرک اظهار شده باشند که در این صورت، گمرک باید نهایت اهتمام خود را در انجام تشریفات گمرکی لحاظ کند. البته صاحب کالا نیز در این میان وظایفی دارد و اگر کالا را برای استفاده در کشور (قلمرو گمرکی) به گمرک اظهار کرده باشد باید نسبت به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی و نیز پرداخت حقوق ورودی و هزینه‌های انجام خدمات اقدام کند.

وی گفت: طبق قانون امور گمرکی، خروج هر کالایی از اماکن گمرکی، مستلزم انجام تشریفات گمرکی است؛ انجام تشریفات گمرکی مستلزم اظهار کالا به گمرک با تسلیم اظهارنامه خواهد بود. گمرک مجوزی برای دپوی کالاهایی که تشریفات گمرکی خود را طی کرده‌اند ندارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: صاحبان کالا برای ترخیص قطعی کالاهای خود، باید نسبت به پرداخت حقوق ورودی متعلقه اقدام کنند. البته تسهیلاتی هم از جمله ترخیص کالا با تودیع ضمانت نامه بانکی معتبر و یا ترخیص کالا با استفاده از روش نسیه از طرف گمرک در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، چند روز قبل رسانه‌ها از نامه شهردار تهران به وزیر اقتصاد خبر دادند که در این نامه، پیروز حناچی با اشاره به دپوی تجهیزات متروی تهران در گمرک، از فرهاد دژپسند درخواست کرده بود با توجه به این که مترو یک وسیله حمل و نقل عمومی محسوب می‌شود دستورات لازم را برای ترخیص قطعات باقی مانده بدهد.

حتما ببینید

پلیس امنیت اقتصادی یار و همراه گمرک است 

در همایش پلیس امنیت اقتصادی رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از خدمات، اقدامات و تحولات …